r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Tablety są coraz popularniejsze, widać to też na rynku pracy

Strona główna AktualnościBIZNES

Firma Gartner, zajmująca się badaniem rynku, poinformowała dziś o stanie sprzedaży tabletów w ubiegłym roku. Tak jak się tego spodziewaliśmy, tablety pożerają rynek. Jeśli trend się utrzyma, Gartner przewiduje, że ta klasa urządzeń niedługo będzie cieszyć się większą popularnością niż smartfony, choć . Ogromne wzięcie, jakim cieszą się tablety, odbija się także na wielu aspektach naszej gospodarki i stawia nowe wyzwania przed przedsiębiorcami.

Gartner oszacował, że globalna sprzedaż tabletów w ubiegłym roku otarła się o magiczną granicę 200 milionów. Klienci na całym świecie kupili ponad 195 milionów tych urządzeń, czyli aż o 68% więcej niż w roku 2012, kiedy to zanotowana została sprzedaż 116 milionów. Tablety wychodzą tym samym z cienia rzucanego na nie przez smartfony ­— twierdzą analitycy Gartnera. Do wyrównania poziomu sprzedaży jeszcze daleko, bo według IDC w 2013 roku liczba sprzedanych smartfonów przekroczyła miliard, ale Gartner przewiduje, że tablety są u progu takiej samej rewolucji, jak ich mniejsi bracia kilka lat temu. Ceny spadają, a dostępnych aplikacji jest więcej z każdym dniem.

Gartner potwierdził także, że największy skok zaliczyły urządzenia z Androidem — 6 na 10 sprzedanych w minionym roku tabletów miało zainstalowany ten właśnie system. iOS znajdował się na 36% sprzedanych w badanym okresie tabletów.

r   e   k   l   a   m   a

Rosnąca sprzedaż tabletów oraz ogromna popularność smartfonów mocno napędza rozwój aplikacji mobilnych. Komisja Europejska szacuje, że rynek aplikacji mobilnych tworzy obecnie, na terenie Unii Europejskiej, 1,8 miliona osób — około miliona deweloperów i 800 tysięcy pracowników innych działów. W tym roku osoby z sektora aplikacji na urządzenia przenośne zarobią w sumie 11,5 miliarda euro. KE prognozuje, że sektor ten rozrośnie się do poziomu 4,8 miliona osób, a przychody z niego przekroczą 60 miliardów, w ciągu najbliższych 4 lat. W ubiegłym roku, według Gartnera, użytkownicy na całym świecie pobrali 102 miliardy aplikacji. Pojawiają się nowe miejsca pracy i wszystko wskazuje na to, że osoby znające Javę mogą liczyć na całkiem niezłe wynagrodzenie — twierdzi cytowany przez Gartnera Wojciech Mach, Dyrektor Zarządzający Luxoft Poland.

KE poinformowała ponadto, że jeden na czterech deweloperów martwi się małą liczbą programistów w UE, jeden na trzech zaś jest niezadowolony z wykształcenia, jakie otrzymują osoby w tej branży. 38% pytanych stwierdziło, że amerykańskie firmy lepiej płacą. W tej grupie kobiety stanowią zaledwie 9%.

Rynek aplikacji nie wygląda jednak tak różowo. 91% pobieranych produktów to aplikacje darmowe, więc firmy zajmujące się ich produkcją muszą dostosować swój model biznesowy do nowych realiów. Źródłem zarobku jest już nie aplikacja, a jej przydatność przy promocji innych produktów i usług. Efektem poszukiwania sposobu na zarobienie na aplikacjach mobilnych są także gry, w których umieszczone są produkty na zamówienie reklamodawcy. Powstają nawet firmy pośredniczące w takich usługach, jak MediaSpike.

Tablet powoli przestaje też być jedynie zabawką i coraz częściej wykorzystywany jest w procesach biznesowych czy utrzymywaniu relacji z klientami. Ciekawy przykład takiej niszy wśród aplikacji mobilnych podał Przemysław Berendt, Globalny Wiceprezes Luxoftu ds. Marketingu. Dla zamożniejszych użytkowników, którzy często korzystają z iPadów, powstały aplikacje pozwalające przeglądać zagregowane informacje o aktywach, portfolio inwestycyjne, notowania instrumentów finansowych i tak dalej. Możliwe jest także nawiązanie od razu wideorozmowy z doradcą finansowym i wymiana danych z innymi inwestorami.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.