Szwedzka Partia Piratów w Europarlamencie?

Strona główna Aktualności

O autorze

Kiedy Szwedzka Partia Piratów startowała ponad trzy lata temu, powszechna percepcja była mocno sceptyczna - większość ludzi traktowała ją jako żart w stylu Polskiej Partii Przyjaciół Piwa.

Okazuje się jednak, że czasy się zmieniły - ostatnie badania opinii publicznej pokazują, że 21% szwedów rozważa głosowanie na Partię Piratów w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wśród młodych ludzi (18-29) wynik ten jest bezprecedensowy - aż 55%.

Partia rośnie też w siłę - w ciągu ostatniego kwartału liczba jej członków wzrosła o 50% i przekroczyła liczebność Partii Zielonych, która ma obecnie 19 miejsc w szwedzkim parlamencie. Bardzo dynamicznie rośnie też zainteresowanie i poparcie dla jej działań, w czym kluczową rolę odgrywa naturalnie Internet. Jak twierdzi lider Partii Piratów, Rick Falkvinge, miejsce w Europarlamencie jest obecnie jak najbardziej w zasięgu - potrzeba do tego 100 tys szwedzkich głosów. Czy się uda - zobaczymy w czerwcu 2009. Jeśli tak, będzie to wydarzenie całkowicie bezprecedensowe - po raz pierwszy realna siła polityczna ukształtowałaby się w odpowiedzi na potrzeby społeczności internetowej.

© dobreprogramy