Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Załóż nam profil...

Pierwszy wpis w serii, która, mam nadzieję, Was rozbawi, a może również czegoś nauczy...

Szukamy moderatora

Dzisiaj trafiłem na ogłoszenie rekrutacyjne, na które zwróciłem uwagę, ponieważ jestem zainteresowany wszelkimi formami pracy zdalnej.
Tytuł ogłoszeni brzmi następująco: "Oferta pracy zdalnej - Moderator grupy dyskusyjnej". Brzmi nieźle, moderacja jak najbardziej nadaje się do pracy zdalnej, czytam więc dalej.

Czy na pewno szukamy moderatora?

Poniżej znajdujemy coś w rodzaju zakresu obowiązków.
Do Twoich zadań należeć będą:
 • Uczestnictwo w (...) dyskusjach
 • Tworzenie wątków (...)
 • Utrzymywanie stałej komunikacji z użytkownikami portalu, opowiadanie na zapytania oraz rozwijanie powstałych wątków
 • Redagowanie tekstów do publikacji
W tym momencie lekkie zaskoczenie. O ile mi wiadomo moderator raczej nie uczestniczy w dyskusjach, nie tworzy wątków i nie pisze tekstów. Czyżby chodziło o redaktora? Wygląda to jak próba upchnięcia w jednej osobie obowiązków moderatora, copywritera i redaktora. No, taka zabawa powinna mieć konkretny wymiar finansowy, czytam więc dalej.

Atrakcyjne wynagrodzenie

Ciekawe jaką formę wynagrodzenia firma proponuje za pracę "moderatora"?
Co oferujemy w zamian?
 • Pracę w dynamicznie rozwijającej się organizacji, w młodym i ambitnym zespole
 • Zdobycie nowych umiejętności oraz wymianę swoich doświadczeń z profesjonalistami
 • Atrakcyjne wynagrodzenie finansowe .....zł za wpis (... wpisów tygodniowo)
 • program szkoleń z wybranej tematyki wiedzy
 • Możliwość poznania problematyki i zasad funkcjonowania serwisów internetowych
Pierwszy podpunkt to nic nie niosący ze sobą standardowy slogan (jak to praca w zespole skoro zdalna?). Drugi podpunkt jest również oczywisty: w każdej pracy zdobywamy nowe umiejętności i doświadczenie. Trzeci podpunkt precyzuje, że nasze wynagrodzenie będzie rozliczane za ilość wpisów! Czyli po prostu copywriting. Niestety, wygląda na to, ze moderację i redakcje powinniśmy wykonywać za darmo... Czwarty podpunkt "program szkoleń z wybranej tematyki wiedzy" również nie precyzuje niczego - jaki program, jakie szkolenia? Ostatni podpunkt to również truizm. Jest oczywiste, że pracując dla serwisu jako "moderator" poznamy zasady jego funkcjonowania. Co więcej, powinniśmy je poznać, zanim rozpoczniemy współpracę...

Wypełnij profil!

Zniechęcony docieram do kolejnej części ogłoszenia, poświęconej formie rekrutacji. I dopiero w tym momencie wszystko staje się jasne.
Proces Aplikacji:
Osoby zainteresowane ofertą pracy prosimy o:
 1. Zarejestrowanie się na: http://perkmylife. com, wypełnienie profilu w formie CV (nie przyjmujemy CV w innej formie)
 2. Przesłanie linku do swojego profilu (znajdziesz go na dole strony w zakładce "Zaproś znajomych") na nasz adres mailowy
 3. Dodanie przykładowego wątku w wybranej grupie oraz wysłanie linku do wpisu na nasz adres mailowy
Z wybranymi spośród aplikantów, kontaktować będziemy się na bieżąco (tj. im wcześniej prześlesz do nas swoją aplikację, tym wcześniej będziemy mogli rozpocząć współpracę).
To nie jest ogłoszenie rekrutacyjne, tylko forma zdobycia pewnej ilości profili na kulejącym portalu! Profili wypełnionych w dodatku prawdziwymi danymi, a więc takich, które można sprzedać za konkretne pieniądze (choć niekoniecznie zgodnie z polskim prawem).
Standardem jest wysłanie CV najczęściej w formie dokumentu, czasem ze zdjęciem (to już polska specyfika), a czasem uzupełnienie go listem motywacyjnym. Rekrutacja przez założenie profilu (a więc wyrażenie zgód innych niż wymaganych prawem w przypadku rekrutacji) to zwykła próba wyłudzenia danych osobowych... Przy okazji regulamin na stronie perkmylife.com mówi o stronie www.perk.com.pl 

internet inne

Komentarze

0 nowych
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #1 23.12.2014 12:03

"jak to praca w zespole skoro zdalna?" — w obecnych czasach jedno drugiego nie wyklucza ;)

Szern   10 #2 23.12.2014 12:10

@DjLeo: Subiektywnie wydaje mi się, że aby praca w zespole była "bonusem" jakiejś pracy powinna oznaczać rzeczywistą pracę w zespole. Pracując zdalnie, współpracujesz z zespołem, widując się z nim, w najlepszym wypadku, raz na kilka miesięcy, co jest o wiele trudniejsze (wymaga organizacji, samodyscypliny i odpowiednich narzędzi) niż praca w rzeczywistym zespole. Piszę to na podstawie swoich doświadczeń w pracy zdalnej oraz coworkingu. Ale przyznaję Ci rację, że użyty skrót myślowy tego nie wyjaśnia. Dzięki za zwrócenie uwagi. :)

Autor edytował komentarz.
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #3 23.12.2014 12:23

@Szern: Uważam dokładnie tak samo jak ty, no ale świat się zmienił. Dzisiaj nawet ludzie na planie teledysków nieraz się nie widują, a klip jest montowany tak, że tego nie widać. To samo z pracą w zespole zdalnie.

