Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

NFC dla początkujących

Skoro to czytasz, to domyślam się, że jesteś nieobeznany w temacie w NFC, albo chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej technologii. Niezależnie do której grupy należysz to dobrze trafiłeś, ponieważ postaram się przybliżyć czym jest NFC i jak korzystać z jego dobrodziejstw. W tekście tym podejmę próbę omówienia tej technologii w sposób prosty, tak aby technologia ta nie była już obca nawet dla laików. Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z tekstem, NFC w Twoim smartfonie nareszcie ożyje.

Od dnia, w którym ‘odkryłem’ NFC minęło sporo czasu. Początkowo technologię tę traktowałem jako ciekawostkę, nie widząc realnych korzyści z jej stosowania i wykorzystywania. Dziś jest całkowicie inaczej. NFC towarzyszy mi codziennie i niemalże wszędzie. Tagi NFC, czyli niewielkie czipy z zakodowaną akcją, mam porozmieszczane przy łóżku, w różnych pomieszczeniach w domu, w samochodzie, w pracy itp. We wpisie tym postaram się przybliżyć różne zagadnienia związane z NFC (Near Field Communication – pol.: komunikacja bliskiego zasięgu) i pokazać jak ta technologia może usprawnić i ułatwić wiele czynności, sprawiając, że nasza codzienna rutyna (i nie tylko) będzie przyjemniejsza i bardziej efektywna.

Trochę historii

NFC swoje korzenie ma w komunikacji radiowej i RFID, czyli technice, która za pomocą fal radiowych umożliwia przesyłanie danych i jednoczesne zasilanie elektronicznego układu. Widać więc, że NFC nie jest czymś zupełnie nowym. Bazuje ono na znanych wcześniej rozwiązaniach, które w pewien sposób zostały ‘otulone’ wsparciem różnych firm. To właśnie w 2004 roku takie firmy jak Nokia, Sony i Philips rozpoczęły pracę nad technologią, która byłaby w stanie wykonywać pewne czynności czy zadania przy pomocy instrukcji zawartych w tagach, bez potrzeby parowania urządzeń. Aby ujednolicić i ustandaryzować specyfikację, powołany został specjalny instytut nazwany NFC Forum. Od tego czasu wiele nowych firm dołączyło się, a sama technologia ewoluowała. Delikatnym dopełnieniem tej krótkiej historii niech będzie poniższa infografika.

Near Field Communication

Mówiąc bardzo prosto NFC wykorzystuje się do współdzielenia różnych danych pomiędzy urządzeniami wyposażonymi w czipy obsługujące komunikację bliskiego zasięgu. Generalnie wyróżnia się trzy sposoby pracy NFC.

Pierwszym z nich jest: peer to peer. W trybie tym możliwe jest udostępnianie niewielkich danych takich jak np. informacje tekstowe, adresy URL do witryny, a także wideo na YT, obrazki, zdjęcia. Możliwe jest to ponieważ taki tryb pracy umożliwia inicjowanie łączności Bluetooth.

Drugim sposobem pracy jest: odczyt-zapis. W tym przypadku możemy zaprogramować tag w taki sposób, aby ‘czytnik’ wykonał zawarte w tagu instrukcje, czyli na przykład smartfon włączył bądź wyłączył łączność Wi-Fi. Tak naprawdę poprawniej byłoby mówić o sposobie działania odczytu, ponieważ instrukcje/dane są tylko odczytywane (nie ma ingerencji w dane na tagu), nie mniej tagi można przeprogramowywać i zapisywać na nich informacje na nowo, dlatego też wolę mówić o trybie odczytu i zapisu, gdyż jest to bardziej pomocne w zobrazowaniu tego sposobu pracy.

Ostatnim sposobem pracy jest emulacja karty. W tym przypadku urządzenie z czipem NFC jest wykorzystywane np. do płatności. Możliwe jest to dzięki takim implementacjom jak Google Wallet, Apple Pay itp.

Przy komunikacji wykorzystuje się magnetyczną indukcję pętli anten. Komunikacja ta odbywa się na dostępnych i nieobjętych licencjami częstotliwościach radiowych (13,56MHz) pasma ISM, które początkowo było przeznaczone dla zastosowań przemysłowych, naukowych i medycznych.

Taki sposób komunikacji sprawia, że wyróżnia się dwa tryby pracy NFC. Pierwszym jest tryb pasywny, w którym to urządzenie inicjujące (np. smartfon) wytwarza pole elektromagnetyczne, które zasila jednocześnie urządzenie docelowe (np. tag). Drugim trybem jest tryb aktywny (pół aktywny). Mamy z nim do czynienia wtedy, kiedy oba urządzenia (inicjujące i docelowe) są w stanie generować sygnał (np. dwa smartfony). W czasie gdy jedno z urządzeń oczekuje na dane, jego pole elektromagnetyczne jest wyłączone (następuje przełączenie w tryb pasywny).

NFC a Bluetooth

Skoro mowa jest o bezprzewodowej wymianie danych na niewielkich odległościach to pierwszym skojarzeniem jest technologia Bluetooth. I jest to skojarzenie jak najbardziej prawidłowe, ponieważ również ta technologia jest oparta na komunikacji bliskiego zasięgu. Jest kilka podobieństw. Obie technologie są bezprzewodowymi, wymagają specjalnego sprzętu i wykorzystywane są do wymiany danych. Może się zatem pojawić pytanie po co NFC skoro mamy Bluetooth. Jednak jest również kilka różnic pomiędzy Bluetooth a NFC, które sprawiają, że w praktyce te dwie technologie mogą (i powinny) obok siebie istnieć. Generalnie NFC jest wykorzystywane do wymiany danych o krótkich połączeniach czasowych, gdy dwa obiekty są blisko siebie. Dzieje się tak ponieważ NFC nie wymaga parowania urządzeń, tak jak jest to w przypadku Bluetooth. Z kolei Bluetooth jest preferowany przy dłuższych wymianach danych.

Może pojawić się pytanie co jest lepsze. NFC czy Bluetooth? Wg mnie jest to pytanie nieprawidłowe. NFC nie jest lepsze niż Bluetooth, tak samo jak Bluetooth nie jest lepsze niż NFC. Są to technologie różne, o podobnych możliwościach. Obie mają zalety jak i wady w zależności od warunków/sytuacji/potrzeb. Prosty przykład. Jeśli chcę udostępnić komuś zdjęcie, zrobię to przy pomocy Bluetooth, natomiast jeśli będę chciał udostępnić komuś link, bądź kontakt/wizytówkę wybiorę NFC. W tym miejscu pozwolę sobie na dodatkową uwagę. Ktoś może powiedzieć, że przecież promowane jest wysyłanie zdjęć, obrazków, piosenek, czy generalnie plików przy pomocy NFC. Owszem ale przeważnie jest to wariacja Android Beam, gdzie tak naprawdę NFC jest wykorzystywane do uruchomienia Bluetooth na obu urządzeniach, natychmiastowego ich parowania, i wyłączenia Bluetooth po zakończeniu transferu.

