Tak wskazaliście cechy najlepszego komputera dla architekta! Poznajcie nasze przykłady

Tak wskazaliście cechy najlepszego komputera dla architekta! Poznajcie nasze przykłady

Tak wskazaliście cechy najlepszego komputera dla architekta! Poznajcie nasze przykłady
Piotr Urbaniak
19.01.2019 12:18, aktualizacja: 28.01.2019 12:13

Ostatnio pytaliśmy was o cechy, jakie powinien mieć najlepszy sprzęt do pracy dla programisty, grafika, architekta, pracownika biurowego, filmowca i innych zawodów. Chcieliśmy poznać waszą opinię o tym, które z poszczególnych parametrów są ważne dla idealnego komputera do poszczególnych zadań. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że tak tłumnie podzieliliście się z nami swoim doświadczeniem!

Kontynuując cykl podsumowań naszej ankiety, przedstawiamy wasz obraz komputera dla architekta. Przy okazji – zwyczajowo – pokażemy, jak przedstawia się zakup komputera dla architekta poprzez leasing. I wiecie, co? Nie zaskoczyliście nas. Wyniki sondy mniej więcej pokrywają się z tym, co architektom doradza się na forach. Mocny procesor, szybki dysk, wydajna grafika – tak, to frazesy, ale wpisujące się w schemat doradzanych zestawów.

Ciekawostką jest jedynie, że aż 34 proc. z was opowiedziało się za wyborem sprzętu mobilnego, odpowiednio: notebook – 16 proc., hybryda – 10 proc., ultrabook – 8 proc. Zważywszy na wymagania sprzętowe używanych przez architektów narzędzi, o czym za moment, zakup sprzętu ultramobilnego może uchodzić za bardzo odważną decyzję, aczkolwiek chyba rozumiemy problem…

Jaki sprzęt dla architekta w leasing?

No właśnie, przystępując do wskazywania konkretnych przykładów, najpierw warto odpowiedzieć sobie na pytanie, o jaki rodzaj pracy chodzi tak naprawdę. Fakt faktem architektem jest zarówno osoba kreśląca projekty dwuwymiarowe, jak i tworząca przestrzenne wizualizacje, a to oczywiście rzutuje na wymagania wobec sprzętu. Zakładamy jednak, że w dzisiejszych czasach obrazowość projektu to podstawa, a narzędzia takie jak AutoCAD, Archicad czy Revit znajdują się na podstawowym wyposażeniu każdej pracowni.

Poniżej dwa przykłady komputerów spełniających te kryteria

Jeśli tak, trudno zaprzeczyć, że podstawę rzeczywiście stanowi możliwie najszybszy procesor. A jak szybki, to już zależy od wymagań i, co by nie mówić, zasobności portfela. Jako że na centralnej jednostce obliczeniowej spoczywa cała arytmetyka, a czołowe narzędzia są zbudowane na kompilatorach Intela, wśród architektów swego czasu zaczęła dominować moda na jednostki serwerowe z rodziny Xeon, ewentualnie wielordzeniowe Core i7 dla platformy HEDT. Tyle że obecnie nawet Core i5 mają po sześć rdzeni (lub cztery rdzenie, ale za to osiem wątków w przypadku notebooków), stąd zakup czegokolwiek ponad platformę konsumencką w większości przypadków nie znajdzie uzasadnienia.

Inaczej jest z kartą graficzną, a mianowicie w model dedykowany zastosowaniom CAD zainwestować warto, choć przystosowana do tego linia Quadro legitymuje się znacznie wyższymi cenami od konsumenckich GeForce’ów. Tylko Quadro gwarantują komplet rozszerzeń OpenGL i pełne wsparcie dla 10-bitowego próbkowania koloru także dla aplikacji działających w oknie. Mają też m.in. funkcję wygładzania linii w projektach drutowych (ang. wireframe) i sprzętową obsługę płaszczyzn przekroju. Architekt przeważnie nie potrzebuje grafiki z najwyższej półki pod względem wydajności, bo jego wizualizacje mają charakter poglądowy, a nie ociekają efekciarstwem, więc z uwagi na funkcjonalność lepiej wybrać średniej klasy Quadro niż topowego GeForce’a.

Dalej – pamięci RAM nigdy zbyt wiele. Zgodnie potwierdzają to wymagania wszystkich wymienionych powyżej narzędzi, w których 8 GB widnieje jako absolutne minimum. W istocie rzeczy najpotężniejsze projekty mogą pochłonąć nawet 32 GB RAM i mniejszą ilość wybralibyśmy tylko wobec przekonania, że nic ponadto faktycznie nie jest potrzebne. Największy nie musi być natomiast dysk, co zresztą sami potwierdzacie w ankiecie. Niemniej producenci oprogramowania zgodnie zachęcają do SSD. I przynajmniej na system operacyjny, narzędzia i cache aktywnego projektu warto takowy nabyć. Pojemność w przedziale 240 – 256 GB powinna być wystarczająca, choć wówczas trzeba jeszcze zadbać o klasyczny dysk talerzowy na magazyn projektów.

Czy leasing faktycznie się opłaca? Jak skorzystać?

Jeśli chcielibyście się dowiedzieć, co to jest leasing, jak sfinansować nim zakup komputera, na co zwrócić uwagę i jak policzyć faktyczne korzyści finansowe, polecamy dwie publikacje naszego blogera Damiana Matuszewskiego poświęcone tym właśnie zagadnieniom.

Leasing komputera? To wcale nie jest trudne!Bierzemy komputer w leasing i liczymy, czy to się opłaca (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['cmp', false]); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'wp', 'B9LlROtk5cqwyf466ZeqxsexnF_YFKR5LIXoxxDH_kT.P7', 'kehhbwpkrs', 'htijnnrdxcriytfuifjlrhlpgclm'], ['viewable', 'wp', 'B9LlROtk5cqwyf466ZeqxsexnF_YFKR5LIXoxxDH_kT.P7', 'xeonetjpqn', '_gde_isndwl_xeonetjpqn']);

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)