Co do wpisu, to cóż w mojej ocenie to moderator wykonuję praktycznie to co napisali :) Trochę się nie zgadzam z tezą, że moderator nie uczestniczy w dyskusjach, nie tworzy wątków i nie pisze tekstów. W końcu wyraźnie zaznaczyli cyt. "Utrzymywanie stałej komunikacji z użytkownikami portalu". Jak inaczej można taką komunikację utrzymywać?

Moim zdaniem nic dziwnego, tudzież nietaktowego nie widzę w tym ogłoszeniu. No może poza faktem, że to taki trochę moderator PR-owiec, a nie wyłącznie moderator.

Szern   10 #4 23.12.2014 12:40

@DjLeo: Prawdę mówiąc najbardziej bulwersuje mnie forma rekrutacji przez założenie profilu na portalu zamiast wysłania CV-ki, czyli oddanie swoich danych do pełnego wykorzystania, a nie tylko na potrzeby rekrutacji. Wydaje mi się to niezgodne z prawem.
Co do ewentualnych obowiązków, wydaje mi się (subiektywnie), że bliżej temu do redaktora niż moderatora, a w tym wypadku rozliczenie "od wpisu" również nie wydaje mi się adekwatne.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #5 23.12.2014 12:45

@Szern: Z całą pewnością standardowe ogłoszenie to to nie jest ;)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #6 24.12.2014 01:16

Strasznie się wahałem czy wrzucić to na główną bloga, aby nie robić reklamy tej firmie. Jednak za 2 razem jak przeczytałem ten wpis, zdałem sobie sprawę, że to może być ostrzeżenie dla innych, aby uważali gdzie wysyłają swoje CV i aplikują.

neXt___   12 #7 24.12.2014 02:10

"jak to praca w zespole skoro zdalna?" - co prawda, DjLeo już Cię z tego przemaglował, ale również muszę wtrącić swoje 3 grosze. Mam pewne doświadczenie w pracy w zespole przez Internet (przez jakiś czas byłem moderatorem na forum pewnej gry [później zostałem przeniesiony na stanowisko GO, a następnie starszego GO], przez pewien czas byłem moderatorem na dużym forum o Androidzie, ale musiałem ustąpić ze stanowiska, teraz często pracuję w kilkuosobowych grupach jako student).
I co, i co mogę powiedzieć na ten temat? Przede wszystkim, zdalna praca w zespole jest możliwa i może być efektywna, jeśli jest dobrze zorganizowana i zhierarchizowana. Jeśli każdy członek grupy zna swoje zadania, wie kto jest mu nadrzędny i czego może spodziewać się od przełożonego, w grupie pracuje się naprawdę dobrze i uważam, że niewiele różni się to od typowej pracy w grupach. Jeśli jednak w szeregi wkradnie się niesubordynacja i zamęt, wtedy trudno będzie osiągnąć zadowalające efekty, a opanowanie takiej sytuacji może być bardzo trudne.

Co do samego wpisu, dobra przestroga dla ludzi, którzy chcieliby dorobić parę groszy nie wychodząc z domu. Praktyki opisywanego przez Ciebie portalu są naprawdę karygodne. Gdyby właściciele strony zajrzeli do słownika PWN, dowiedzieliby się kim naprawdę jest moderator (przyp. «osoba, która kieruje dyskusją i czuwa nad jej właściwym przebiegiem, zwłaszcza w mediach»). Tak jak napisałeś, oni szukają redaktora, copywritera, a dopiero później moderatora. Jak mniemam, stawka za taką fuchę jest naprawdę... zaskakująca. Forma składania CV również jest ciekawa, wcale nie podejrzana ;).

Dobry wpis!

yanko wojownik   13 #8 24.12.2014 02:49

@DjLeo: "Co do wpisu, to cóż w mojej ocenie to moderator wykonuję praktycznie to co napisali :)"

Raczej zwraca się oficjalnie kiedy zaistnieje potrzeba :) wg. mnie.

Berion   16 #9 24.12.2014 12:09

Typowe dymanie zdesperowanych ludzi - bo jakim trzeba być aby podjąć taką "pracę"?

Autor edytował komentarz.
fiesta   15 #10 28.12.2014 21:21

"Do Twoich zadań należeć będą:
Uczestnictwo w (...) dyskusjach
Tworzenie wątków (...)
Utrzymywanie stałej komunikacji z użytkownikami portalu, opowiadanie na zapytania oraz rozwijanie powstałych wątków
Redagowanie tekstów do publikacji"

Nie widzę w tym nic dziwnego, moderatorzy naszego forum robią to wszystko w ramach wolontariatu.