Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Przegląd Androida 4.0 ICS na Galaxy Note

Dosyć długo musieli czekać użytkownicy Galaxy Note na oficjalną aktualizację Androida do wersji Ice Cream Sandwich. Data wydania była kilkukrotnie przekładana a Samsung obrał taktykę milczenia. Koreańczycy w zamian za to opóźnienie postanowili dodać specjalny zestaw aplikacji dedykowany rysikowi S Pen - Premium Suite. Osobiście uważam, że było to drobne kłamstewko ze strony Samsunga, który i tak miał zamiar wydać ten pakiet nie mając na uwadze daty premiery i opóźnień samej aktualizacji. Długo oczekiwania chwila nadeszła kilka tygodni temu czas więc przyjrzeć się z bliższa temu co czeka na użytkowników po aktualizacji.

Na początek wspomnę tylko, że wiadome było, iż po aktualizacji zmian wizualnych nie uświadczymy. Dotykowy interfejs TouchWiz jest nieodłącznym elementem interfejsu samsungowskich smartfonów i jasne było, że po aktualizacji do ICS, nadal będzie on gościł na smartfonie. Jasne więc było, że bez instalacji custom romów nie będziemy mogli zasmakować przejrzystego interfejsu czystego Androida 4 czyli Holo.

Zaraz po instalacji wita nas nieco odświeżony ekran powitalny z wyborem języka. Tutaj na pierwszy rzut oka nic specjalnego nie uświadczymy, co zresztą nie powinno dziwić. Następnie przebijamy się przez wstępną konfigurację Androida. W tym przypadku również nie czeka na nas żadna niespodzianka. Po ukończeniu konfiguracji naszym oczom ujawnia się pulpit i... I nic! To znaczy wszystko po staremu a my przez chwilę mamy wątpliwość czy aby na pewno zainstalowaliśmy wersję ICS. Prawda jest jednak taka, że Samsung postanowił kompletnie nic nie zmieniać w interfejsie TW. Co prawda byliśmy na to przygotowani, ale osobiście miałem nadzieję, że coś nowego w samym interfejsie się pojawi.

Skoro w samym interfejsie nic się nie zmieniło, nie widzę sensu opisywać ponownie tego co jest do dawna znane. Skupie się więc na nowościach. Generalnie zdecydowana większość nowości (o ile tak można to nazwać) to funkcje natywne Androida 4.0 ICS.

Nowości wynikające z Androida ICS

Szybki rzut oka do ustawień i znajdujemy licznik mobilnych danych, wraz z ustawieniami ich limitu. Wygląda to przejrzyście i mamy stąd możliwość włączenia lub wyłączenia danych mobilnych, ustawienia cyklu licznika, a także ustawienia ostrzeżenia i ograniczenia. Mała rzecz a cieszy, bo często do tego celu trzeba było używać dodatkowego oprogramowania wraz z widżetami.

Kolejna wyczekiwana przez wielu rzecz to popularny Face Unlock. Ja uważam to za zbędny bajer, który oferuje zerowe bezpieczeństwo, na poziomie przeciągnięcia palcem po ekranie. Dodatkowo mechanizm ten jest wolniejszy od przeciągnięcia palcem po ekranie. Ale rozumiem, że mechanizm ten, ma robić wrażenie i nic poza tym i w zasadzie tak jest. Rozpoznawanie działa jest i to w zasadzie tyle. Dla mnie kompletnie bezużyteczna funkcja.

Miłą rzeczą jest natomiast wprowadzenie możliwości wyświetlenia wskaźnika procentowego baterii. Kolejna mała rzecz, która cieszy, bo wreszcie nie trzeba używać dodatkowych widżetów. Nie ma co więcej opisywać tej funkcji. Jest przydatna i działa dobrze.

Usprawniona została przeglądarka. Lepszy dostęp jest do przeglądania w kartach, a tryb incognito jest dostępny bez zbędnego przeszukiwania ustawień. Sama wydajność przeglądarki, wzrosła względem przeglądarki znanej z Androida 2.3.6 i jest to wyczuwalne. Przeglądanie stron jest przyjemne, a przewijanie i powiększanie płynne. Wyraźnie lepiej wygląda przeglądanie stron załadowanych elementami flashowymi, tutaj płynność również wzrosła.

