Sztuczna inteligencja generuje obrazy. Czy to koniec renderowania?

Sztuczna inteligencja generuje obrazy. Czy to koniec renderowania?

Sztuczna inteligencja konkuruje z grafikiem. Sama tworzy i zmienia obrazy
Sztuczna inteligencja konkuruje z grafikiem. Sama tworzy i zmienia obrazy
02.07.2019 11:33

Sztuczna inteligencja świetnie radzi sobie z generowaniem i przerabianiem obrazów. Jak to robi? Jeszcze nie znamy szczegółów. Gdy zostaną zbadane, będziemy mogli skutecznie bronić się przed fałszywymi obrazami, generowanymi przez sztuczną inteligencję.

Na MIT powstał model maszynowego uczenia, który w tym pomoże. Sztuczna inteligencja GANpaint Studio może tworzyć własne obrazy i edytować już istniejące.

Czy to koniec renderowania?

Artyści i projektanci mogą sporo zyskać, korzystając ze sztucznej inteligencji tego typu. Fotorealistyczne obrazy, tworzone przez GANpaint Studio, mogą przydać się w branży projektowej i przy tworzeniu fotomontaży.

SI działa szybciej niż renderowanie obrazów na podstawie modeli 3D. Ponadto GANpaint Studio może precyzyjnie edytować pojedyncze obiekty na zdjęciach, dodawać nowe i usuwać istniejące. Jeszcze nie może zastąpić grafika z Photoshopem, ale zaoszczędzi sporo pracy.

GANpaint Studio możesz przetestować – demo uruchomisz w przeglądarce. W GANpaint Studio możesz dodać drzewo do swojego zdjęcia, a sztuczna inteligencja dopasuje jego rozmiar i oświetlenie. Ty musisz tylko wskazać miejsce, gdzie ma się pojawić nowy obiekt. Równie skutecznie działa usuwanie przedmiotów z dostarczonych zdjęć, stylizacja na inną porę roku czy dodawanie tekstur.

Autorzy GANpaint Studio mają nadzieję, że aplikacja w przyszłości będzie nadawała się także do edycji filmów.

GANPaint Studio (SIGGRAPH 2019)

Co z poznawaniem fałszywych obrazów?

To bardzo ważne posunięcie w kierunku obrony przed manipulacją. Naukowcy z MIT i firmy IBM mają nadzieję dzięki temu nauczyć się więcej o sposobie działania sztucznej inteligencji i tego, jak uczy się rozpoznawać kontekst.

GANpaint Studio jest zbudowana z kilku sztucznych sieci neuronowych, które konkurują ze sobą, by dostarczyć jak najlepsze rozwiązanie. Naukowców zaskoczył fakt, że SI szybko nauczyła się relacji między obiektami. Wie na przykład, że drzwi nie powinny być na niebie, a chmury na trawie.

Być może z czasem specjaliści z MIT i IBM znajdą wzorce zachowania SI edytujących zdjęcia. Dzięki temu będzie możliwe rozpoznawanie zdjęć generowanych przez sztuczną inteligencję. To poważny problem, nad którym głowi się również Adobe. Fotomontaże i podróbki są coraz lepsze, a przez to bardzo niebezpieczne.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)