W tym miejscu przejdę do zalet NFC.

 • NFC wymaga o wiele mniej energii, bądź nawet jej nie wymaga do jego wykorzystania, w porównaniu do Bluetooth. Tagi NFC są pasywnymi tagami RFID. Oznacza to, że pobierają energię od innego źródła (np. smartfonu).
 • NFC jest szybsze niż Bluetooth. Nie mam na myśli szybkości transferów danych, a brak konieczności parowania (łączenia) urządzeń. Jedyne co trzeba zrobić to zbliżyć (dotknąć) ze sobą dwa urządzenia i gotowe.

 • NFC może być wykorzystywane do płatności. Płatności zbliżeniowe przy użyciu technologii NFC stają się coraz popularniejsze. Różne wariacje takich rozwiązań oferują firmy, natomiast widać, że dąży się w kierunku wirtualnego portfela (Google Wallet, Apple Pay), które gdy tylko zostaną udostępnione globalnie, mocno spopularyzują płatności zbliżeniowe z wykorzystaniem smartfonów.
 • NFC jest bardziej anonimowe. Żadne dane nie są zbierane podczas połączenia NFC, w przeciwieństwie do Bluetooth, gdzie urządzenia mają swoje nazwy.

 • NFC pozwala na korzystanie z tagów. Tak ja wspomniałem o tym kilka razy w tekście, na tagach, które nie wymagają zasilania, możemy przechowywać różne, informacje, dane, czy instrukcje, co pozwala na kreatywne wykorzystanie wbudowanego czipu NFC w urządzeniu (np. smartfonie).

 • NFC pozwala na pominięcie często nużącego parowania urządzeń. Coraz więcej akcesoriów Bluetooth (głośniki bezprzewodowe, słuchawki, kina domowe) wyposażonych jest w moduły NFC, po to, aby przy pomocy zwykłego zetknięcia natychmiastowo sparować urządzenia Bluetooth.

Bezpieczeństwo NFC

Może pojawić się pytanie czy technologia NFC jest bezpieczna. Pytanie jest słuszne, ponieważ mamy do czynienia z technologią radiową, która jest podatna na ‘podsłuchiwanie’. Dodam tylko, że rozważam ogólnie o NFC, a w szczególności o zastosowaniu tagów NFC, dlatego nie podejmuję próby pisania o bezpieczeństwie płatności zbliżeniowych. Zatem sama technologia NFC jest bezpieczna. Spójrzmy na tagi. Istnieją sobie one wokoło jako pasywne naklejki czy breloczki, co oznacza, że nie mają własnego zasilania. Aby je zasilić należy przyłożyć je na bardzo niewielką odległość (w praktyce około 1-2cm) aby je zainicjować. Oznacza to, że ktoś o nieczystych intencjach musiałby się zbliżyć do nas nieprzyjemnie blisko, naruszając naszą strefę komfortu. Dodatkowo, domyślnie (bez ingerencji w oprogramowanie urządzenia), NFC działa tylko wtedy kiedy nasz smartfon jest odblokowany. Zazwyczaj odblokowany sprzęt mamy przed oczami, więc po raz kolejny jakakolwiek próba podsunięcia nam tagu ze ‘złośliwymi’ instrukcjami jest niemalże niemożliwa. Warto też dodać, że dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa wymagany jest sprzętowy moduł Secure Element SE, który jest swego rodzaju bezpieczną pamięcią i bezpiecznym środowiskiem wykonywania. Może on być wbudowany w telefon, na karcie SIM, czy też na zewnętrznej karcie SD. Widać zatem, że sama technologia jest względnie bezpieczna. Jednak jak to czasami bywa, najsłabszym ogniwem okazuje się człowiek. I tak też może być w tym przypadku. Źle dobrany/zaprogramowany tag pozwoli na jego ponowne nadpisanie, a ingerencje w oprogramowanie smartfona pozwolą na aktywność NFC nawet podczas zablokowanego (a nawet całkowicie wygaszonego) ekranu.

Tagi NFC

Tagi NFC są to niewielkie czipy, z którymi mogą łączyć się urządzenia wspierające opisywaną technologię. Mogą one mieć różne postaci. Mogą być naklejką bądź breloczkiem. Sprawia to, że otagować można praktycznie wszystko dokoła – produkty, plakaty, książki, przedmioty czy punkty informacyjne. Dobierając odpowiedni tag należy się jednak zastanowić nad jego przeznaczeniem. Tagi NFC są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach. Niektóre z nich mogą posiadać tylko 48kb pamięci, a inne nawet 1Mb. Jedne są wielokrotnego zapisu/użytku, podczas gdy inne nie. Ważne jest aby tag NFC dobrać odpowiednio do przeznaczonego mu zadania.

Generalnie wyróżnia się 4 rodzaje tagów różniących się pojemnością i formatem. Tagi typu 1 i 2 są oparte na normie ISO 134443A. Są to tagi do odczytu (z możliwością formatowania), o niewielkiej szybkości wynoszącej 106kb/s. Są to dość tanie i standardowe rozwiązania, dobrze nadające się w przypadku zużywalnych zastosowań (np. plakaty). Tag typu 3 jest oparty na systemie Sony FeliCa (ISO 18092). Prędkość przesyłania danych w tym przypadku jest wyższa i wynosi do 424kb/s. Tagi te mają możliwość konfiguracji przed uruchomieniem w jakim trybie mają pracować (odczyt/zapis). Jest to rozwiązanie droższe, ale nadające się do bardziej zaawansowanych zastosowań. Tagi typu 4 są wypadkową tagów typu 1 i 3. Oparte na ISO 14443A, jednak posiadają większa ilość pamięci i wyższą szybkość transferu. Możliwe jest również skonfigurowanie takiego tagu tak, aby pozwolił tylko na jednokrotny zapis informacji, podobnie jak w tagach typu 3.