Na koniec ostatnia z nowości wynikająca z czwartej wersji Androida to dostęp do uruchomionych aplikacji. Po przytrzymaniu Home pojawia nam się lista uruchomionych aplikacji. Miniaturki aplikacji można usunąć z listy (a co za tym idzie zabić ich procesy) „wyrzucając” je w prawo bądź lewo poza ekran. Z tego miejsca jest też dostęp do menedżera zadań. Podgląd uruchomionych aplikacji w tej w Androidzie ICS jest zdecydowanie lepszy niż to miało miejsce w starszej wersji Androida i cieszę się, że Samsung pozostawił to w niezmienionej formie prosto z Androida 4.0.

Oczywiście wraz z nadejściem Androida ICS są w nim zawarte nowe wersje aplikacji systemowych jak Kalendarz, Poczta, GMail itd. Aplikacje te są standardowe dla każdej wersji Androida 4.0. Dlatego też nie widzę sensu ich opisywania i na tym kończę opis nowości prosto od Google’a.

Nowości przygotowane przez Samsunga

Usprawniona została aplikacja kontaktów, którą teraz możemy obsługiwać za pomocą gestów dobrze znanych z innych smartfonów Samsunga. W końcu działa to dobrze i na pewno ułatwi wykonywanie operacji związanych z danym kontaktem.

Nie da się ukryć, że rysik S Pen jest jednym z elementów odróżniających Galaxy Note od pozostałych smartfonów. Nic więc dziwnego, że to właśnie specjalnie dla niego wprowadzono kilka nowości.

Pierwsza z nich jest pokazywanie wskaźnika długopisu. Po włączeniu tej funkcji, za każdym razem gdy zbliżymy rysik do ekranu na odległość około 1 cm pojawia nam się wskaźnik w kształcie kropeczki, która nam sygnalizuje, w którym dokładnie miejscu znajduje się rysik. Chodzi przede wszystkim o zwiększenie precyzji. Jest to kolejna drobnostka, która nie przeszkadza, bo można jej nie używać, ale może się też przydać.

Premium Suite to wyczekiwane narzędzie rozszerzające możliwości rysika S-Pen. Na początek powiem, że Premium Suite jako rekompensata za opóźnienie aktualizacji do ICS do mnie nie trafia, o czy wspomniałem na początku wpisu. Musze jednak przyznać, że pakiet tych aplikacji robi wrażenie. O rozbudowaniu tej aplikacji niech świadczy obszerny samouczek, którego trzeba kilka razy przewijać na wielkim ekranie Galaxy Note.

Przydatnych narzędzi jest naprawdę sporo. Oprócz znanego już Notesu (wraz z rozpoznawaniem odręcznego pisma), mamy narzędzia dopasowania kształtu, które naprawdę działa fenomenalnie. Wystarczy, że narysujemy kreskę, a zostanie ona zamieniona na prostą linię, rysując owalny kształt możemy otrzymać okrąg lub elipsę. Możliwości jest naprawdę wiele i działa to doskonale, ułatwiając rysowanie wszelkich diagramów czy wykresów.

Jest też bardzo przydatne i funkcjonalne narzędzie dopasowania formuł. Rzecz jest genialna. Za pomocą rysika wprowadzamy jakąś formułę matematyczną np. całkę. Zostaje ona bezbłędnie rozpoznana (przynajmniej w moim przypadku i próbach kilkudziesięciu formuł) i w tym momencie możemy użyć przycisku szukaj. Efekt tych czynności jest taki, że zostaje otwarta przeglądarka, a nasza formuła matematyczna zostaje rozwiązana przez mechanizm Wolfram Alfa. Powiem, że używając tego w praktyce, na usta ciśnie się WOW! Szczególnie z tego powodu, że wprowadzanie za pomocą rysika i specjalnie przygotowana aplikacja do tego działają szybko czego efektem jest błyskawiczny wynik.

Warto wspomnieć o możliwości nagrywania czynności wykonywanych w aplikacji notatek. Jest to kolejna z nowości zawartych w pakiecie Premium Suite. Czasami może się przydać, choć szczerze powiem, że oprócz prezentacji, nie znalazłem innych zastosowań.

Na koniec można pochwalić zespół opracowujący ten pakiet za przygotowanie aż 7 szablonów. Każdy od siebie się różni i jest przygotowany z myślą o innym zastosowaniu. Szablony są funkcjonalne i przyjemne dla oka, co cieszy.

