Recenzja Sony Vaio Pro 13

Najlżejszy Ultrabook™ firmy Sony — VAIO® Pro — ma obudowę z włókna węglowego, jest elegancki, mocny, szybki... Krótko mówiąc: stworzony do pracy w dowolnym miejscu.

Takimi słowami Sony określa na wstępie swojego ultrabooka z serii Vaio Pro, który pomimo przebytych na rynku prawie dwunastu miesięcy, czyli relatywnie dużo jak na rynek sprzętu komputerowego, nadal ma powodzenie. Sony Vaio Pro 13 to ultrabook z ekranem Full HD, procesorem Intela czwartej generacji Haswell, podświetlaną klawiaturą i lekką obudową z włókna węglowego.

LG Nexus 5 - test mobilnego potworka

Historia serii Nexus sięga 2010 roku. Wtedy to powstał pierwszy smartfon wyprodukowany przy współpracy Google i HTC, a w kolejnych latach Google powierzyło realizację swoich wizji na temat smartfonów Samsungowi oraz LG. Czym w ogóle jest seria Nexus? W założeniach miał to być sprzęt przeznaczony dla deweloperów, którzy mieliby do dyspozycji urządzenia z czystym Androidem. O ile założenia te faktycznie się sprawdziły w przypadku HTC Nexus One i Samsung Nexus S, o tyle wraz z nadejściem Samsunga Galaxy Nexus sytuacja się zmieniła.

Wpływ reklam internetowych na zużycie pamięci RAM

Przy okazji mojego testu przeglądarek, w komentarzach pojawiło się kilka zastrzeżeń co do zapotrzebowania na pamięć RAM przez przeglądarki. Należy sobie uświadomić, że na zapotrzebowanie RAM wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim należy pamiętać, że każdy z nas posiada inną konfigurację komputera, systemu i w końcu samej przeglądarki. Również repertuar odwiedzanych stron jest u każdego z nas inny.

Benchmarkowy test przeglądarek

Początkowo wpis ten miał być poświęcony całkowicie nowej wersji Opera 15 Next, która jest całkowicie nowym etapem w rozwoju tej przeglądarki. Niestety pomimo upłynięcia prawie miesiąca od wydania pierwszej wersji testowej, pracownicy Opera Software nie udostępnili nic innego do testowania jak sam silnik WebKit w interpretacji norweskiej. Niema co się w tej kwestii oszukiwać. Na Opera Desktop Blog użytkownicy są zachęcani do testowania nowej Opery, jednak jedyne co im się udostępniło to tak naprawdę znane wszystkim możliwości silnika WebKit.

Opera na WebKit - krok w tył czy postęp?

Wczoraj ogłoszono, że Opera posiada 300 milionów aktywnych użytkowników swoich produktów. Wynik dobry choć absolutnie nie imponujący. Trudno jednak go nie docenić biorąc pod uwagę, że za norweską firmą nie stoi żaden gigant z branży IT, a same produkty są w pełni autorskie (silnik renderowania Presto). Oprócz pochwalenia się ilością użytkowników Opera ogłosiła, że porzuca silnik Presto na rzecz popularnego WebKita.

E-seniorzy – czy istnieją?

Wysłanie maila, zapisanie się do sieci społecznościowych, korzystanie z videoczatu, nawigowanie po Internecie. Starsze osoby są coraz bardziej technologiczne – wg moich badań (rozpoczętych wraz z rozpoczęciem moich studiów w 2009 roku), użytkowników 65+, którzy korzystają z komputerów wciąż przybywa. Moje pierwsze statystyki, które ze względu na moje początki w przeprowadzaniu takich badań mogły zawierać pewne niedoskonałości w metodach badawczych, wskazywały, że pod koniec 2009 roku użytkowników 65+ było w okolicach 6,7%.

Przegląd Androida 4.0 ICS na Galaxy Note

Dosyć długo musieli czekać użytkownicy Galaxy Note na oficjalną aktualizację Androida do wersji Ice Cream Sandwich. Data wydania była kilkukrotnie przekładana a Samsung obrał taktykę milczenia. Koreańczycy w zamian za to opóźnienie postanowili dodać specjalny zestaw aplikacji dedykowany rysikowi S Pen - Premium Suite. Osobiście uważam, że było to drobne kłamstewko ze strony Samsunga, który i tak miał zamiar wydać ten pakiet nie mając na uwadze daty premiery i opóźnień samej aktualizacji.

BlackBerry 10 - o być albo nie być

BlackBerry to smartfony kojarzone z pełną klawiaturą qwerty i z biznesmenami w garniturach. Należy jednak uświadomić sobie, że są to skojarzenia występujące u nas w Polsce (ew. Europie wschodniej) gdzie terminale te nie są zbyt popularne. W Ameryce marka BlackBerry pomimo wielkich kłopotów nadal jest jednym z czołowych graczy na rynku smartfonów. Często urządzenia z logo jeżynki uważane są za terminale przestarzałe, w których brak innowacyjności, które przeznaczone powinny być tylko do pracy.

Dyskowy burdel a partycja systemowa

Jestem osobą, w której ręce wpada wiele różnego sprzętu. Najczęściej sprzętem tym są różne komputery, z którymi „jest coś nie tak”. Wiem, że temat Waszych klientów i ich sprzętu był poruszany na blogach nie raz, ale chciałem zwrócić uwagę na pewną powtarzającą się cechę wśród komputerów, z którymi „jest coś nie tak”. Mam na myśli tytułowy dyskowy burdel. Od razu na wstępie napiszę, że rozpatruję komputery z systemami z rodziny Windows, z dyskami HDD i pomijam małe dyski <120GB.

Żadną tajemnicą nie jest, że pojemności dysków rosną.

Zabezpiecz się! O bezpieczeństwie Windows słów kilka

Słowem wstępu

Wiele wpisów na blogach i portalach dotyczy bezpieczeństwa. Często poruszane są tematy złudnego bezpieczeństwa. Mało jednak można poczytać o zabezpieczaniu się. W dzisiejszym wpisie chciałbym poruszyć ten temat. Jest to temat rzeka dlatego wszystkiego nie jestem wstanie w moim wpisie ująć. Chociażby z uwagi na to, że wszechwiedzący nie jestem. W tym miejscu dodam, że nie będę przyporządkowywał programów do odpowiednich grup. Podam swój zestaw zabezpieczający i tyle.