reklama

Ta sama KDE Plasma 5.8 dla Kubuntu i Minta – zamiast testować z osobna, połączyli siły

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Czym poza nazwą różni się Linux Mint KDE od Kubuntu? Cóż, pewnie można wskazać na autorskie narzędzia systemowe, stworzone przez deweloperów Minta, jednak powiedzmy sobie szczerze – dla użytkownika w praktyce różnic nie ma. I tak jest w wypadku wielu innych dystrybucji: linuksowi deweloperzy są mistrzami w wymyślaniu tego samego na nowo. A gdyby porozumieć się nad podziałami i połączyć siły? Coś takiego udało się właśnie twórcom wspomnianych na początku dystrybucji. Wspólnie ogłosili dostępność najnowszej wersji środowiska KDE Plasma, przygotowanej z myślą zarówno o Mincie jak i Kubuntu.

Stabilna wersja KDE Plasma 5.8 wydana została na początku października tego roku, budząc ogromne zainteresowanie: to wydanie oznaczone jako LTS, wyjątkowo stabilne, które otrzymywać będzie łatki przez co najmniej 18 miesięcy. Co to jednak znaczy „wydana”? Oprócz zamrożenia kodu źródłowego, wydano także własną dystrybucję Plasmy o nazwie KDE neon. To wszystko – pozostałym użytkownikom pozostało albo samodzielne przygotowanie paczek ze źródeł, albo czekanie, aż ktoś to zrobi za nich, dla ich dystrybucji.

Przygotowanie tak ogromnego projektu programistycznego jak KDE Plasma nie jest jednak niczym łatwym. Dla deweloperów Minta, skupionych przede wszystkim na rozwijaniu odmiany ze środowiskiem graficznym Cinnamon, jest zadaniem bez sensu. Clement Lefebvre, lider tej dystrybucji, przyznał że tak właśnie jest. Wczoraj na łamach bloga Minta opublikował wpis, w którym dziękuje za pomoc deweloperom Kubuntu.

Jak wyjaśnia, dziękuje z trzech powodów: po pierwsze są oni bardzo mili. Po drugie Kubuntu jest kluczowe dla istnienia Minta KDE, bez tej dystrybucji i jej repozytorium backports Mint KDE nigdy by nie powstał – a Neon nic tu by nie zmienił. Po trzecie wykonali oni już ogromną pracę z przenoszeniem Plasmy 5.8 i wszystkich komponentów od których zależy, testując je pod kątem zgodności z platformą Ubuntu 16.04 (Xenial), na której bazuje też przecież Mint.

Obecnie więc można śmiało włączyć się do testów Plasmy 5.8, korzystając z repozytoriów PPA przygotowanych dla Kubuntu. W tym celu w źródłach oprogramowania należy dodać repozytorium ppa:kubuntu-ppa/backports-landing, a następnie odświeżyć cache. Potem wystarczy uruchomić moduł aktualizacji Minta, który dostarczy nam Plasmę 5.8.4, aktualizując przy okazji sporo komponentów systemu.

Aktualizację można przeprowadzić też oczywiście z konsoli:

sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/backports-landing
sudo apt update
sudo apt dist-upgrade
sudo reboot

Gwarancji, że wszystko zadziała poprawnie oczywiście nie ma, ale na jednym z naszych desktopów aktualizację przeprowadziliśmy bez żadnych problemów. Po zakończeniu okresu testów, Plasma 5.8 zostanie udostępniona jako oficjalne uaktualnienie pulpitu dla wszystkich użytkowników Minta.

Deweloperzy Kubuntu podkreślają, że poproszenie o pomoc użytkowników obu dystrybucji pozwoli przyspieszyć testy Plasmy 5.8. Instalując nową wersję pulpituj, dostaną też nową wersję bibliotek systemowych KDE (Frameworks 5.28) i narzędzi (Applications 16.04.3).

Kto wie, gdzie dzisiaj byłby linuksowy desktop, gdyby do takiej współpracy dochodziło częściej…

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić