r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Szybszy start Windows dzięki Cloud Computing?

Strona główna Aktualności

Microsoft złożył wniosek patentowy dotyczący ciekawego rozwiązania o nazwie „Fast Machine Booting Through Streaming Storage”, które ma (teoretycznie) znacząco przyspieszyć uruchamianie systemu operacyjnego.

Nowy pomysł Microsoftu jest dość rewolucyjny, bowiem zakłada istnienie chmury obliczeniowej, która wysyła do komputera-klienta część (lub całość) danych niezbędnych do rozruchu systemu. Dane te są zapisywane w pamięci komputera i traktowane tak, jakby pochodziły z dysku twardego. Rozwiązanie zakłada, że podczas rozruchu systemu dane będą wysyłane strumieniowo w miarę potrzeby, bez konieczności wysyłania do klienta całego obrazu systemu. Koncepcja Microsoftu jest odważna, gdyż zakłada konieczność bardzo szybkiego połączenia z Internetem. W tym modelu dane z chmury obliczeniowej są traktowane na równi z fizycznie zainstalowaną pamięcią masową, która przechowuje obraz systemu „na wszelki wypadek".

Obecnie ciężko wyobrazić sobie, jak pobieranie danych z Sieci może przyspieszyć uruchamiane systemu, szczególnie biorąc pod uwagę upowszechnianie się bardzo szybkich dysków SSD. Nowe rozwiązanie Microsoftu ma jednak kilka zalet, w szczególności przydatnych w dużych firmach, które będą mogły zdalnie zarządzać obrazem systemu pobieranym i uruchamianych na setkach służbowych komputerów. Ponadto przechowywanie systemu w chmurze obliczeniowej ułatwia unifikację wielu platform zapewniając dostęp do tych samych danych na wielu typach urządzeń. Ostatecznie system przechowywany w chmurze obliczeniowej ciężko byłoby... nielegalnie zainstalować, co zredukowałoby problem piractwa niemal do zera.

r   e   k   l   a   m   a

Póki co są to jednak teoretyczne rozważania - czas pokaże, jak Microsoft chce wykorzystać opracowaną przez siebie technologię.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.