W tym miejscu zostawię jednak ten techniczny bełkot w spokoju i skupię się przez chwilę na wyborze odpowiednich tagów. Może pojawić się bowiem kwestia zgodności z Mifare Classic 1K. Są to klasyczne, bardzo popularne tagi ze względu na niską cenę i dużą pojemność wynoszącą 1kB (po sformatowaniu 768 bajtów). Niestety nie wszystkie urządzenia są z nim kompatybilne. Aby wymienić kilka z nich posłużę się takimi przykładami: Nexus 4, Nexus 5, Galaxy S4, Galaxy S5. Jest to kilka przykładów, ale pokazują, że nawet popularne smartfony nie zawsze są kompatybilne z popularnymi rozwiązaniami. Stało się tak, ponieważ NXP (jedna z największych firm zajmujących się rozwiązaniami NFC) aby stworzyć bardzo tanie i pojemne pasywne tagi NFC, nie dostosowała się do wytycznych NFC Forum. Efektem tego jest właśnie brak kompatybilności z niektórymi urządzeniami. Zatem jaki tag kupić? Dowolny, który w pełni spełnia wytyczne NFC Forum. Pewne będzie wtedy, że zadziała on z dowolnym urządzeniem wyposażonym w moduł NFC. Można zatem rozglądać się za Mifare Ultralight bądź NTAG203/NTAG216 i nie martwić się o kompatybilność. Jeśli zainteresujesz się, którymś z tych tagów jedyne na co musisz zwrócić uwagę to cena, kształt bądź forma tagu.

Programowanie tagów

Niech słowo programowanie Cię nie przerazi. Aby tag NFC mógł działać wcale nie trzeba pisać tysięcy linii kodu. Specjalne aplikacje w znaczącym stopniu ułatwiają dostosowanie tagu do naszych potrzeb. Aby móc przystąpić do przygotowania własnego pasywnego tagu będzie potrzebne: tag NFC (polecam NTAG216), smartfon obsługujący NFC i odpowiednia aplikacja, umożliwiająca programowanie tagów. Na przykładzie właśnie taga NTAG216 smartfona Nexus 5 z systemem Android i aplikacji Trigger pokażę jak prosto można stworzyć tag z trybem nocnym. Inną z takich aplikacji jest NFC Tool, które pokazuje również informację o tagu, z której jak widać dysponuję tagiem typu 2 NTAG216.

Mogę na nim zapisać różnorakie dane, wykonać różne operacje z tagiem czy też dodać zadania. Niech przykładowy tag z trybem nocnym wyłącza Wi-Fi, Bluetooth, wycisza powiadomienia i ustawia alarm na godzinę 6.00.

Po uruchomieniu Triggera przy pomocy plusika tworzymy nowe zadanie. Dodajemy wyzwalacz i wybieramy NFC. W tym miejscu możemy dodać ograniczenia takie jak dni tygodnia, przedział czasowy, połączenia Wi-Fi czy Bluetooth, które uniemożliwią wykonanie akcji zawartych na tagu.

Następnie przechodzimy do zadań. Wybieramy interesujące nas kategorie. W przypadku testowego nocnego taga będzie to Wł/Wył. WiFi, Wł./Wył. Bluetooth, Profil dźwięku i Utwórz Alarm. Po zaznaczeniu tych opcji, przechodzimy dalej. Następnie możemy skonfigurować działania i tak dezaktywujemy Wi-Fi i Bluetooth, ustawiamy profil na cichy i godzinę alarmu na 6.00. Po dodaniu do zadania, możemy przypisać własną nazwę, bądź dodać kolejne zadanie. W tym przypadku nic więcej nie jest potrzebne więc można kontynuować.

Kolejnym etapem jest możliwość wykorzystania trybu przełącznika, który co drugie zeskanowanie taga będzie wykonywał inne czynności (switch). W przykładowym tagu nie jest to potrzebne więc można przejść dalej bez żadnych modyfikacji tych ustawień. Ostatnim etapem jest zeskanowanie taga i gotowe.

Od tej chwili nasz tag ma w sobie zapisane instrukcje do wywołania trybu nocnego. A efektem jego zeskanowania jest poniżej widoczne działanie (po lewej przed zeskanowaniem, po prawej po zeskanowaniu).

Jak widać cały proces nie jest absolutnie skomplikowany. Dlatego też z przygotowaniem tagów nie powinien mieć problemu nikt, kto umie obsługiwać smartfon i wie do czego on służy i jakie ma możliwości.

Kreatywne sposoby wykorzystywania NFC

Skoro zatem już wiesz czym jest technologia NFC, co to są tagi NFC i jak się nimi posługiwać i je programować nie pozostaje mi nic innego jak podsunąć Ci kilka ciekawych zastosowań. Większość osób myśli, że tagi NFC są przeznaczone do drobnych czynności jak zmiana profilu telefonu. Owszem tak jest, ale nie tylko. Tak naprawdę dużym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Swoją drogą to warto też pomyśleć ile tych drobnych czynności jest i ile z nich wykonujemy codziennie. Poniżej przedstawiam Ci zbiór ciekawych pomysłów.

 • Wejście do domu. Tag umieszczony w pobliżu drzwi wejściowych pozwoli na przykład na włączenie Wi-Fi, wyłączenie Bluetooth i danych mobilnych. Odpowiednio zaprogramowany przy ponownej próbie zeskanowania tagu odwróci poprzednie czynności.

 • W samochodzie. Jeśli posiadasz zestaw głośnomówiący, lub po prostu Twój sprzęt grający w samochodzie komunikuje się za pomocą Bluetooth z telefonem, umieść tag w aucie. Pozwoli on na połączenie się smartfona ze sprzętem w aucie, ewentualne odpalenie nawigacji i włączenie modułu GPS, czy uruchomienie ulubionej playlisty.

 • Podczas treningu. Tag umieszczony na torbie/plecaku pozwoli na uruchomienie trybu samolotowego i uruchomienie ulubionej muzyki ‘treningowej’. Wszystko po to aby w pełni skupić się na treningu.
 • Na stoliku nocnym. Tag ten może obniżyć poziom dźwięków, ustawić alarm, ewentualnie uruchomić tryb samolotowy, uruchomić zegar w trybie nocnym. A dla osób, które mają problem z porannym wstawaniem, możliwe jest wyłączanie alarmu przy pomocy puzzli NFC (aplikacja Puzzle Alarm Clock).

 • Zdalne uruchamianie komputera. Wchodząc do domu możesz zeskanować tag, który da sygnał by komputer się uruchomił (via wake on LAN). Zanim zdążysz dojść do odpowiedniego pomieszczenia, komputer już będzie czekał w gotowości.

 • Przy kluczykach. Breloczek przy kluczykach może pozwolić oszczędzić baterię, wyłączając Wi-Fi, Bluetooth. Może też podnieść poziom głośności, tak aby będąc w ruchu, poza domem, nie przegapić żadnego powiadomienia.

