Szybkie logowanie według Motoroli: znamię Bestii i połykana elektronika

Strona główna Aktualności

O autorze

Nie wiemy, czy w dziale PR Motoroli pracują trolle, czy też po prostu ludzie nieświadomi szerszych uwarunkowań kulturowych, w których przyszło im działać, ale nowa propozycja rozwiązania problemu logowania, jaką przedstawiła ta firma, robi wszystko, co tylko można, by przerazić pobożnych protestantów z południa USA, nierzadko traktujących Biblię dosłownie. Czy otrzymałeś już swoje znamię Bestii?

Podczas konferencji D11 pani Regina Dugan z Google przytoczyła zastanawiające dane. Otóż przeciętny użytkownik ma się logować do różnych usług i systemów informatycznych 39 razy dziennie, a każde takie logowanie zajmować mu ma 2,3 sekundy. Wydawałoby się, że to niewiele – ale w ciągu roku te sekundy złożą się na niemal 9 godzin życia. Mimo tego karygodnego marnotrawstwa czasu, branża IT wciąż powszechnie korzysta z tych samych technologii uwierzytelniania, co 40 lat temu – twierdzi pani Dugan i sugeruje, że czas to zmienić… a Motorola ma gotowe rozwiązania.

Pierwsze z tych rozwiązań to elektroniczny „tatuaż” na przedramieniu, zawierający antenę łączności bezprzewodowej, sensory temperatury i tętna, diodę LED oraz cewkę odbiorczą, zapewniającą zasilanie dla całości. „Tatuaż” taki miałby być nanoszony sprayem wraz z plastikowym kompozytem, który chroniłby go przed zawilgoceniem, a wytrzymałość takiego rozwiązania ocenia się na jakieś dwa tygodnie.

Taki przenoszący klucz kryptograficzny tatuaż pozwalać ma na logowanie się do systemów komputerowych za pomocą gestu dłonią, dostępny ma być w wielu różnych wzorach, i jak utrzymuje pani Dugan, znajdzie uznanie przede wszystkim wśród młodych ludzi. Może to i prawda, że 10- czy 20-latkowie nie chcą nosić naręcznych zegarków, ale możecie być pewni, że będą bardzo zainteresowani noszeniem elektronicznego tatuażu, choćby po to, by zdenerwować swoich rodziców – stwierdziła była szefowa agencji DARPA.

Drugi pomysł z Motoroli jest nie mniej radykalny i już doczekał się złośliwych komentarzy internautów. Pani Dugan proponuje otóż połykanie kapsułki, zawierającej układ elektroniczny używany do uwierzytelniania, zasilanej przez potencjał elektrochemiczny kwasów żołądkowych. Generować ma on unikatowy, 18-bitowy sygnał analogiczny do elektrokardiogramu, przekazywany przez całe ciało tak długo, jak kapsułka znajduje się w naszym organizmie. Dla Dugan jest to moc jak u superbohatera, dzięki której moje ramiona są jak kable, moje dłonie jak krokodylki, gdy tylko dotknę mojego telefonu, komputera, drzwi czy auta, jestem uwierzytelniona – wyjaśnia podekscytowana wynalazczyni.

Opracowana przez firmę Proteus Digital Health pigułka Motoroli nie jest już tylko eksperymentem – otrzymała dopuszczające ją do obrotu certyfikaty od agencji FDA. Bezpieczne ma być spożywanie nawet trzydziestu takich kapsułek dziennie, do końca życia. Na rynku pojawi się, gdy Motorola będzie na to gotowa, firma bowiem szuka nowych strategii, zarówno biznesowych jak i technologicznych, które pozwoliłyby jej odzyskać dawną pozycję na rynku urządzeń mobilnych – i niewykluczone, że takie awangardowe systemy logowania będą ich częścią.

Ciekawe tylko, czy Motorola zdecyduje się dodać do swoich elektronicznych tatuaży cytat z Apokalipsy Św. Jana 13, 16-18:

I sprawia, że wszyscy:
mali i wielcy,
bogaci i biedni,
wolni i niewolnicy
otrzymują znamię na prawą rękę lub na czoło

i że nikt nie może kupić ni sprzedać,
kto nie ma znamienia -
imienia Bestii
lub liczby jej imienia.

Tu jest [potrzebna] mądrość.
Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy:
liczba to bowiem człowieka.
A liczba jego: sześćset sześćdziesiąt sześć.

© dobreprogramy
s