Wydajność i bateria

Ogólna wydajność systemu niewiele się różni od dopracowanych ROMów Androida 2.3.6, które były naprawdę płynne. Różnicę na korzyść ICS zauważyć można na pewno podczas używania przeglądarki internetowej. Tutaj różnica jest odczuwalna. Generalnie większych zmian nie widać. Smartfon działa bardzo płynnie, a zwolnienia praktycznie nie występują. Jeśli jednak się zdarzą, wynika to raczej z faktu, że smartfon nie zdążył przetaktować w locie procesora na wyższą częstotliwość. Swoją drogą mechanizm aktywnego zmieniania częstotliwości taktowania procesora w Androidzie nieco kuleje.

Jeśli jakąkolwiek miarą są dla Was benchmarki i suche testy to niech przemówią one teraz w postaci zrzutów ekranu. Ich komentowanie uważam jednak za zbędne.

Na koniec pozostawiłem sobie temat baterii. Powiem szczerze, że używając custom romów opartych na pierwszych wyciekach wersji testowych ICS dla Galaxy Note obiecywałem sobie wiele. „Przebiegi”, które wtedy osiągałem napawały mnie wielkim optymizmem. Na jednym ładowaniu osiągałem 60 godzin przy 5 godzinach wyświetlacza. Rzeczywistość okazała się brutalna. Smartfon wytrzymuje średnio około 36 godzin przy około 5 godzinach wyświetlacza, 2 godzinach rozmów i około 100 sms, surfowaniu po Internecie (3G + WiFi) i ciągłej synchronizacji (5 skrzynek GMail + Facebook + Twitter). Zaznaczę, że tragedii nie ma. Po prostu wydaję mi się, że jest to choroba wieku dziecięcego i fakt, że jest to pierwsza oficjalna wersja ICS dla Galaxy Note. Nie wiem jak sprawa wygląda na nowszych wersjach ICS (LQ2), ale w sieci można dowiedzieć się, że bateria uległa znaczącej poprawie. Ja jednak nie miałem do czynienia z tą wersją systemu (porzuciłem oficjalny ICS na rzecz custom romu), więc nic więcej powiedzieć na ten temat nie mogę. Pozostaje mi mieć szczerą nadzieję, że któraś z kolejnych nadchodzących aktualizacji systemu poprawi czasy osiągane na baterii i przybliży wyniki do tych uzyskiwanych na pierwszych wyciekach, wtedy myślę, że zakończą się narzekania na baterię. Zawsze jednak pozostaje funkcja oszczędzania energii, która kosztem wydajności wydłuży czas pracy na jednym ładowaniu, nawet o 7-10 godzin.

Na koniec...

Podsumowując krótko ten wpis, można stwierdzić, że Samsung wprowadzając aktualizację ICS zrobił i dużo, i mało. Dużo ponieważ piękny interfejs czystego Androida 4.0 zakrył całkowicie własną nakładką TouchWiz. Z drugiej strony zrobił mało, ponieważ zmian w TouchWiz nie zauważamy praktycznie żadnych, a drobna kosmetyka to sprawy nie warte nawet odnotowania. Pracę Koreańczyków widać w aspektach ściśle związanych z rysikiem S-Pen. Mamy tutaj dedykowane oprogramowanie, które w znaczący sposób rozszerza możliwości korzystania z rysika, a samo jego używanie staje się przyjemniejsze. Zmiany to przede wszystkim nowości wprowadzone natywnie do czwartej wersji systemu Google. Generalnie nie odczuwamy przeskoku z systemu Android 2.3.6 do Androida 4.0. Szkoda, bo interfejs TouchWiz stał się już nudny, a przy Holo wygląda po prostu archaicznie. Tak więc wyczekiwana „wielka” aktualizacja Galaxy Note okazała się jedynie potrzebnym usprawnieniem systemu. Jednak słowem kluczowym nadal pozostaje usprawnienie, a marzenia dotyczące rewolucji musimy spełniać sami nie licząc na Koreańczyków z Samsunga.
 

sprzęt oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
kubut   19 #1 08.06.2012 14:54

Widzę że ICS w wydaniu Samsunga jest lepiej przygotowane niż moje od Sony :/ Próżno szukać u mnie opcji wyświetlania % naładowania baterii. W ogóle ekran ustawień wyświetlacza pokazany przez Ciebie u mnie ma ledwie parę opcji.

