Szukasz laptopa z Linuksem? W Indiach kupisz Thinkpada z Ubuntu

Szukasz laptopa z Linuksem? W Indiach kupisz Thinkpada z Ubuntu

Szukasz laptopa z Linuksem? W Indiach kupisz Thinkpada z Ubuntu
Redakcja
08.07.2015 20:48, aktualizacja: 08.07.2015 22:11

Kupno komputera z systemem innym niż Windows często jest nad wyraz karkołomnym zadaniem. Canonical stara się zmienić tę sytuację nawiązując współpracę z różnymi producentami. Już niebawem klienci z Indii będą mogli kupić laptopy Thinkpad L450 w wersji z Ubuntu 14.04 LTS. Biorąc pod uwagę zarówno partnera, jak i wielkość tego rynku, można uznać to za prawdziwy sukces.

Planowana specyfikacja komputera nie jest zbyt oszałamiająca. Zauważmy jednak, że w zasadzie niemal wszystkie serie biznesowe tworzone przez różnych producentów (a Thinkpady do takowej należą) oferują różne warianty urządzeń. L450 w wersji z Ubuntu został wyposażony w 14-calową, matową matrycę o rodzielczości 1366 x 768 pikseli. Sercem jest niskonapięciowy procesor Intel Core i3-5005U z rodziny Broadwell. Został on wykonany w procesie technologicznym 14 nm, posiada dwa rdzenie, wspiera Hyper-Threading więc oferuje obsługę czterech wątków, a także taktowanie w zakresie od 600 MHz do 2 GHz przy TDP na poziomie 15 W.

Obraz

Użytkownik dostaje do dyspozycji także wbudowaną kartę graficzną Intel HD Graphics 5500, 4 GB pamięci DDR3L 1600 MHz i dysk twardy o pojemności 500 GB. Choć to tylko HDD, jego prędkość obrotowa to 7200 RPM, powinien więc oferować nieco większy komfort pracy – pamiętajmy także o tym, że pracując pod kontrolą Ubuntu, dysk nie będzie tak bardzo obciążony, choćby ze względu na brak antywirusa i usługi Windows Search. Producent wyposażył laptopa w dwuzakresowy moduł Wi-Fi Intel 7265 ze wsparciem dla 802.11 b/g/n/ac i Bluetooth 4.0, 3 złącza USB 3.0, czytnik kart pamięci, DisplayPort i akumulator o pojemności 48 Wh. Według danych producenta ma on pozwolić na niemal 8 godzin pracy.

Wydajność maszyny jest w zupełności wystarczająca do pracy biurowej, a także prostych zastosowań multimedialnych. W przypadku Thinkpada liczyć możemy także na solidne wykonanie i atrakcyjniejszą gwarancję. Użytkownicy nie muszą się martwić także o aktualizacje oprogramowania, bo ta wersja Ubuntu posiada wsparcie aż do 2019 roku. Nawet po zakończeniu tego okresu możliwe będzie oczywiście wykonanie darmowej aktualizacji do któregoś z nowszych wydań. Cena laptopa będzie oscylowała w granicach około 630 dolarów. Specyfikacja może sugerować że to sporo, ale pamiętajmy, że laptopy z serii biznesowych do najtańszych nie należą. W tym przypadku cena i tak jest niższa od modeli wyposażonych w system Windows.

Współpraca z Lenovo to istotny krok w promowaniu Ubuntu. Mające ponad miliard obywateli Indie to z kolei ogromny rynek zbytu, a zarazem świetny eksperyment. Najprawdopodobniej w najbliższych miesiącach firma pokaże kolejne modele z Linuksem. Jeżeli ktoś szuka nietypowych, ale i bardzo wydajnych konstrukcji, warto zajrzeć na strony firmy System76. W swojej ofercie posiada ona laptopy, komputery stacjonarne i serwery pracujące pod kontrolą Ubuntu. W ich przypadku trudno mówić o kompromisach: matryce 1080p IPS czy procesory Core i7 to żaden problem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (105)