r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Szczegóły umowy Linspire

Strona główna Aktualności

Niedawno informowaliśmy o umowie pomiędzy Microsoftem, a wydającą własną dystrybucję Linuksa firmą Linspire, dotyczącej ochrony patentowej. Pamela Jones z serwisu Groklaw dokonała szczegółowej analizy tej umowy.

Z analizy wynika, że użytkownicy Linspire, którzy chcą skorzystać z ochrony patentowej Microsoftu, czcionek TrueType, kodeków do odtwarzania filmów DVD i WMV muszą zrezygnować z wszystkich czterech podstawowych praw zapewnianych przez licencję GPL. Dodatkowo, ochrona obejmuje tylko podstawową wersję systemu Linspire w wersji Five-0, bez dodatkowych aplikacji, tylko w zastosowaniach biurkowych i bez aktualizacji znacząco zwiększających funkcjonalność.

Aby otrzymać ochronę patentową, użytkownicy Linspire nie mogą korzystać z praw wynikających z licencji GPL, czyli współdzielić oprogramowanie z innymi, modyfikować kod, a nawet używać go w "nieautoryzowanym" celu. Nie mogą także instalować dodatkowych programów, nawet tych z repozytoriów Linspire, będących praktycznie integralną częścią systemu, nie mogą też instalować aktualizacji, prócz tych poprawiających błędy bezpieczeństwa.

W objętym ochroną systemie nie może znaleźć się żaden element licencjonowany trzecią wersją GPL. Systemy firmy Linspire bazują na Ubuntu, w którym wkrótce zaczną pojawiać się komponenty na tej licencji. Możliwa jest więc taka sytuacja, że firma nie będzie mogła umieszczać ich w swoich systemach i będzie musiała zmienić sposób wydawania nowych wersji.

Szczegółową analizę umowy pomiędzy Microsoftem a Linspire można przeczytać w serwisie Groklaw.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.