r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Szósta rocznica wydania Firefoksa

Strona główna Aktualności

Dokładnie 6 lat temu, czyli 9 listopada 2004 roku, wydana została pierwsza stabilna wersja przeglądarki Firefox. Firefox 1.0 był dostępny dla systemów Windows, Linux i Mac OS X.

Pierwsza wersja testowa ukazała się 23 sierpnia 2002 roku i wywodziła się z innego projektu Fundacji: m/b, czyli mozilla/browser. Pierwotnie Firefox ukazał się jako projekt Phoenix (Feniks). Nazwa przeglądarki pierwszy raz została zmieniona na „Firebird” 14 kwietnia 2003 z powodu konfliktu z firmą Phoenix Technologies — producenta programu o takiej samej, jak przeglądarka, nazwie. Druga nazwa również okazała się nietrafiona, ponieważ istniała już baza danych o tej samej nazwie, więc 9 lutego 2004 przeglądarka otrzymała swoją obecną nazwę.

Dziś możliwości Firefoksa 1.0 nikomu nie zaimponują, ale w 2004 roku, kiedy królował Internet Explorer 6, a Opera dostępna była tylko z reklamami, był to ogromny krok do przodu. Firefox 1.0 posiadał już pasek boczny (sidebar), możliwość blokowania wyskakujących okienek, skórki oraz menedżera rozszerzeń (których istniało w tym czasie niewiele ponad 100), czytnik RSS/Atom i przede wszystkim możliwość otwierania stron w kartach. Firefox 1.x opierał się o silnik Gecko 1.7 a następnie 1.8. Tę wersję zastąpiła wydana 24 października 2006 roku wersja 2.0.

r   e   k   l   a   m   a

Dziś Firefox to produkt, którego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Przeglądarka dostępna jest w wersjach dla systemów Windows, Linux i Mac OS X w ponad 70 językach, a używa jej 400 milionów osób na całym świecie.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.