 • Na laptopie/tablecie. Odpowiednio przygotowana naklejka, pozwoli na uruchomienie w telefonie mobilnego hotspotu, tak abyś miał szybko dostęp do Internetu na laptopie/tablecie.

 • W pracy. Tag w miejscu pracy pozwoli na połączenie się z firmową siecią Wi-Fi, wyciszy dźwięki. Może również uruchomić aplikację z listą zadań na dziś.
 • W kuchni. Jeśli zdarza Ci się czasem coś gotować, to wiesz, że czas gotowania różnych rzeczy jest ważny. Dwa, trzy tagi w książce kucharskiej, czy gdzieś w kuchni, pozwolą na szybkie ustawienie minutnika. Wszystko po to aby Twój makaron nie był rozgotowany.

 • W portfelu na wizytówce. Nie nakłaniam do posiadania wizytówek z tagami NFC, choć jest to bardzo fajna sprawa. Nie mniej polecam posiadanie, przynajmniej jednej z odpowiednią naklejką, na której będzie nasza wizytówka zapisana w postaci gotowej, do zaimportowania do kontaktów w smartfonie. W momencie kiedy na jakimś spotkaniu wszystkie nasze wizytówki rozdamy, zawsze będziemy kogoś mogli zaprosić do zeskanowania tak przygotowanej wizytówki, by wszelkie nasze dane znalazły się u drugiej osoby.

 • Do nadawania dostępu Wi-Fi. Jeśli posiadasz w domu sieć Wi-Fi zabezpieczoną hasłem i często masz gości w domu, to możesz sobie usprawnić udostępnianie tej sieci znajomym. Zamiast podawania hasła, prościej i szybciej jest podsunąć znajomym odpowiedni tag, który połączy ich smartfony z naszą siecią bezprzewodową.

 • W księgarni. Tag znajdujący się na okładce, czy półce pozwoli na szybkie zapoznanie się z recenzjami książki, autorem, czy jego twórczością.

 • W sklepie. Analogicznie do księgarni, tag taki może wyświetlić pełną specyfikację produktu.

 • W muzeach. Tagi umieszczone przy eksponatach, mogą dostarczyć ich szerszy opis.

 • Na przystankach, w komunikacji miejskiej. Tag ten może wyświetlić na pełny rozkład jazdy i ceny biletów.

 • Na plakatach reklamowych. Tag umieszczony na plakacie reklamującym film, może wyświetlić nam jego recenzje i opis, a także rozpocząć proces zakupu biletu, tak aby ominąć kolejki w kinie.

 • Na punktach informacyjnych. Przydatne dla podróżnych, którzy po zeskanowaniu taga, dostaną np. informację o planie miasta.

 • Do wymiany danych kontaktowych. Zwykłe zetknięcie się dwóch telefonów pozwoli na przesłanie wirtualnej wizytówki.

 • Portale społecznościowe. Odpowiednio zaprogramowany tag umożliwi zameldowanie się w Foursquare, polubienie jakiegoś konkretnego profilu na Facebook, bądź śledzenie konkretnego konta w serwisie Twitter. Ciekawe rozwiązanie do promowania różnych rzeczy.

 • Do drukowania. Coraz więcej drukarek obsługuje NFC. Nic nie stoi więc na przeszkodzie aby wprost ze smartfonu wydrukować interesujące nas informacje za pomocą odpowiedniego dotyku.

 • W pracy/biurze do drukowania. Zdarza się, że kopiarki wyposażone są w czytnik kart zbliżeniowych. Drukowanie na nich możliwe jest tylko dla osób mających nadane uprawnienia i dodatkowo po uprzednim zeskanowaniu naszej legitymacji pracowniczej. O ile legitymację taką nie zawsze w pracy nosimy ze sobą, to telefon przeważnie tak. Dlatego można zeskanować swoja legitymację smartfonem, po to, aby następnym razem móc drukować przykładając do kopiarki telefon.

 • Do ‘alarmowych’ SMS/połączeń. Jeśli np. Twoje dziecko nie potrafi jeszcze obsługiwać sprawnie telefonu, możesz spreparować odpowiedni tag, który sprawi, że smarfton automatycznie wyślę zadaną wiadomość, albo nawiąże połączenie. Jedyne co musisz, to nauczyć dziecko przyłożenia telefonu do tagu.

 • Do uporządkowania/organizowania ‘śmieci’. Jeśli masz dużo pudełek z różnymi rzeczami w domu, możesz na każdym z nich nakleić odpowiedni tag, który będzie w sobie przechowywał informacje o zawartości pudełek.

 • Do płatności. Możesz płacić zbliżeniowo przy pomocy NFC w sklepie, za parking, w komunikacji.

 • Do odblokowywania smartfona. Odpowiedni tag, pozwoli na odblokowanie ekranu urządzenia, bez podawania hasła. Możesz zatem niczym Jedi za pomocą palca (NFC Ring) kontrolować swoje urządzenie.

 • Do uruchamiania zadań z takich aplikacji jak Tasker/Llama. Jeśli korzystasz z takich aplikacji do automatyzacji czynności, to wiesz, że czasami, samo Wi-Fi SSID nie jest wystarczające aby rozróżnić kuchnię od sypialni. Dlatego tagi mogą być pomocne do usprawnienia działania tych aplikacji.
 • Do odblokowywania wirtualnego sejfu haseł. Jeśli korzystasz z takich rozwiązań jak np. Keepass i posiadasz skomplikowane hasło do odblokowania bazy haseł, to możesz podeprzeć się tagiem NFC, na którym będziesz miał takie hasło. Możliwe jest bowiem odblokowywanie bazy haseł przy pomocy odpowiednich tagów.

 • Przy pralce. Możesz nakleić na pralce tag, który ustawia timer i przypomni, że pranie zostało ukończone, a rzeczy należy wyciągnąć i wysuszyć.

 • Do otwierania drzwi. Popularne w wielu hotelach karty do drzwi można zastąpić w wielu przypadkach smartfonem.
 • Do gier i zabaw. Np. w geocachingu dodatkowe pomocne informacje mogą być umieszczone w tagach NFC.

