r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Szwecja w poszukiwaniu bezstronnego sędziego

Strona główna Aktualności

Wygląda na to, że znalezienie bezstronnego sędziego, który mógłby poprowadzić proces twórców The Pirate Bay w dziewięciomilionowym kraju wcale nie jest takie proste...

Przypomnijmy, że czterech założycieli The Pirate Bay, serwisu mieniącego się największym trackerem torrentowym świata w kwietniu przegrało głośny proces. Zostali oni skazani na rok pozbawienia wolności i grzywnę 3,5 mln dolarów za pomoc w naruszaniu praw autorskich. Frederik Neij, Gottfrid Svartholmi Warg, Carl Lundström i Peter Sunde złożyli apelację, ale w miedzyczasie na jaw wyszedł spory konflikt interesów w związku z tym, że prowadzący pierwszą sprawę sędzia Tomas Norström jest członkiem organizacji antypirackich.

Prezes sądu nakazał wszczęcie dochodzenia w sprawie rzekomego konfliktu interesów i wyznaczył do tego sędzię Ulrikę Ihrfeldt. Trudno w to uwierzyć, ale szybko okazało się, że ona sama o taki konflikt może być podejrzewana, bo zasiada w Szwedzkim Stowarzyszeniu Praw Autorskich - tym samym, co Norström. Wyznaczono zatem innego sędziego do poprowadzenia dochodzenia, tym razem Andersa Eka. Szwedzki dziennik Dagens Nyheter ujawnił jednak, że jest on powiązany ze Szwedzkim Centrum Prawa Handlowego, z którym powiązania udowodniono odsuniętym wcześniej prawnikom strony skarżącej.

Trwają poszukiwania niezależnego sędziego, który mógłby wreszcie zbadać całą sprawę i ocenić, czy rzeczywiście doszło do konfliktu interesów. Jeśli tak, proces wróci do pierwszej instancji. W przeciwnym wypadku rozpatrzona zostanie apelacja skazanych.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.