reklama

Tak to się robi w Open Source: KDE i GNOME wydają pieniądze

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

KDE e.V. (eingetragener Verein) to niemiecka organizacja non-profit, która od 18 lat jest prawnym i finansowym przedstawicielem społeczności tworzącej najbardziej zaawansowane środowisko desktopowe dla uniksopodobnych systemów. W tym tygodniu wydała ona raport poświęcony swojej działalności, podsumowujący zarówno prace programistyczne i jak i stan finansów w 2014 roku. Warto się nad nim pochylić, gdyż pokazuje, że aby osiągnąć coś wielkiego w świecie Open Source nie trzeba być wydającą grube miliony Mozillą. Otóż w minionym roku KDE e.V. pozyskało raptem 147 tysięcy euro, na swoją działalność wydając 122 tysiące euro.

Lwia część tych pieniędzy to wpłaty od indywidualnych darczyńców (87 tys. euro) wsparcie od biznesu (25 tys. euro) oraz przychody z konferencji Akademy (24 tys. euro). Najważniejsze pozycje na liście wydatków to organizacja Akademy, spotkań programistycznych i hackathonów (54 tys. euro), koszty administracyjne i biurowe (35 tys. euro) oraz obsługa prawna i księgowa (21 tys. euro). W porównaniu do 2013 roku, KDE e.V. zgromadziło mniej środków, ale i mniej wydało, widać za to, że rośnie wsparcie ze strony indywidualnych darczyńców.

Dysponując takimi pieniędzmi, społeczność KDE zdołała sporo zrobić – był to czas przenoszenia oprogramowania systemowego na nowy szkielet KDE Frameworks 5, rozwijania popularnych aplikacji KDE (m.in. Marble, Parley, Plasma Media Center, Calligra, KDevelop i Krita), ulepszania rdzennych mechanizmów, takich jak framework komunikacyjny Telepathy czy obsługa Bluetooth przez Bluez. Sporo zrobiono też dla przeniesienia oprogramowania do zarządzania informacją osobistą (KDE PIM) oraz flagowego narzędzia do zarządzania zdjęciami (digiKam) na nowe wersje bibliotek.

Interesująco wyglądają na tym tle statystyki z repozytoriów. Obecnie na KDE składa się ponad 22 mln wierszy kodu, dostarczonych w ramach ponad 1,1 mln commitów od ponad 4 tysięcy programistów. Szacowany koszt wytworzenia takiego oprogramowania w modelu COCOMO to ponad 387 mln dolarów lub ponad 7 tysięcy osobolat.

Jak do tych osiągnięć społeczności KDE mają się osiągnięcia jego głównego rywala? Fundacja GNOME przedstawiła już swój raport finansowy za 2014 rok. Od razu widać, że działająca głównie w USA organizacja dysponuje znacznie większymi pieniędzmi. Jej budżet wyniósł w zeszłym roku ponad 874 tysiące dolarów. Z tego od darczyńców wpłynęło ponad 71 tys. dolarów, zaś od Rady Doradców (w praktyce biznesowych sponsorów) ponad 130 tysięcy dolarów.

Co jednak z pozostałymi pieniędzmi? Tu znajdziemy ciekawostkę. Ponad 552 tysiące dolarów w budżecie GNOME otrzymało na konkretny cel, tzw. Outreachy (wcześniej Outreach Program for Women). Celem tej inicjatywy jest zaprowadzenie równości i sprawiedliwości w świecie Open Source, poprzez opłacanie staży w organizacjach tworzących wolne oprogramowanie dla kobiet oraz wszystkich tych, którzy uważają się za kobiety, lub też są genderqueer, genderfluid lub genderfree, bez względu na to, jak ich gender się przejawia, i jaki im został przypisany w momencie urodzenia. Dodatkowo Outreachy od tego roku będzie finansował staże dla Afroamerykanów, Latynosów, rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, rdzennych mieszkańców Hawajów oraz rdzennych mieszkańców Wysp Pacyfiku, jako grup niedoreprezentowanych w przemyśle komputerowym Stanów Zjednoczonych. Łatwiej byłoby napisać, kto nie jest dopuszczony do Outreachy – stażu tu nie dostaną na pewno biali i żółci heteroseksualni cis-mężczyźni.

Pomijając Outreachy, GNOME zostaje i tak ponad 330 tys. dolarów. Największe koszty to opłacenie pracowników Fundacji – w końcu ktoś tymi pieniędzmi na Outreachy musi zarządzać. Na to poszło ponad 156 tys. dolarów, kwota o rząd wielkości większa niż w KDE e.V. Do tego dochodzi kosztu administracyjne (19 tys. dolarów) i stałe umowy (30 tys. dolarów). Na najważniejszą imprezę GUADEC/Desktop Summit poszło 26 tys. dolarów, na rozmaite hackathony kolejne 26 tysięcy, na inne imprezy 13 tysięcy.

A jakie to osiągnięcia software'owe można przypisać GNOME? Mimo znacznie większego budżetu, wygląda na to, że w porównaniu do KDE wypadają one słabiej. Ponad 9 mln wierszy kodu zostało dostarczonych w 623 tys. commitów od ponad 6200 programistów. Szacowany koszt wytworzenia tego oprogramowania w modelu COCOMO wynosi niecałe 153 mln dolarów lub 2781 osobolat. Wydaje się, że można byłoby od tak dobrze finansowanej organizacji oczekiwać więcej.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić