Tak wskazaliście cechy najlepszego komputera dla programisty! Poznajcie nasze przykłady

Tak wskazaliście cechy najlepszego komputera dla programisty! Poznajcie nasze przykłady

Tak wskazaliście cechy najlepszego komputera dla programisty! Poznajcie nasze przykłady
Piotr Urbaniak
18.01.2019 16:31, aktualizacja: 28.01.2019 12:12

Kilka dni temu spytaliśmy was o cechy, jakie powinien mieć najlepszy sprzęt do pracy dla programisty, grafika, architekta, pracownika biurowego, filmowca i innych zawodów. Chcieliśmy poznać waszą opinię o tym, które z poszczególnych parametrów są ważne dla idealnego komputera do poszczególnych zadań. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że tak tłumnie podzieliliście się z nami swoim doświadczeniem!

Rozpoczynając cykl podsumowań całej ankiety, przedstawiamy waszą wizję komputera dla programisty. Przy okazji pokażemy, jak finansowo przedstawia się zakup komputera dla programisty poprzez leasing. Co zaskakujące, programiści okazują się grupą o najmniejszych wymaganiach wobec platformy sprzętowej, ale też taką, która przykłada największą wagę do optymalizacji zestawu pod kątem specyficznych potrzeb, a nie bezkompromisowo wybiera najpotężniejsze komponenty. Cóż, to zdaje się wpisywać w specyfikę wykonywanego zawodu.

Jak wynika z udzielanych odpowiedzi, programiści poszukują komputera wyposażonego przede wszystkim w wydajny procesor i szybki, choć niekoniecznie nadzwyczaj pojemny nośnik danych. Na kolejnych miejscach stawiają natomiast kulturę pracy i jakość ekranu. Jednocześnie wśród programistów zdaje się panować dość duże nasycenie urządzeniami mobilnymi. Łącznie aż 52 proc. ankietowanych wskazało, że optymalnym wyborem będzie sprzęt przenośny: notebook – 27 proc., ultrabook – 23 proc., konwertowalna hybryda – 2 proc.

Jaki sprzęt dla programisty w leasing?

Chcąc przełożyć wyniki ankiety na konkretne przykłady pojawia się mały problem: programowanie to termin niezwykle szeroki. Przykładowo, do tworzenia skryptów PHP nie potrzeba nic ponad maszynę typowo biurową, podczas gdy kompilacja zaawansowanych projektów w GCC czy Visual Studio potrafi zaangażować każdą liczbę wątków, pozwalając posiadaczom topowych procesorów na znaczną oszczędność czasu. Oprócz tego, coraz popularniejsze staje się użycie bibliotek CUDA i akceleracja obliczeń numerycznych przy pomocy karty graficznej, co w tym konkretnym przypadku wymaga procesora graficznego NVIDII.

Gdyby jednak potencjalne wymagania uśrednić, wziąwszy poprawkę na wyniki ankiety, to wygląda na to, że statystycznego programistę powinien zadowolić sześciordzeniowy procesor Intela z technologią Hyper-Threading, 16 GB pamięci RAM i dysk półprzewodnikowy.

Poniżej dwa przykłady komputerów spełniających te kryteria

Paradoksalnie, jeśli chodzi o urządzenia mobilne, w te wymagania najlepiej wpisują się laptopy... dla graczy. W konstrukcjach multimedialnych i biznesowych przeważnie montowane są zauważalnie słabsze procesory niskonapięciowe, jak Core i7-8550U z czterema rdzeniami. Dodatkowo notebooki przystosowane do gier mają jeszcze jedną dużą zaletę, a mianowicie efektywne chłodzenie, często dwudrożne. W tym miejscu doskonały przykład stanowi Lenovo Y530-15 w wersji z procesorem Core i7-8750H, grafiką GeForce GTX 1050, 16 GB RAM i dyskiem SSD o pojemności 256 GB – jest szybki, ma kontrastową matrycę Full HD, która nie męczy wzroku dzięki wyeliminowaniu migotania, i w razie czego umożliwia podłączenie dwóch zewnętrznych monitorów. Można go także, w przeciwieństwie do wielu utrabooków, rozbudować w przyszłości o dodatkowy dysk SATA 2,5'' czy większą ilość pamięci. Jest to tym samym sprzęt o bardzo dużym potencjale.

A co ze stacjonarką? Tu trzeba pamiętać, że desktopowy Core i7-8700, pomimo trochę mylącego oznaczenia, za sprawą wyższego taktowania i luźniejszego limitu energetycznego potrafi być o 20 proc. szybszy od mobilnego Core i7-8750H. Innymi słowy: biurkowy pecet niemalże zawsze stanowi lepsze rozwiązanie, mając na myśli czystą wydajność procesora, który to – przypomnijmy – wedle naszej sondy stanowi dla programistów czynnik najwyższej wagi. Tyle tylko że, co oczywiste, desktop ma zerową mobilność. Niemniej można to częściowo skompensować, wykorzystując funkcję zdalnego pulpitu w systemie Windows 10 Pro, wspierając się noszonym na co dzień ultrabookiem czy netbookiem. Dell Vostro 3670 w konfiguracji z Core i7-8700, 16 GB RAM, dyskiem SSD 120 GB i dyskiem HDD 1 TB powinien zadowolić statystycznego programistę wydajnością, a ponadto zapewnić niezbędną elastyczność właśnie dzięki wspomnianemu już Windowsowi 10 Pro. Co więcej, jako że komputer ten wyposażono w moduł TPM, zważywszy na pojemny dysk twardy, Dell Vostro 3670 może także posłużyć za bezpieczny magazyn projektów.

Równie dobre dwie propozycje alternatywne

Oczywiście – podkreślamy – obydwie propozycje to tylko wypadkowa wyników ankiety i pewne uśrednienie. Faktem jest, że programista powinien własnym sumptem ocenić, jak bardzo wydajnej i jak bardzo mobilnej platformy potrzebuje. Co warte przypomnienia, oferta leasingowa w sklepie x-kom nie nakłada żadnych ograniczeń w kontekście sprzętowym, przez co można w tym systemie nabyć dowolne urządzenie dopasowane do sprecyzowanych potrzeb.

Czy leasing faktycznie się opłaca?

Jeśli chcielibyście się dowiedzieć, co to jest leasing, jak sfinansować nim zakup komputera, na co zwrócić uwagę i jak policzyć faktyczne korzyści finansowe, polecamy dwie publikacje naszego blogera Damiana Matuszewskiego poświęcone tym właśnie zagadnieniom.

Leasing komputera? To wcale nie jest trudne!Bierzemy komputer w leasing i liczymy, czy to się opłaca (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['cmp', false]); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'wp', 'B9LlROtk5cqwyf466ZeqxsexnF_YFKR5LIXoxxDH_kT.P7', 'khhocjholc', 'mqxmvucfjmefnfiaenqswmxeswmh'], ['viewable', 'wp', 'B9LlROtk5cqwyf466ZeqxsexnF_YFKR5LIXoxxDH_kT.P7', 'xhoegwqszx', '_gde_isndwl_xhoegwqszx']);

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (206)