Szuri21   17 #2 10.06.2012 07:32

A no widzisz, to mnie zaskoczyłeś, że można było przygotować jeszcze bardziej ubogą aktualizację niż to zrobił Samsung...

underface   14 #3 10.06.2012 11:35

"Ja uważam to za zbędny bajer, który oferuje zerowe bezpieczeństwo"
po czym sądzisz,że oferuje zerowe bezpieczeństwo? ja jestem przeciwnego zdania

underface   14 #4 10.06.2012 11:41

łączenie czy pisanie smsów za pomocą gestów z listy kontaktów to żadna nowość w SII było to już na GB - nie wiem czy w SI też się to nie pojawiło - ale pewien nie jestem

Szuri21   17 #5 10.06.2012 11:53

@underface

W dobie sieci społecznościowych czy też aparatów fotograficznych w telefonach nie jest problemem odnalezienie zdjęcia czy wykonanie zdjęcia, za pomocą, którego odblokujemy smartfon.

Pamiętać jednak trzeba, że jeśli smartfon zostanie nam ukradziony to złodziejowi zależy na sprzęcie, a nie na danych. Generalnie nic nie zmieni tego, że bezpieczeństwo FaceUnlock jest znikome, a korzystanie z tego rodzaju zabezpieczenia potrafi być kłopotliwe (ciemne pomieszczenia, noc)

Co do gestów kontaktów, napisałem, że w końcu działa to tak jak powinno i że znane to jest z innych smartfonów Samsunga.

underface   14 #6 10.06.2012 12:10

@Szuri21
"W dobie sieci społecznościowych czy też aparatów fotograficznych w telefonach nie jest problemem odnalezienie zdjęcia czy wykonanie zdjęcia, za pomocą, którego odblokujemy smartfon."
sprawdzałeś? faktycznie to wygląda aż tak tragicznie? no ale teraz pytanie jaki jest sens blokować telefon, skoro wszystko pokazujemy światu i tak na portalach społecznościowych.

" tego rodzaju zabezpieczenia potrafi być kłopotliwe (ciemne pomieszczenia, noc)" dlatego wybiera się metodę awaryjną

Szuri21   17 #7 10.06.2012 12:47

@underface
Sprawdzałem na przykładzie zdjęcia. Swoją drogą jest wiele filmików na YT pokazujących słabości tego
rozwiązania.
No właśnie ja nie widzę, żadnego sensu w blokowaniu smartfonów. Tylko niepotrzebnie wydłuża to czas dostępu do niego. Dlatego też uważam to za bajer, taką rzecz na pokaz i tyle. Klasyczne przesunięcie palcem jest zdecydowanie szybsze. Odblokowanie za pomocą FU trwa około 4-5 sekund, natomiast przesunięcie palcem to około 2 sekund. Na koniec pozostaje jeszcze brak blokady ekranu, czyli bezpośrednie wybudzenie po wciśnięciu przycisku odblokowania co trwa sekundę.

underface   14 #8 10.06.2012 13:13

z tego wynika, że Note jest dość wolny skoro odblokowanie przesunięciem palca trwa aż 2 sek. u mnie na motce to poniżej 1 sekundy. FU nie testowałem, bo motorola czeka (nie wiadomo na co z aktualizacją) więc się nie wypowiem jak z tym na M. ale w sII znajomy pokazywał, i trwa to niewiele więcej niż odblokowanie przesunięciem palca

p.s. zjadlo ci X w tytule

arlid   16 #9 10.06.2012 13:57

Co mi się podoba, wskazówki - szczególnie dla początkujących. Nie zawsze zaglądamy do instrukcji, czy szukamy konkretnych porad, a po jakimś czasie mamy zagwozdkę, bo mamy już sprzęt jakiś czas, a dopiero wiemy że jest dana funkcja. A tak - mamy poradę i znamy ja od początku. Kolejna, może błaha, ale przyjemna rzecz - szablony notatek. Z chęcią pobawiłbym się takim "cudem" :)

skrzypek   13 #10 10.06.2012 13:59

Nie wiem czym się Samsung kieruje tym TouchWiz'em. Aktualizacje zainstalowałem, ale z tym launcherem nie czuje się, że to ICS. Generalnie samsung dał przysłowiowej...

