Sztuczna inteligencja coraz lepsza w retuszu zdjęć: na tapecie łatwe usuwanie szumu

Sztuczna inteligencja coraz lepsza w retuszu zdjęć: na tapecie łatwe usuwanie szumu

Sztuczna inteligencja coraz lepsza w retuszu zdjęć: na tapecie łatwe usuwanie szumu
Oskar Ziomek
10.07.2018 19:31

Na horyzoncie pojawiło się kolejne zastosowanie dla sztucznej inteligencji, tym razem ponownie związane z tematem fotografii. Po rozpoznawaniu scen, co już teraz dostępne jest w aparatach smartfonów, przychodzi czas na ulepszanie zdjęć w postprodukcji. Najnowsze badania, w których uczestniczy między innymi Nvidia i badacze z uczelni MIT, opisują prace nad sztuczną inteligencją zdolną czyścić zaszumione fotografie, co ciekawe – nawet bez wcześniejszego pokazywania jej, jak powinny wyglądać zdjęcia pozbawione skaz.

Mowa o usuwaniu tak zwanego ziarna, co jest głównie problemem fotografii wykonywanych wieczorem i nocą. Wówczas dla uzyskania właściwego efektu podbijane jest ISO oraz zwiększany czas naświetlania. Efektem ubocznym są wtedy widoczne na zdjęciach niewielkie, kolorowe kropki, czyli cyfrowy szum.

Opisywane tu oprogramowanie nazwano Noise2Noise i ma być zdolne usuwać te niepożądane efekty, a jedyną bazą wiedzy podczas etapu uczenia SI było 50 tysięcy celowo zaszumionych fotografii. Okazuje się, że takie dane wejściowe wystarczyły, by algorytm nauczył się jak ma wyglądać pozbawione niechcianego szumu zdjęcie i teraz może w ten sposób modyfikować dowolne fotografie, a efekty (jak widać na załączonym obrazku) są co najmniej dobre.

Efekt działania SI. Z prawej strony (d) widać oryginalny obrazek przed zaszumieniem. Źródło: publikacja z badaniami.
Efekt działania SI. Z prawej strony (d) widać oryginalny obrazek przed zaszumieniem. Źródło: publikacja z badaniami.

Jeśli kolejne metody ulepszania fotografii wykorzystujące sztuczną inteligencję będą rozwijać się w takim tempie, to możliwe, że niedługo smartfony staną się rozbudowanymi maszynami do automatycznej obróbki zdjęć i filmów. Przypomnijmy, że wcześniej pojawiały się już informacje o innym algorytmie zdolnym otwierać zamknięte oczy na autoportretach, zaś Nvidia związana jest także z zupełnie innym projektem – sztuczną inteligencją potrafiącą tworzyć filmy w zwolnionym tempie z dowolnego nagrania. Widać więc, że tematyka stosowania SI w fotografii (szczególnie tej mobilnej) ma dziś duże znaczenie i jest coraz częściej wybieranym obiektem badań.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)