Szybka i łatwa legalizacja Windows XP

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft wprowadza do sprzedaży w Polsce całkiem nowy produkt - zestawy legalizacyjne (tzw. Genuine Kit) dla Windows XP, o których pisaliśmy w sierpniu b.r.

Dotąd do zalegalizowania posiadanych pirackich kopii systemów Windows wykorzystywane były wersje OEM. Od czasu ubiegłorocznej zmiany w zasadach licencjonowania oprogramowania Microsoft w wersji OEM możliwe jest kupienie takich produktów bez komputera czy podzespołów.

Jeżeli można legalizować systemy kupując wersje OEM to w takim razie po co Microsoft wprowadza dodatkowo zestawy legalizacyjne? Odpowiedź na to jest prosta. W odróżnieniu od wersji OEM zestaw legalizacyjny Windows XP nie wymaga reinstalacji systemu. Jest to szczególnie istotne w przypadku firm gdzie reinstalacja systemu - i co za tym idzie innego zainstalowanego już oprogramowania - na większej liczbie komputerów byłaby bardzo pracochłonna. Cały proces legalizacji to kilka kliknięć myszą. Reinstalacja naturalnie również jest możliwa - w zestawie legalizacyjnym otrzymujemy bowiem m.in. oryginalny nośnik i certyfikat autentyczności z nowym kluczem produktu. Drugą ważną zaletą jest wsparcie techniczne analogiczne do przysługującego użytkownikom wersji pudełkowych.

Ceny zestawów legalizacyjnych plasują na podobnym poziomie co wersje OEM. W przypadku Windows XP Home Edition jest to równowartość około 357 zł brutto, zaś w przypadku Windows XP Professional około 537 zł brutto. Podane ceny dotyczą zamówień online realizowanych bezpośrednio z pirackiego systemu - należy kliknąć w "dymek" z informacją Ta kopia systemu Windows nie oryginalna. Warto zaznaczyć, że transakcje te realizowane są przez irlandzki, a nie lokalny oddział Microsoft, co powoduje kilka ograniczeń. Dopuszczalne są jedynie płatności kartą kredytową lub przelewem (w tym drugim przypadku całkowity koszt zwiększy się jeszcze nawet o kilkadziesiąt złotych za przelew zagraniczny), a po opłaceniu zamówienia, przesyłka z zestawem legalizacyjnym dotrze do nas w przeciągu 2-4 tygodni.

Druga opcja to kupno zestawu legalizacyjnego w lokalnym sklepie komputerowym. W tym przypadku dostępne są jednak wyłącznie zestawy legalizacyjne dla Windows XP Professional. Ta opcja jest co prawda wygodniejsza (szczególnie przy zakupie wielu zestawów na raz) ale z kolei trochę droższa - sugerowana cena pojedynczego zestawu to 532 zł netto (649 zł brutto). Z myślą o firmach, w sprzedaży dostępne będą także zestawy legalizacyjne w postaci "dziesięciopaków" - zawierających jeden nośnik i dziesięć certyfikatów autentyczności.

Więcej informacji na temat zestawów legalizacyjnych można uzyskać na stronach Microsoft.

Ponieważ tematyka ta wzbudza coraz większe zainteresowanie, na łamach vortalu opublikowaliśmy artykuł Jak zalegalizować piracki Windows? w którym szczegółowo opisujemy sposoby legalizacji zarówno poprzez zakup wersji OEM, jak i zestawów legalizacyjnych.

© dobreprogramy
s