Szef Manjaro Linux stworzył notebook, który ma być "zabójcą Dell XPS 13"

Strona główna Aktualności

O autorze

Główny deweloper Manjaro, Philip Müller, wszedł w partnerstwo z hiszpańskim integratorem Tuxedo Computers, aby – jak sam twierdzi – stworzyć notebook, który będzie zabójcą Dell XPS 13. Owoc tej współpracy programista przedstawia w obszernym wywiadzie dla Forbesa.

Zasadniczo rzecz ujmując, słowa Müllera są nieco na wyrost. Tuxedo Computers jest bowiem takim hiszpańskim Hyperbookiem czy Dream Machines, a więc firmą, która sprzedaje po prostu skonfigurowane kadłubki. I robi to od paru ładnych lat. Faktycznym producentem laptopów tej marki jest przede wszystkim Clevo.

Niemniej dotychczas Tuxedo, oprócz Windowsa 10, oferowało nabywcom dwa systemy operacyjne: Ubuntu lub Tuxedo OS, fork Ubuntu Budgie. Teraz natomiast, jak tłumaczy Müller, firma przejdzie na Manjaro, korzystając z właśnie zacieśnionej współpracy.

Dystrybucję tę otrzymają ponoć wszystkie notebooki Tuxedo z procesorami Intel Core 10. generacji lub AMD Ryzen 4000U. Oczywiście jako alternatywę dla Windowsa 10.

Jednocześnie logo Manjaro ma pojawić się na ich klapach, a twórcy obiecują pełne wsparcie sprzętowe, na przykład dla klawiszy multimedialnych i oprogramowania do zarządzania sprzętem. Zespół Manjaro obiecuje ponadto wprowadzenie stosownych instrukcji i wsparcie w kanale dystrybucyjnym. I tak, Müller rzeczywiście sądzi, że to wystarczy, aby zagrozić pozycji Della XPS 13, który sprzedawany jest z pre-instalowanym Ubuntu 18.04 LTS.

© dobreprogramy
s