TP S. A. nie zgadza się z Ministrem Finansów

Strona główna Aktualności

O autorze

Według rzecznika prasowego Ministerstwa Finansów, wysoki koszt połączeń sieciowych w Polsce wynika w znacznej mierze z monopolistycznej pozycji, głównego dostawcy usług internetowych, czyli Telekomunikacji Polskiej. Na te zarzuty odpowiedział Szef Biura Prasowego, Piotr Kostrzewski.

Według Kostrzewskiego Telekomunikacja Polska nie podwyższa cen usług za dostęp do internetu, wzrost podatku nie jest jednak zależny od firmy. Według MF Telekomunikacja Polska zalicza się do najdroższych dostawców Internetu w Europie. Na co Piotr Kostrzewski odpowiada : "Nie jest prawdą, że świadczymy jedne z najdroższych usług dostępu do internetu w Europie. Podawane przez MF dane dotyczą naszej oferty podstawowej. Tymczasem TP od wielu już lat rozbudowuje swoją ofertę w tym zakresie. Ponad 250 tys. internautów korzysta m.in. z pakietów internetowych. Np. w pakiecie nocnym, godzinny dostęp do internetu kosztuje 0,24 PLN, a w pakiecie 45-godzinnym - 1,90. To najlepsza oferta na polskim rynku, porównywalna z ofertą operatorów działających na znacznie lepiej rozwiniętych informatycznie rynkach Europy Zachodniej. Podobnie jest z Neostradą. Dwa lata temu, gdy uruchamialiśmy tę usługę jej zainstalowanie kosztowało 500 zł z 300-złotowym miesięcznym abonamentem. Dzisiaj tę samą usługę można aktywować za 1,07 PLN przy abonamencie 149 PLN brutto miesięcznie. To dowód na to, że TP aktywnie działa w zakresie rozwoju rynku usług internetowych". Według rzecznika, TP SA, jako lider rynku, wyznacza kierunki jego rozwoju :" Nie możemy proponować usług deficytowych, jesteśmy firmą rynkową - musimy zarabiać pieniądze".

Jak wiadomo w Stanach Zjednoczonych całkowicie zakazano nakładania podatku VAT na usługi związane z dostępem do internetu. W krajach azjatyckich, np. w Japoni, czy Tajwanie stawka ta wynosi jedynie 5%. Jak się nie trudno domyśleć, świadczy to o tym, że kraje których gospodarka rozwija się szybciej nie ustają w tworzeniu spoleczeństw internetowych, poprzez wspieranie operatorów.

© dobreprogramy
s