Szuri21   17 #11 10.06.2012 16:39

Faktycznie odblokowywanie ekranu, to najczęściej wypominana rzecz Samsungowi, który nie potrafi sobie poradzić z błyskawicznym wybudzaniem urządzenia, przez co ekran podświetla się dopiero po 1 sekundzie.
Wskazówki faktycznie są bardzo przydatne i często pomocne. A co do samego TW mam takie samo zdanie. Nie czuć ICSa, czuć Samsunga...

chrucik   6 #12 10.06.2012 20:20

U mnie Lt15i [SE xperia arc] (android ICS 4.0.4) bateria trzyma jeden dzień maks. Wyskakuje proces "system operacyjny android" który zżera około 60% baterii, nie wiadomo co z tym robić kilowanie procesów nic nie daje, tylko wyjęcie baterii i to na około 2h i potem ten "proces" znów zyskuje aktywność. Proc pracuje na maksa... A to już drugie wydanie ICS'a na lt15i. I właśnie min. dlatego znów wróciłem na 2.3.4 (GB) Bateria spokojnie 50h przy normalnym użytkowaniu...

kamil_w   11 #13 10.06.2012 23:01

@skrzypek
"przysłowiowej..."
W jakim przysłowiu jest mowa o dawaniu tej części ciała, którą masz na myśli?

skrzypek   13 #14 11.06.2012 13:39

@kamil_w
Tylko najstarsi górole znają odpowiedź na tak nie oczywiste pytanie :)

budda86   9 #15 11.06.2012 18:51

http://bash.org.pl/4830712/ - dokładnie tak miałem z aktualizacją do ICS na Note'a :) Pierwsze wrażenie po reboocie: "i to tyle?". Pozostaje czekać na stabilny release CM9. Samsung dał... plamę.

Szuri21   17 #16 11.06.2012 20:01

Mam takie same odczucia. O ile sam pakiet Premium Suite jest genialny i robi ogromne wrażenie to sama aktualizacja jest mocno rozczarowująca.

  #17 11.06.2012 21:28

Myślałem nad zrobieniem przeglądu Samsunga Galaxy Nexus z 4.0.4 ale chyba jak już Note opisany to nie ma sensu ;d

  #18 11.06.2012 21:40

NIE AKTUALIZUJCIE TELEFONU!! W godzinę telefon podczas leżenia zużywa 10% baterii. Nie wiem co mam zrobić osobiście i idę jutro złożyć reklamację za towar niezgody z umową bo bateria trzyma mniej niż dzień w stanie czuwania a nie takie dane techniczne podaje producent i sprzedawca.

Pomimo że byłem wielkim fanem samsunga po tej zabawie kolejny telefon to jednak apple. Dziękuje samsungowi za wydanie takiego g... dla najwyższego modelu.

budda86   9 #19 12.06.2012 18:00

@UWAGA!!! (niezalogowany)
Mi na ICS nie zużywa baterii szybciej niż na GB.

kamil_w   11 #20 13.06.2012 15:33

Siedzę w robocie od 8:00. Telefon odłączyłem od ładowarki o 7:34. Minęło 8 godzin, a wskaźnik naładowania baterii w moim Samsungu Galaxy S2 z Androidem ICS 4.0.4 wskazuje 98%. Jestem w szoku.

  #21 16.06.2012 13:34

Tak sobie czytam i zastanawiam się, nad niektórymi stwierdzeniami: "Touchwiz jest już nudny", co to znaczy? UI nie jest po to, żeby był "ciekawy" (od tego to jest film w kinie, albo plener w górach), tylko użyteczny. Faktem jest, że TW jest prosty w obsłudze, uporządkowany i po prostu użyteczny. Akurat uważam, że brak zmiany UI z Androida 2.3.6 na 4.x to jest PLUS, a nie minus - po prostu - nie trzeba zmieniać przyzwyczajeń, wszystko działa tak, jak się spodziewamy, że będzie działało.

Co do paniki i rozpaczy niektórych (w tym tego gościa powyżej, co chce się przenosić na Apple (i dobrze, będzie miał za swoje ;-)))l: jeśli po aktualizacji Note pożera baterię, lub sypią się aplikacje.. to po prostu należy wykonać pełny reset do ustawień fabrycznych (oczywiście najpierw backup danych!!!) i po prostu przywrócić dane i aplikacje po resecie. Problemy znikają.

