Bałagan w bazach danych (MSSQL, projekty wieloosobowe)

Tym razem post nieco innego typu. Chciał bym przedstawić świetne narzędzie dostępne dla VS 2008 oraz VS 2010 (niestety tylko w odpowiednich wersjach). Do VS 2008 trzeba doinstalować dodatek GDR R2 (http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?FamilyID=bb3ad767-5f69-4db9-b1c9-8f55759846ed&displaylang=en)

Każdy, kto współpracuje z wieloma osobami nad projektem, który korzysta z obszernej, często zmieniającej się bazy danych, staną nie raz przed problemem scalania zmian. Często różne osoby tworzą swoje kopie takiej bazy, tworzą nową funkcjonalność nanosząc zmiany i.... mają problem jak to potem połączyć.

Na ratunek przychodzi Schema Comparer

Umożliwia on porównanie 2 wersji bazy danych. Co więcej, możliwe jest porównywanie również bazy danych stojącej na serwerze, ze schematem zapisanym w solucji i np. umieszczonym na jakimś serwerze kontroli wersji (np. TFS ;)).
Przykładowy wynik porównania:

Po zdecydowaniu co zaktualizować, a co pozostawić, jednym kliknięciem wrzucamy zmiany do bazy/projektu docelowego.

Narzędzie to poza porównywaniem schematów baz potrafi też porównywać dane w bazach.

Zapewne osoby które miały takie problemy już znalazły rozwiązanie, a tym które nie miały to rozwiązanie nie jest do niczego potrzebne... ale - jak już wspominałem - może jednak komuś się przyda :).