To by było na tyle. A Ty co ciekawego mi jeszcze podsuniesz? Jestem pewny, że i Ty wpadłeś na jakiś ciekawy pomysł, więc śmiało. Podziel się nim z wszystkimi. Mam nadzieję, że tekst ten choć w minimalny sposób wyjaśnił czym jest NFC i jak korzystać z jego dobrodziejstw. Tak jak wspomniałem we wstępie. Początkowo byłem obojętny wobec tej technologii, z czasem prostota i wygoda jaką oferuje NFC wchłonęła mnie całego. Dziś traktuję to jako coś normalnego i ciężko byłoby mi powrócić do starych nawyków. Dlatego zachęcam do bliższego, faktycznego zapoznania się z tagami NFC w praktyce, a może i Ty, z czasem, staniesz się fanem tej technologii.

P.S. iPhonowcy, czekam na długie i rzetelne wyjaśnienia, dlaczego NFC jest jednak zbędne i beznadziejne ;P

 

sprzęt porady urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Astis   3 #1 08.03.2015 18:34

Najlepsze jest to, że nigdy nawet nie zastanawiałem się do czego te NFC służy. Genialny tekst, na serio mnie tym zainteresowałeś. Gdybym wiedział o tym 2 tygodnie wcześniej... No cóż, na 100% sprawdzę NFC w praktyce!

Spioszek1985   11 #2 08.03.2015 18:40

Artykuł jak znalazł, akurat dzisiaj się zastanawiałem nad NFC, z uwagi że mój nowy telefon to obsługuje i miałem coś więcej otym poczytać.
Tak to będę miał dobrą lekturę na dzisiejszy wieczór ;).

Luki_2   8 #3 08.03.2015 18:44

Mój pradawny Nexus S też to obsługuje. Dziabnąłem coś o NFC, ale że da się w tak zaawansowany sposób programować tagi tzn. wiele zdarzeń na raz i na co drugi raz dla jednego tagu, to nie wiedziałem. Widzę breloczki pierwsze lepsze na Allegro np. 6 szt. za 3X złotych, to raczej tanio. No chyba że coś nie tak jest z takimi tanimi?

Autor edytował komentarz.
O4i   12 #4 08.03.2015 18:45

Ifon6 ma już NFC, aple postanowiło konkurować z kartami płatniczymi, więc doktryna pozwala już wyznawcom korzystać z tej technologii.

Luki_2   8 #5 08.03.2015 18:51

Tak właściwie to ten pomysł z wizytówkami podsunął mi bardzo kompatybilny i uniwersalny pomysł dodania małego QRCode z np. stroną internetową na wizytówce :P

CrisPL   7 #6 08.03.2015 18:53

Dla mnie to i tak zbędna funkcja.

przemo996   6 #7 08.03.2015 18:56

Jak dla mnie to poza płatnościami NFC to niezbyt przydatny gadżet, gdyby wszystkie smartfony były w taki moduł wyposażone to jeszcze do kilku z wymienionych tu rzeczy by się przydał. Większość propozycji ma jakieś wady, które powodują że niema z tego żadnego pożytku, w innych przypadkach to takie stosowanie tego bardziej dla szpanu niż dla wygody. Oczywiście znajdą się osoby dla których będzie to wygodne

  #8 08.03.2015 19:08

A ja akutat muszę mieć u siebie w telefonie HotKnot od MediaTeka :/

  #9 08.03.2015 19:13

http://www.securityweek.com/mobile-pwn2own-2014-iphone-5s-galaxy-s5-nexus-5-fire...
tl;dr:
Podczas ostatnich zawodów Pwn2Own w listopadzie 2014, iPhone 5s, Galaxy S5 i Nexus 5 zostały zhackowane poprzez NFC.
'nuff said ?

JurijPietrowicz   4 #10 08.03.2015 19:28

@przemo996: Teraz może i jest to dla niektórych nieprzydatny gadżet, ale wraz z upowszechnianiem się nfc w telefonach i większą cyfryzacją społeczeństwa takie i inne rozwiązania będą znajdować się na każdym kroku.

Osobiście nie korzystam z NFC (no chyba, że podglądam ostatnie transakcje bezstykowe znajomych ;) ), ale ostatnio w okolicach stacji Metro Pole Mokotowskie zeskanowałem tag, który poinformował mnie o znajdujących się w okolicy obiektach. Tak więc powoli idziemy w dobrym kierunku :)

  #11 08.03.2015 19:28

Jest to fajne rozwiązanie, ale niejednokrotnie pojawiają się błędy, które zamiast przyspieszyć czynność tylko ja spowalniają. U mnie bywa zwykle tak, że telefon odczytuje taga, ale realizuje polecenia dopiero po kilku minutach...

video   10 #12 08.03.2015 19:46

Windows w tablecie. Parowanie z Lumiami WP8 nawet działa, jednak szukanie miejsca z tagiem zabiera mniej więcej tyle czasu co sparowanie po bluetooth. Słuchawki NFC, nie działa :) Klupie i nic się nie dzieje :)
Cieszyć się że w smartfonach to działa, w Windows może moje wnuki będą się tym bawić...

mordzio   15 #13 08.03.2015 20:07

Przeczytam jak znajdę więcej czasu. Nie mogłeś tego rozbić na kilka części? Szanuj czytelników!;)

wefhy   11 #14 08.03.2015 20:11

Ja polecam każdemu, kto nie ma ochoty na razie kupować tagów NFC, a tylko pobawić się nimi, lub sprawdzić jak działają - poszukać w pamiątkach wszelkich karnetów zbliżeniowych (np do wyciągów narciarskich) - możemy bezproblemowo przypisać do nich akcje w aplikacjach takich jak llama, czy tasker, a na lollipopie ustawić "smart lock" - odblokowywanie nimi telefonu.

Autor edytował komentarz.
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #15 08.03.2015 20:18

@mordzio: Na tapczanie siedział leń.... ;)

krasnal500   4 #16 08.03.2015 20:20

Mnie tylko jedno zastanawia - jak przy użyciu NFC wysłać plik? smartfon-smartfon
!bez użycia BT!

maciek03   9 #17 08.03.2015 20:29

a gdzie i po ile kupić taki NCF?

msnet   22 #18 08.03.2015 20:32

Bardzo dobry wpis - wiele razy już się przymierzałem do tego, aby zacząć korzystać z NFC, ale jakoś na zamiarach się zawsze kończyło. Może dzięki temu wpisowi coś się u mnie ruszy w tym temacie :)

@mordzio: a coś Ty taki zajęty? :>

Autor edytował komentarz.
  #19 08.03.2015 20:54

No ja osobiście tagów nie potrzebuję do niczego. Ale może komuś się przyda, dla mnie nie. Wifi w telefonie mogę włączyć jednym tapnięciem, tak samo jak i inne aplikacje, z pozostałych zaproponowanych zastosowań korzystałbym raz na rok albo wcale.

arturjakis   2 #20 08.03.2015 21:41

A czy telefon z NFC potrafi zastąpić breloczek RFID do domofonu?