Last, but not least... a jeśli komuś naprawdę dobrze działa 2.3.6 i wszystkie używane aplikacje, to jest jeszcze jedna możliwość - nie robić aktualizacji do 4.x po prostu, a przynajmniej nie teraz, kiedy 4.x jest na Note nowością (niech inni betatestują i narzekają ;-)). Ostatecznie i tak ponad 90% aplikacji na Androida pisanych jest na API dla 2.1 lub 2.2, więc żadna z tych aplikacji nie skorzysta na aktualizacji do 4.x, a wręcz odwrotnie - zawsze coś może okazać się nie do końca zgodne.

  #22 21.06.2012 09:13

Dla tego gościa powyżej który uważa się za znawcę. Przywrócenie systemu do ustawień fabrycznych nic nie dało, proponuje więc nie robić ludzi w balona. Poza stratą czasu nie osiągnąłem nic, bateria nadal w stanie czuwania nie trzyma dłużej niż 15-18 godzin.

Samsung okazał się g... firmą i tyle. A najlepszy jest ich dział pomocy - "nic nie wiemy o problemach z bateria i wszystko działa poprawnie. Musiał Pan zrobić błąd podczas aktualizacji" - ciekawe k... jak ,skoro robiła się z automatu przez Kies.

  #23 25.06.2012 10:16

Wracam do tematu - po konsultacji z serwisem samsunga ,wgrają nową wersję systemu wolną od wad - czyli infolinia samsunga oszukuje klientów - serwis wie o usterce i wgrywają wersję poprawną. Aktualizacja przez Kies w takim wypadku zawsze będzie wadliwa.

  #24 28.06.2012 12:40

Po aktualizacji w serwisie telefon działa poprawnie - bateria trzyma tak jak wcześniej na 2.3.6.

Songokuu   15 #25 02.07.2012 13:08

Hej Szuri, wysłałem Ci zapytanie na GG.

  #26 09.07.2012 05:37

Nie obchodzi nas twoja bateria i to że masz strzaskanego nota. Jak ci tak źle to weź wyczuć go do śmieci i sie nie stresuj. W sklepie kup sobie nokie 1000 za 80zł i nie będziesz miał już tych strasznych problemów.

  #27 11.07.2012 20:34

Ja przeszedłem z 2.3.6 (nie brendowany) na ICS oficjalnie w serwisie Samsunga (też na nie brendowany).
Moje uwagi są następujące:
- synchronizacja z MS Outlook (kalendarz i kontakty) via najnowszy Kies nie działa prawidłowo (kontakty dubluje po kilka razy a kalendarz działa jakby w jedną stronę od Nota do PC-ta)
- tel. mam w Orange ale internet teraz pokazuje mi tylko "E" i działa na prawdę wolno (ok. 120 / 95 kbps a ping 700 ms). Speetest w Warszawie - Gocław.
Dzwoniłem do serwisu Samsunga z pytaniem co się dzieje, że nie wyświetlają się poza oznaczeniem "E" pozostałe "G" i "H+" jakie miałem wyświetlane w poprzednim sofcie to powiedzieli, że uproszczono widok tylko do "E". Tak czy owak internet chodzi wolno a przedtem w tym samym miejscu było "H+" i łącze było szybkie.

  #28 22.07.2012 20:34

dziecko nie udzielaj sie jak nie masz nic do powiedzenia a z braku rozumu pozostaje ci tulko pisanie glupich komentarzy. Aktualizacja jest wadliwa co potwierdzil serwis samsunga w poznaniu i tyle.

  #29 03.08.2012 15:24

U mnie po aktualizacji na 4.0.3 otwieranie stron przez WiFi to jakiś koszmar. Odpalenie filmiku z Youtube który trwa 45 sekund zajmuje do 5 minut. Wczytuje się na 5-6 razy. Na tym samym łączu internetowym (do 8 Mb) wcześniej spokojnie oglądałem sobie różne transmisje TV. Teraz to niemożliwe. W trakcie telefon strasznie się grzeje. Prędkość wskazywana w teście to ok. 200 kb, a na kompie obok jest 7,8 Mb. Zaraz po instalacji miałem informacje o błędzie w aplikacji e-mail. Po przywróceniu ustawień fabrycznych odbiera mi meile, ale informuje mnie o jednym meilu kilka razy.
Z baterią też zauważyłem różnice na nie korzyść. z 48 h spadł na jakieś 36 h. Co do Internetu z T- mobail to nadal pokazuję pełną gamę oznaczeń: E, H, 3G itp. Chodzi tak jak do tej pory. Jak rozumiem jedyne rozwiązanie to serwis. No chyba że ktoś ma jakiś pomysł to będę wdzięczny za rady.