Szybki Knoppix

Strona główna Aktualności

O autorze

Systemy typu LiveCD pozwalają na łatwe zapoznanie się z Linuksem bez konieczności instalacji. Niestety, główną ich wadą, w porównaniu do instalowanych tradycyjnie na twardych dyskach, jest niska wydajność i długi czas ładowania się. Jest to związane z tym, że czytniki płyt CD mają gorsze parametry, a ograniczona objętość nośników powoduje konieczność kompresji niektórych elementów systemu. Dość długo trwa też niezbędne do prawidłowego działania wykrywanie zainstalowanych urządzeń.

Japońska firma Alpha Systems Inc. postanowiła przygotować pozbawioną tej wady wersję Knoppixa, jednej z popularniejszych dystrybucji Linuksa typu LiveCD. Accelerated Knoppix 1.0 ma, według producenta, ładować się w czasie krótszym niż minuta. Ten imponujący wynik osiągnięto dzięki reorganizacji systemu plików, a także optymalizacji wykrywania sprzętu i dekompresji systemu, czyli czynności które zajmują najwięcej czasu w procesie startu. W skład systemu wchodzi jądro w wersji 2.6.12.4, środowisko graficzne KDE, zestaw najczęściej używanych narzędzi biurowych (Gnome Office, KOffice i OpenOffice), oraz program graficzny GIMP.

System może być używany do celów edukacyjnych, prezentacji możliwości Linuksa, naprawy innych systemów zainstalowanych na komputerze, może być także platformą do tworzenia prezentacji różnego oprogramowania. Dzięki kompresji w locie, na standardowej płycie CD można zmieścić do 2GB danych.

Więcej informacji, a także obrazy płyt do pobrania dostępne są na stronie producenta.

© dobreprogramy
s