Tak wskazaliście cechy najlepszego komputera dla architekta! Poznajcie nasze przykłady

Strona główna Aktualności

O autorze

Ostatnio pytaliśmy was o cechy, jakie powinien mieć najlepszy sprzęt do pracy dla programisty, grafika, architekta, pracownika biurowego, filmowca i innych zawodów. Chcieliśmy poznać waszą opinię o tym, które z poszczególnych parametrów są ważne dla idealnego komputera do poszczególnych zadań. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że tak tłumnie podzieliliście się z nami swoim doświadczeniem!

Kontynuując cykl podsumowań naszej ankiety, przedstawiamy wasz obraz komputera dla architekta. Przy okazji – zwyczajowo – pokażemy, jak przedstawia się zakup komputera dla architekta poprzez leasing. I wiecie, co? Nie zaskoczyliście nas. Wyniki sondy mniej więcej pokrywają się z tym, co architektom doradza się na forach. Mocny procesor, szybki dysk, wydajna grafika – tak, to frazesy, ale wpisujące się w schemat doradzanych zestawów.

Ciekawostką jest jedynie, że aż 34 proc. z was opowiedziało się za wyborem sprzętu mobilnego, odpowiednio: notebook – 16 proc., hybryda – 10 proc., ultrabook – 8 proc. Zważywszy na wymagania sprzętowe używanych przez architektów narzędzi, o czym za moment, zakup sprzętu ultramobilnego może uchodzić za bardzo odważną decyzję, aczkolwiek chyba rozumiemy problem…

Jaki sprzęt dla architekta w leasing?

No właśnie, przystępując do wskazywania konkretnych przykładów, najpierw warto odpowiedzieć sobie na pytanie, o jaki rodzaj pracy chodzi tak naprawdę. Fakt faktem architektem jest zarówno osoba kreśląca projekty dwuwymiarowe, jak i tworząca przestrzenne wizualizacje, a to oczywiście rzutuje na wymagania wobec sprzętu. Zakładamy jednak, że w dzisiejszych czasach obrazowość projektu to podstawa, a narzędzia takie jak AutoCAD, Archicad czy Revit znajdują się na podstawowym wyposażeniu każdej pracowni.

Poniżej dwa przykłady komputerów spełniających te kryteria

Huawei MateBook X Pro

Huawei MateBook X Pro

chcę sprawdzić ofertę
 • Okres finansowania: 18 miesięcy
 • Cena netto: 5 774,23 zł
 • Rata miesięczna netto: 337,10 zł
 • Wpłata początkowa netto: 749,90 zł
 • Wykup netto za 74,99 zł
MSI WS60 (Quadro)

MSI WS60 (Quadro)

chcę sprawdzić ofertę
 • Okres finansowania: 18 miesiący
 • Cena netto: 6 621,23 zł
 • Rata miesięczna netto: 404,52 zł
 • Wpłata początkowa netto: 859,90 zł
 • Wykup netto za 85,99 zł

Jeśli tak, trudno zaprzeczyć, że podstawę rzeczywiście stanowi możliwie najszybszy procesor. A jak szybki, to już zależy od wymagań i, co by nie mówić, zasobności portfela. Jako że na centralnej jednostce obliczeniowej spoczywa cała arytmetyka, a czołowe narzędzia są zbudowane na kompilatorach Intela, wśród architektów swego czasu zaczęła dominować moda na jednostki serwerowe z rodziny Xeon, ewentualnie wielordzeniowe Core i7 dla platformy HEDT. Tyle że obecnie nawet Core i5 mają po sześć rdzeni (lub cztery rdzenie, ale za to osiem wątków w przypadku notebooków), stąd zakup czegokolwiek ponad platformę konsumencką w większości przypadków nie znajdzie uzasadnienia.

Inaczej jest z kartą graficzną, a mianowicie w model dedykowany zastosowaniom CAD zainwestować warto, choć przystosowana do tego linia Quadro legitymuje się znacznie wyższymi cenami od konsumenckich GeForce’ów. Tylko Quadro gwarantują komplet rozszerzeń OpenGL i pełne wsparcie dla 10-bitowego próbkowania koloru także dla aplikacji działających w oknie. Mają też m.in. funkcję wygładzania linii w projektach drutowych (ang. wireframe) i sprzętową obsługę płaszczyzn przekroju. Architekt przeważnie nie potrzebuje grafiki z najwyższej półki pod względem wydajności, bo jego wizualizacje mają charakter poglądowy, a nie ociekają efekciarstwem, więc z uwagi na funkcjonalność lepiej wybrać średniej klasy Quadro niż topowego GeForce’a.

Apple iMac 5K

Apple iMac 5K

chcę sprawdzić ofertę
 • Okres finansowania: 18 miesięcy
 • Cena netto: 6 161,27 zł
 • Rata miesięczna netto: 359,57 zł
 • Wpłata początkowa netto: 799,90 zł
 • Wykup netto za 79,99 zł
HP ProDesk 400

HP ProDesk 400

chcę sprawdzić ofertę
 • Okres finansowania: 18 miesięcy
 • Cena netto: 3 387,23 zł
 • Rata miesięczna netto: 197,74 zł
 • Wpłata początkowa netto: 439,90 zł
 • Wykup netto za 43,99 zł

Dalej – pamięci RAM nigdy zbyt wiele. Zgodnie potwierdzają to wymagania wszystkich wymienionych powyżej narzędzi, w których 8 GB widnieje jako absolutne minimum. W istocie rzeczy najpotężniejsze projekty mogą pochłonąć nawet 32 GB RAM i mniejszą ilość wybralibyśmy tylko wobec przekonania, że nic ponadto faktycznie nie jest potrzebne. Największy nie musi być natomiast dysk, co zresztą sami potwierdzacie w ankiecie. Niemniej producenci oprogramowania zgodnie zachęcają do SSD. I przynajmniej na system operacyjny, narzędzia i cache aktywnego projektu warto takowy nabyć. Pojemność w przedziale 240 – 256 GB powinna być wystarczająca, choć wówczas trzeba jeszcze zadbać o klasyczny dysk talerzowy na magazyn projektów.

Czy leasing faktycznie się opłaca? Jak skorzystać?

Jeśli chcielibyście się dowiedzieć, co to jest leasing, jak sfinansować nim zakup komputera, na co zwrócić uwagę i jak policzyć faktyczne korzyści finansowe, polecamy dwie publikacje naszego blogera Damiana Matuszewskiego poświęcone tym właśnie zagadnieniom.

© dobreprogramy
s