Dobre programy na Ubuntu cz.1

Słowo wstępu

Coraz więcej osób przechodzi na linuksa (lub ma zamiar), z różnych powodów. Nie o powodach będę pisał, bo te są uzależnione od wielu czynników, ale o oprogramowaniu, którego być może będą szukać w tym systemie. Nie będą to wpisy techniczne, ale opis danego programu w możliwie najprostrzy sposób, oraz skąd pobrać. Większość osób z pewnością wybierze Ubuntu, gdyż jest to dystrybucja polecana dla początkujących na wielu forach, więc to na niej będziemy bazować. Aplikacje w wiekszości, są dostępne w Centrum Oprogramowania Ubuntu. Instalacja za jego pomocą, jest banalnie prosta, w pole "wyszukaj" wpisujemy interesujący nas program i klikamy "zainstaluj", prościej się nie da;-). Tych których nie ma, będę opisywał jak dodać do w/w Centrum Oprogramowania lub zainstalować "ręcznie". W dzisiejszym wpisie, chciałbym przedstawić na początek kilka podstawowych aplikacji na ten system.

Przeglądarka

Rzecz najbardziej potrzebna do użytkowania w komputerze, wybór jest przeogromny, więc wybierzmy tą co używaliśmy lub taką która nas najbardziej satysfakcjonuje. Skupmy się na najpopularniejszych.
Na początek do wyboru w Centrum Oprogramowania mamy kilka przeglądarek:


 1. Mozilla Firefox - tą przeglądarkę znają chyba wszyscy, zainstalowana w Ubuntu już "fabrycznie", jest taka sama jak na Windows.
 2. Chromium - to przeglądarka taka sama jak Google Chrome tylko że w wersji "open - source", wyglądem i funkcjami taka sama jak przeglądarka od Google.
 3. Midori - to bardzo lekka przeglądarka dla systemu Linux, posiada mechanizm przeglądania na kartach, sprawdzania pisowni, wsparcie dla skryptów i stylów użytkownika, obsługę rozszerzeń. Sprawdza się na słabszych sprzętach.
 4. Google Chrome - przeglądarka www od Google, nie ma jej w Centrum Oprogramowania, więc trzeba pobrać ze strony Google. Odpowiednią wersję dla swojego systemu (32 lub 64 bit) pobieramy i uruchamiamy dwuklikiem, otworzy się Centrum Oprogramowania i klikamy "zainstaluj".
 5. Opera - przez wielu ceniona i lubiana przeglądarka. Po pobraniu ze strony Opery przegladarki, pobieramy i uruchamiamy dwuklikiem, otworzy się Centrum Oprogramowania i klikamy "zainstaluj".

Klient poczty

Klient pocztowy dla wielu jest tak samo ważny jak przeglądarka. W Centrum Oprogramowania znajdziemy ich klika.


 1. Evolution - zapewnia zintegrowaną obsługę poczty elektronicznej, książki adresowej, a ponadto posiada funkcję kalendarza.
  Mimo dużej liczby oferowanych funkcjonalności program jest dość prosty w obsłudze, dużą rolę odgrywa intuicyjny interfejs.
 2. Mozilla Thunderbird - jeden z najbardziej rozpoznawanych klientów pocztowych, obsługuje wiele kont. Cechy charakterystyczne programu to wysoka funkcjonalność i bardzo wygodny interfejs użytkownika oraz wsparcie XUL i kanałów RSS. Program charakteryzuje się możliwością otwierania poczty w kartach - podobnie jak to ma miejsce w przeglądarce internetowej. W Ubuntu zainstalowana już "fabrycznie".
 3. Claws Mail - jest wszechstronnym i bogatym w funkcje klientem poczty. Jest także rozszerzalny za pomocą wtyczek, które obsługują dodatkowe funkcje, jak inne formaty przechowywania, czytnik RSS, zarządzanie kalendarzem, filtrowanie poczty, itp.

Komunikator

Potrzebę komunikacji możemy zaspokoić na kilka sposobów. Sieci do komunikacji jest dużo: Gadu-Gadu, Facebook, XMPP i inne...
Czego więc do tego używać? Tego co nam najbardziej pasuje. Tutaj również przedstawię kilka propozycji dostępnych z poziomu Ubuntu:


 1. Kadu - jest klientem gadu-gadu i XMPP napisanym przy użyciu biblioteki QT4 działającym na systemach rodziny Linux. Jest tworzony przez rodaków i spisuje się świetnie w systemie.
 2. Pidgin - zaraz po popularnym Kadu, jest graficznym, modułowym komunikatorem potrafiącym pracować z wieloma sieciami jednocześnie. Obecnie obsługiwane są: AIM/ICQ, Yahoo!, MSN, IRC, Jabber/XMPP/Google Talk, Napster, Zephyr, Gadu-Gadu, Bonjour, Groupwise, Sametime, SIMPLE, MySpaceIM i MXit.
 3. Psi - jest komunikatorem internetowym zaprojektowanym do użycia w sieci Jabber (XMPP; w tym Google Talk). W pełni obsługuje Unicode, a także najważniejsze funkcje XMPP, takie jak przesyłanie plików, rozmowy grupowe, szyfrowanie itd.
 4. aMSN - to komunikator MSN na linuksa, osobiście nie korzystam i nie znam osób które z MSN korzystają;-).
 5. Facebook Messenger - to komunikator do popularnej komunikacji ze znajomymi z Facebooka.
 6. Gadu-Gadu - natywny klient na Linuksa, troszkę spóźniony, powstało wiele komunikatorów dla tej sieci przewyższające "oryginał", np. wspomniane Kadu. Pobieramy z oficjalnej strony GG wersję dla naszego systemu (32 lub 64 bit). Wypakować archiwum prawoklikiem i uruchomić "ggapp", aplikacja działa bez instalacji, ale zalecam przeczytanie pliku "README".

Notka

Do oprogramowania którego nie znam (czytaj: nie używam), opisy zbieram z sieci. Jednorazowo nie chcę zamieszczać "wszystkiego", programów jest ogrom, wiele trzeba zainstalować ręcznie więc przydałyby się zrzuty ekranu pomocne przy instalacji, a tych razem z opisami może być dużo i rolką myszy możemy zrobić któryś kilometr;-)
Jeśli się spodoba, będę co tydzień zamieszczał kolejne opisy programów z różnych kategorii. Następny "odcinek" to: "Przegladarki Zdjęć", "Odtwarzacze Audio" i "Odtwarzacze Video". Serdecznie zapraszam.