Szóste urodziny Wikipedii

Strona główna Aktualności

O autorze

15 stycznia 2007 roku, Wikipedia, wolna encyklopedia internetowa, obchodzi swoje szóste urodziny. W środowisku jej twórców dzień ten znany jest jako Dzień Wikipedii.

Aktualnie, we wszystkich, ponad 250 wersjach językowych Wikipedii jest ponad sześć milionów artykułów oraz kilka milionów zarejestrowanych kont użytkowników. Serwis internetowy Alexa.com zalicza Wikipedię do jednej z piętnastu najczęściej odwiedzanych stron w Internecie, a z badań Megapanelu PBI/Gemiusa wynika, że Wikipedia jest w pierwszej dziesiątce najchętniej odwiedzanych stron w Polsce i najbardziej popularną stroną w kategorii "edukacja".

Polska Wikipedia została założona ponad pół roku później, 26 września 2001 r., przez lekarza internistę Krzysztofa Jasiutowicza oraz fizyka Pawła Jochyma. W piątą rocznicę jej powstania osiągnęła ona 300 tysięcy artykułów. Na początku 2006 r. w polskiej Wikipedii znajdowało się nieco ponad 156 000 artykułów. Obecnie jest ich ponad 330 000, co oznacza wzrost o ponad 100% w skali roku .

W tym roku Stowarzyszenie Wikimedia Polska zamierza wydać razem z Wydawnictwem Helion płytę DVD z zawartością Wikipedii, a także zorganizować w maju Konferencję Wikimedia Polska 2007, która ma stać się platformą wymiany doświadczeń między uczestnikami projektów Wikimedia i innych podobnych społeczności. Stowarzyszenie planuje także organizację międzynarodowej konferencji poświęconej projektom Wikimedia.

© dobreprogramy
s