  #21 08.03.2015 22:27

Szczerze się przyznam ale do teraz nawet nie wiedziałem co to jest NFC i z czym to się je. Bardzo ciekawe i biorę się za następne wpisy bo coś czuje że tu się wiele nauczę
pozdrawiam
http://brzeczyszczykiewicz.blog.pl/

bbkr   5 #22 08.03.2015 23:04

Do listy bym dopisal sprawdzanie operacji na kartach zblizeniowych - karty maja ta historie zapisana! Na androidzie mozna sprawdzic appka https://play.google.com/store/apps/details?id=com.github.devnied.emvnfccard&... .

Luki_2   8 #23 08.03.2015 23:20

@video idziesz spać, np. przy łóżku masz tag - załączasz i masz wyłączone wifi, internet, dźwięk, ustawiony alarm o pożądanej godzinie. Wstajesz z rana i tag działa jako przełącznik, tzn. drugi zbiór funkcji: włącza się dźwięk na maksa, wifi i pakiet, a ustawione ewentualne alarmy wyłączają.

Po prostu sęk w tym, że tagi można umiejscowić tak, że nie będzie trzeba ich szukać, a będą znajdować się w dobrym miejscu, dobrym czasie, w dobrej sytuacji :)

bbkr   5 #24 08.03.2015 23:22

Z ciekawych zastosowan to jakas duza siec hoteli eksperymentuje z dostepem NFC do pokoi. Samo NFC w zamkach jest uzywane juz od dawna. I oni chca to polaczyc z appka od rezerwacji tak, ze do pokoju mozna wejsc uzywajac telefonu bez wiedniecia na recepcji po meldunek i karte.

Z tym systemem tez sprzezone beda windy - przyzywac bedzie sie winde tagiem NFC i na jego podstawie sama zawiezie nas na pietro gdzie jest pokoj. W ten sposob chca optymalizowac ruch wind bo wiadomo dokad gosc jedzie juz na etapie przyzwania.

AntyHaker   22 #25 08.03.2015 23:33

"obu rządzeniach" - tyle udało się wychaczyć :D

@video Polecam zmienić sprzet, zamiast narzekać na system ^^

SebaZ   18 #26 09.03.2015 06:46

Najlepsza zabawa jest w odczytywaniu kart RFID: płatnicze, kredytowe, miejskie i próby złamania tych zaszyfrowanych informacji :D

  #27 09.03.2015 07:57
tadeusz11   4 #28 09.03.2015 08:18

Jeden z nielicznych tekstów w pełni tłumaczących zastosowanie jakiejś technologii. Świetny artykuł.

fiesta   15 #29 09.03.2015 08:38

Jak dla mnie to analogia do oznaczania moczem swojego terenu przez zwierzątka i kolejna furtka do szpiegowania i wycieku danych ...

  #30 09.03.2015 08:44

Wszystko ładnie pięknie, ale wszystkie zalety NFC są przekreślane przez jedną dużą wadę - nie można w Androidzie korzystać z niego, gdy ekran jest wyłączony/zablokowany. Przykładowo kupiłem sobie naklejkę NFC, i ustawiłem, żeby mi włączała tryb cichy na telefonie. Myślałem, że dzięki temu łatwo mi będzie przejechać telefonem to nalepce zamiast zaspany odblokowywać ekran i szukać odpowiedniej opcji. Niestety wszystko to nie zadziała o ile nie odblokuję ekranu. No a jak będę miał już odblokowany ekran, to po kiego grzyba mi naklejka, skoro to samo mogę zrobić palcem.
Podobnie było z naklejką, która mi miała uruchamiać/wyłącząć wifi, przy wejściu/wyjściu z domu - I tak muszę odblokować ekran, żeby to zrobić.
Podsumowując: NFC jest dla mnie w obecnej postaci bezużyteczne.

PS Wiem że można rootować telefon i to ominąć, jednak nie mam ochoty tracić gwarancji dla tej jednej funkcjonalności i podejrzewam, że cała masa przeciętnych zjadaczy chleba też nie będzie miała ochoty się bawić w rootowanie telefonu.

nic ciekawego   12 #31 09.03.2015 08:47

Artykuł super. Widziałem na alledrogo czytniki do pc i tak się zastanawiam czy da się logować do systemu za pomocą telefonu. Zapewne telefon musiał by wysłać konkretny kod to czytnika, można było by też z arduino pokombinować.

Mi2   4 #32 09.03.2015 08:59

Artykuł rewelacyjny, świetnie opisany temat NFC. Gratuluję tak wielu pomysłów zastosowań :)

Jak znajdę czas, może doczytam coś jeszcze na ten temat i spróbuję wykorzystać.

  #33 09.03.2015 09:44

Czy mogę wrzucić do telefonu kopię swojej karty wejścia do pracy i zamiast kartą otwierać drzwi telefonem gdy np zapomnę zabrać kartę z domu?

En_der   9 #34 09.03.2015 10:22

Wpis bardzo przyjemny, przypomniał mi pewną anegdotę, którą opowiadał kiedyś mój stryj- leśnik i zapalony myśliwy. Kiedy gościli pewnego dewizowego myśliwego z jednego ze skandynawskich krajów, po udanych łowach- jak to wiadomo wódeczka i bigos. I na każdą propozycję dokładki obu specyfików- słowo obcokrajowca "tag(k)" czyli tłumacząc na pl. - "nie!" Jednak żeby wiedzieć to trzeba język znać. Biedak opił się i objadł ponad miarę. Myślę, że tak samo z tą technologią jest fajna, przydatna ale w zdroworozsądkowej ilości :)

  #35 09.03.2015 10:29

I za niedługo będą chodzić elektroniczne zombi z telefonami i bezmyślnie wszystko klikać i przy pierwszej lepszej okazji jak coś szlag trafi to nie będą umieli się czymkolwiek posłużyć. Rozumiem, że postęp techniczny jest potrzebny i nieunikniony, ale to co zaczyna się dziać jest chore ...

WispMK   9 #36 09.03.2015 10:56

Świetny artykuł. Moja wiedza na temat NFC troszeczkę się powiększyła. Moją przygodę z NFC już dawno zacząłem, długo korzystałem i póki co dałem sobie spokój :P Ogólnie bardzo ciekawa technologia, polecam wszystkim do wypróbowania, na allegro można kupić pełno Tagów :D

mktos   11 #37 09.03.2015 11:03

Używam NFC głównie do transmisji plików (pomiędzy urządzeniami z WP) - włącza się BT, wybiera udostępnianie przez NFC, stuka i działa. Bez wyszukiwania, parowania, włączania widoczności. Mam też w słuchawkach bezprzewodowych.

