Tajniki licencjonowania produktów Microsoftu w wersjach OEM

Strona główna Aktualności

O autorze

Licencjonowanie oprogramowania sprawia zwykle wiele kłopotów i to nie tylko jego użytkownikom ale często nawet sprzedawcom.

Przeciętny użytkownik, a zarazem potencjalny nabywca oprogramowania różnych producentów, nie ma zwykle czasu ani ochoty zgłębiać prawnych zawiłości związanych z licencjonowaniem produktów, którymi jest zainteresowany. W przypadku niewielkich producentów zwykle problem umowy licencyjnej jest marginalny, związane jest to z jednolitą i częstokroć uproszczoną polityką licencyjną. Sytuacja zmienia się jednak gdy zamierzamy sięgnąć po produkt wielkich korporacji takich jak choćby Microsoft czy Symantec. W przypadku produktów firmy Symantec problem jest o tyle mniejszy, że większość użytkowników sięga po rozwiązania tzw. "pudełkowe", których licencjonowanie jest dość przejrzyste. Prawdziwą jednak "zmorą" dla wielu z nas są rozwiązania licencyjne proponowane przez Microsoft.

Warto jednak z tą "zmorą" się zmierzyć nie tylko dlatego, że kupując produkt powinniśmy zdawać sobie sprawę z ciążących na nas obowiązkach i przysługujących nam prawach. Znajomość problematyki licencyjnej często pozwala wybrać bardziej odpowiednie pod względem funkcjonalnym i kosztowym rozwiązanie. Najtańszym, a zarazem bardzo obostrzonym warunkami licencyjnymi rozwiązaniem proponowanym przez Microsoft (także inne firmy, jednak na nieco innych warunkach) są produkty w wersji OEM. Czytelników, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat licencjonowania tego typu oprogramowania zapraszamy do lektury artykułu Tajniki oprogramowania Microsoft w wersjach OEM, który właśnie opublikowaliśmy na łamach vortalu. W artykule szeroko omawiamy wszelkie aspekty związane warunkami sprzedaży i licencjonowaniem wersji OEM, odpowiadając zarazem na szereg problemów z zakresu legalności, pojawiających się często wśród użytkowników.

Tekst artykułu można znaleźć w dziale ARTYKUŁY -> Licencjonowanie oprogramowania

© dobreprogramy
s