Tak zmieniają się oznaczenia telewizorów. Nowe normy uwzględniają pobór mocy przy SDR i HDR

Tak zmieniają się oznaczenia telewizorów. Nowe normy uwzględniają pobór mocy przy SDR i HDR

fot. Budrul Chukrut/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
fot. Budrul Chukrut/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
01.03.2021 17:16

Jak już wcześniej informowaliśmy, od 1 marca 2021 r. zmieniają się normy energooszczędności produktów AGD i RTV w Unii Europejskiej. Każdy rodzaj sprzętu otrzyma dodatkowe informacje związane z typem produktu. Warto z tej okazji przyjrzeć się, jak wyglądać będą teraz etykiety dla telewizorów.

Wprowadzenie nowej skali od A do G i usunięcie oznaczeń A+, A++ i A+++ ma służyć zarówno stworzeniu prostszego systemu, jak również zmotywować twórców sprzętu do bardziej energooszczędnych produktów.

Nowe oznaczenia energooszczędności dla telewizorów

Jeśli chodzi o etykiety, produkty RTV i AGD będą miały pewne wspólne podstawowe elementy, jak klasa energooszczędności i kod QR z opisem produktu.

fot. label2020.eu
fot. label2020.eu

Co jednak będzie nowe dla telewizorów to informacja o poborze mocy w dwóch scenariuszach: przy oglądaniu treści w trybie SDR, a więc standardowym zakresie dynamiki obrazu, oraz pobór energii przy oglądaniu obrazu w trybie HDR, czyli z rozszerzonym zakresem dynamiki obrazu.

Praktycznie każdy dostępny w sprzedaży nowy telewizor obsługuje technologię HDR. Jest ona szczególnie często stosowana na platformach VOD, jak np. Netflix czy Amazon Prime Video, jak również w grach wideo na konsole PlayStation 5 i Xbox Series X.

Zapewnia ona znacznie wyższą jasność świecących elementów obrazu, a jednocześnie sprawia, że czerń jest jeszcze głębsza, ale bez gubienia szczegółów obrazu. Oglądane sceny przez to wydają się żywsze, naturalniejsze i dynamiczniejsze.

Używanie HDR przekłada się na wyższe zużycie energii, ale nie powinien to być w praktyce powód do dużych zmartwień.

Dodatkowymi oznaczeniem wyłącznie dla telewizorów jest także informacja o przekątnej ekranu - podanej w centymetrach i w calach, a także informacja o rozdzielczości ekranu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)