Ale do tego trzeba było się nauczyć gdzie jest antena, bo pierwsze moje próby zajmowały dużo czasu.

A transfer przez BT/konfiguracja przez NFC nie działa pomiędzy WP i Androidem, co jest słabe.

  #38 09.03.2015 11:35

Artykuł ciekawy. Następny powinien być o bluetooth Smart (BLE). Beacon BLE lepiej zastąpi tagi NFC bo nie trzeba przykładać telefonu do taga a wystarczy się zbliżyć na skonfigurowaną odległość.

Vanshei   16 #39 09.03.2015 13:04

@mktos: mnie ciekawi czemu BT trzeba włączać skoro plik ma lecieć przez NFC?

gregory003   6 #40 09.03.2015 14:02

@Vanshei: Plik nigdy nie leci przez NFC, w żadnym systemie i żadnym telefonie. NFC jest zbyt wolne do przesyłania plików, no chyba że tekstowych. W Androidzie i Windows Phone NFC słuzy tylko do zainicjowania połączenia i sparowania urządzeń po Bluetooth (żeby nie było trzeba przepisywać tych kodów dla Bluetooth) i żeby nikt niechciany nie mógł „podpiąć się” do transmisji Bluetooth, bo certyfikat połączenia przy klasycznym parowaniu Bluetooth przesyłany jest do wszystkich aktywnych urządzeń w okolicy.

Autor edytował komentarz.
davidns   7 #41 09.03.2015 14:46

ogólnie to raczej bezużyteczny bajer, no może oprócz płatności i np. biletów wstępu oraz komunikacji jak jest w UK

lynx44   11 #42 09.03.2015 15:59

@Szuri21: Bez urazy ale początek artykułu jest napisany trochę jak te wszystkie super sposoby na zarabianie w internecie :P. Nie kojarzyłem skrótu NFC, a w artykule dla początkujących w 2 pierwszych akapitach, co chwilę pada skrót NFC, stwierdzenie że to taka świetna technologia, i że korzystasz z niej codziennie, ale o co chodzi i co to w ogóle jest to dowiedziałem się dopiero później.
Taka rada na przyszłość. Wrzucaj gdzieś na początku jakąś definicję :).

video   10 #43 09.03.2015 16:54

@AntyHaker: A co masz na myśli? Mam Dell Venue 11 Pro, to zły sprzęt?

video   10 #44 09.03.2015 16:58

@Luki_2: Nie zrozumiałeś. Antena w 11` urządzeniu to malutki punkt na jego plecach. Źle takim klocem celuje się w przyklejoną naklejkę na stoliku, o wiele prościej jest nacisnąć power i albo go wyłączyć przez dłuższe przytrzymanie, albo wprowadzić w stanby.
Przy tabletach nie wygodnie będzie nawet z wizytówką nfc, o wiele prościej jest jej zrobić zdjęcie...

jkasus   4 #45 09.03.2015 17:12

Bardzo dobry, kompletny artykuł!

niestety NFC ma jeden duży problem- trzeba mieć urządzenie obsługujące tą technologię.
Bezpośrednia konkurencja, czyli kody QR nie wymagają żadnego specjalnego sprzętu- każdy smartfon z odpowiednim oprogramowaniem może je obsłużyć.
Osobiście jestem zwolennikiem technologii NFC (jakoś wolę dotykać tagów niż skanować kody które bywają nieczytelne w słabym oświetleniu), ale niestety jako dostawca treści/usługi (właściciel hotelu/restauracji/muzeum/czegokolwiek) w pierwszej kolejności zainwestowałbym w tagi/kody QR, bo będą mogli użyć ich wszyscy moi klienci, a nie tylko ci posiadający flagowe modele telefonów.
To bardzo spowalnia rozwój technologii i jej zastosowań. Kto wie co będzie za kilka lat (większa szybkość transferu/pojemność tagów/powszechność montażu w telefonach), ale na razie poza płatnościami (które są w miarę uniwersalne) NFC to tylko gadżet. Może mimo wszystko technologia rozwinie się tak jak było z bluetothem któremu na początku nie wróżono sukcesów.

SweetDreams   10 #46 09.03.2015 20:13

@jkasus: Jak dla mnie NFC i kody QR mają inne zastosowanie więc nie wiem czy można nazwać je bezpośrednią konkurencją. Używam głównie w samochodzie - włożenie telefonu w uchwyt powoduje włączenie się nawigacji, transferu danych, na stoliku przy łóżku wyłącza się dźwięk a załącza budzik itd. QR nigdy tego nie zaoferuje...

AntyHaker   22 #47 09.03.2015 20:24

@video: No skoro coś z nim jest nie tak, to raczej zbyt dobry nie jest - prawda?

Songokuu   15 #48 10.03.2015 01:34

No to teraz musimy złożyć jedno DUŻE zamówienie na taki NFC :)
Może jakiś większy rabat dostaniemy? :P

Super wpis. NFC odkryte na nowo.

video   10 #49 10.03.2015 01:55

@AntyHaker: To z NFC w Windows jest źle. Tak samo jest na Asus Vivotab(ten z windows) i Surface2(na obu sprawdzałem. To Windows jest skutecznym spowalniaczem wprowadzania nowych, czasem nawet wygodnych standardów. Dodatkowym przykładem niech będzie Miracast. Działa tak że pożal się Boże, a w drugą stronę, wyświetlanie w Windows innego urządzenia(drugiego tabletu, czy smartfona) nie jest możliwe :) Ja czekam aż ta firma splajtuje. Ileż można od XP odcinać kupony i dodawać brzydsze ikonki i sklep w którym niczego nie ma...

AntyHaker   22 #50 10.03.2015 11:37

@video: Odcinać od XP kupony będą tak długo, jak długo użytkownicy będą się go kurczowo trzymać... Przecież wsparcie już dawno dla niego zarzucili.

przemo996   6 #51 11.03.2015 14:43

@JurijPietrowicz: Samo NFC już jest przydatne, jednak w niektórych z podanych przez autora przykładach moim zdaniem lepiej sprawdzają się inne rozwiązania. mimo to dobrze że wszystkie przykłady zostały wymienione ponieważ ułatwi to czytelnikom znalezienie innych, dla nich przydatnych funkcji.
Podany przez ciebie przykład ukazuje przyszłość tej technologii. Doskonale zastępuje ona kody QR których czytelność dla kamer często jest zbyt mała np. gdy zawierająca kod powierzchnia jest niedoświetlona, oświetlona nadmiernie, zniekształcona lub kod znajduje się pod błyszczącą folią. właśnie tu NFC powinno się rozpowszechnić.

