Tak produkuje się PlayStation 4. Rzut oka na jedną z najciekawszych fabryk świata

Strona główna Aktualności
fot. Nikkei (Kento Awashima)
fot. Nikkei (Kento Awashima)

O autorze

30 sekund. Pół minuty. Dokładnie tyle czasu potrzeba, aby fabryka Sony w japońskim Kisarazu wydała na świat kolejny egzemplarz konsoli PlayStation 4. Robi to dzięki pełnej automatyzacji.

Fabryka w Kisarazu produkuje konsole PlayStation nieprzerwanie od 1993 roku. Mimo iż z czasem większą część produkcji przeniesiono do Chin, wciąż wypuszcza nowe egzemplarze, będąc czymś na kształt obiektu referencyjnego. W 2018 r. przeszła gruntowną modyfikację. Teraz jest jedną z najbardziej zaawansowanych fabryk elektroniki na świecie – czytamy w reportażu serwisu Nikkei Asian Review.

Na mierzącej 31,4 metra linii montażowej pracuje tylko czterech ludzi. Dwóch pracowników umieszcza na taśmie wykrojone laminaty pod płyty główne, dwóch innych zaś – pakuje gotowe konsole i akcesoria do pudełek. Całą resztę prac, w tym czynności wymagające najwyższej precyzji, realizują roboty dostarczone przez Mitsubishi Electric.

Sony: Jedyne takie miejsce na Ziemi

Jednym z głównych osiągnięć zakładu jest zastosowanie robotów do mocowania przewodów, taśm i innych części elastycznych. Są to zadania, które nominalnie powierza się ludziom, ale nie w Kisarazu, gdzie aż 26 z 32 robotów przegubowych wykonuje właśnie prace precyzyjne. Przykładowo, taśmę sygnałową napędu Blu-ray robot montuje dwoma ramionami. Jednym ją przytrzymuje, drugim zaś – skręca. Dla człowieka brzmi to niczym spacerek przez płotki, maszyna jednak nie dysponuje samoświadomością i nawet proces tak prozaiczny jak określenie odpowiedniego złącza wymaga obecności tysięcy sensorów.

– Prawdopodobnie nie ma innego miejsca na Ziemi, gdzie roboty mogłyby manipulować w równie zaawansowany sposób – chwali się inż. Hiroyuki Kusakabe z Sony Global Manufacturing & Operations. – Każdy proces, aż do końcowego pakowania, jest zautomatyzowany – podkreśla Kusakabe. Zwraca też uwagę na zaskakująco krótki czas produkcji, a co za tym idzie niskie koszty. Jak twierdzi, nowe PS4 opuszcza Kisarazu co 30 sekund.

Kura znosząca złote jajka

PlayStation 4 zostało wydane w listopadzie 2013 roku i od tamtej pory znalazło ponad 100 mln nabywców, z czego 41,5 mln subskrybuje płatną usługę sieciową. Z danych finansowych Sony wynika, że na samej sprzedaży konsol japońska spółka zarobiła 9,3 mld dol. na czysto. I choć sukcesor, PS5, powoli wyłania się zza linii horyzontu, liczba ta bez wątpienia zostanie zwiększona.

Wprawdzie większość spośród dostępnych na rynku "peesczwórek" pochodzi z Chin, ale Kisarazu to niewątpliwie obiekt reprezentacyjny. Istotnie – wygląda spektakularnie.

© dobreprogramy
s