  #52 15.03.2015 22:02

Dlaczego NFC? Jest przecież RFiD, w wersji programowalnej i nieprogramowalnej. Każdy znacznik ma unikalny numer, zasięg mają zbliżony a może być krótszy. I jest to tańsze. Po prostu wyciąganie kasy.

  #53 14.04.2015 09:21

Co zrobić, żeby Trigger nie odtwarzał dźwięku przy każdym zbliżeniu do naklejki? Bez wyciszania całej reszty dźwięków??

Szuri21   17 #54 14.04.2015 18:57

@Hoppy Luke

Nie jestem pewny, ale czy przypadkiem problemem nie jest samo oprogramowanie Androida, które standardowo przy odczytywaniu tagu NFC odtwarza dźwięk? Niestety nie jest Ci w stanie dać pewnej odpowiedzi, gdyż ROM aktualnie zainstalowany na moim Nexusie 5 sprawia, że mogę korzystać z NFC beż żadnych dźwięków i przy wyłączonym ekranie.

Axles   18 #55 16.04.2015 13:51

No @Szuri21 popisałeś się tym wpisem i jak widzę, zasłużoną nagrodę dostaniesz :) Ja mam pytanie z innej beczki, mój smartfon nie ma NFC (Galaxy S - chyba, że nie wiem a ma), da się dokupić jakąś naklejkę na niego, aby móc z innych zaprogramowanych naklejek z NFC korzystać?

Szuri21   17 #56 16.04.2015 16:53

@Axles: Dzięki!
Szczerze powiedziawszy to akurat w tym temacie niezbyt się orientuję. Pewne jest jednak, że 'dołożony' moduł NFC musi w jakiś sposób byc połączony ze smartfonem. Coś mi chodzi po głowie, że kilka razy w ciągu ostatnich kilku lat czytałem o firmach, które próbowały wprowadzić na rynek karty SD, microSD z modułami NFC. Nie mam jednak pojęcia, czy takie rozwiązania doczekały się upowszechniania, a tym bardziej jak to działa w praktyce.

walgav   16 #57 19.06.2015 10:41

dobrze że jest taki artykuł skąd można się dowiedzieć o tej technologii

cedar81   5 #58 04.08.2015 21:57

no dobrze a jak włączyć moduł gps -potrzebne uprawnienia root

Autor edytował komentarz.
  #59 31.08.2015 17:11

@miliard pierdów (niezalogowany):
Właściwie to NFC jest odmianą RFID. Pomijając specjalistyczny termin "pola bliskiego" - zatem i bardzo małego zasięgu, co akurat w tym przypadku jest cechą pożądaną, najistotniejszą zaletą NFC jest to, że oprócz odczytywania i zapisywania tagów (identyfikatorów) umożliwia aktywną komunikację urządzeń aktywnych (czytników, telefonów, drukarek, telewizorów, itp.) ze sobą nawzajem.
Więcej informacji o RFID (NFC) można znaleźć np. na system7.pl .

  #60 25.09.2015 23:33

@En_der: tack to po szwedzka ..dziekuje ...skrótowo Szwedzi wmawiają ...tak...

  #61 26.12.2015 08:28

DOBRY TEKST. POZDR

  #62 18.01.2016 00:38

Wszystko pięknie, tylko Autor zapomniał, że niestety aby telefon czytał tagi NFC, ekran musi byś odblokowany (większość telefonów)- nie ma więc mowy o możliwości zbliżeniu tag-a aby odblokować telefon, czy wybrać numer poprzez jedynie zbliżenie tag-a (dziecko).

  #63 29.05.2016 16:20

@Anonim (niezalogowany): przeciez root to podstawa xDDDD jak mozna sie bać odwracalnego zabiegu trawającego 3 minuty xDDDD no po prostu kisne

a w xposed zainstalowale xposeda plus nfc on lock screen zajmuje łacznie z 10 minut

do ~15 minut roboty ale nie lepiej kurde narzekać ...

  #64 29.05.2016 16:21

@nie-to-nie (niezalogowany): root -> xposed - > nfc on lock screen calosc mniej niz 15 minut.

  #65 21.10.2016 10:14

@mordzio:
Bardzo dobrze napisane. Jak widać, czytanie dzisiaj sprawia niektórym problem. Autor na całe szczęście nie podzielił artykułu na kilka części, dlatego też, wstęp do technologi NFC (jakim jest ten artykuł) można spokojnie przeczytać.

  #66 08.12.2016 10:27

Czy NFC w telefonie można użyć zamiast RFID tag do otwierania drzwi?

  #67 13.02.2017 20:04

Posiadam HTC626 i interesowała by mnie wiedza jak mogę przesłać że swojego smartfona na inny smartfon link. Jak to zrobić? Trzeba mieć jakąś dodatkową aplikację? Zauważyłem że posiadam coś takiego jak android beam chodź z artykułu wyczytałem, że on włącza bluta. Czekam na pomoc, z góry dzięki!

  #68 27.04.2017 12:05

Hej;
Czy ktoś wie jak za pomocą tagu NFC przełączyć tryb pracy sieci komórkowej?
U mnie słabo działa tryb 2G/3G/LTE (auto) i zmuszony jestem w domu przełączać tryb ręcznie na 2G, aby można było się do mnie dodzwonić - inaczej bywa różnie :-(.

  #69 20.08.2017 12:40

Witam,
Mam telefon HTC 820 desire. Posiadam funkcję nfc w telefonie, mam kartę sim z nfc w Orange. Konto mam w banku śląskim i często płacę zblizeniowo telefonem. Założyłem konto w alior banku i tu nie ma możliwości abym mógł wykorzystać nfc w telefonie. Dostałem naklejkę i tu pojawiają się moje pytania(naklejka umieszczona na samym spodzie telefonu). Czy naklejka nie będzie zakłócać działania nfc w telefonie? Czy jedno z drugim nie będzie się gryzlo? W jakiej odległości minimalnej może naklejka nfc od nadajnika nfc w telefonie i karty sim? Chcąc zapłacić przez nfc w telefonie (nadajnika chyba jest na środku) to czy nie będzie czytało naklejki z nfc?

  #70 29.08.2017 17:45

@mordzio: No faktycznie. Całe 10 minut czytania. Na ile części trzeba by Tobie to rozbić? Na 30?

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.