Tani Litebook z elementary OS niezłym rywalem chromebooków

Strona główna Aktualności

O autorze

elementary OS cieszy się zaskakująco dużym powodzeniem wśród linuksowych dystrybucji. Mówią, że to ze względu na wizualne dopracowanie tej przeróbki Ubuntu. To prawda, środowisko Pantheon jest naprawdę ładne. Czy jednak to wystarczy, by zdecydować się na kupno laptopa z preinstalowanym elementary OS-em?

Taki właśnie ciekawy komputerek o nazwie Litebook pojawił się w ofercie amerykańskiej firmy Alpha. W sprzedaży wysyłkowej (można zamówić także do Polski bez dodatkowych kosztów) oferuje ona całkiem zgrabny komputerek, który wydaje się być rywalem nie tyle normalnych laptopów z Windowsem, ale raczej google’owych chromebooków.

Za 249 dolarów możemy więc dostać komputer z „czterordzeniowym procesorem Intela taktowanym 1,6 GHz” (udało się ustalić, że to Celeron N3150 ze zintegrowaną grafiką Braswell Intel HD), 4 GB RAM (DDR3L 1600 MHz), wyświetlaczem 14,1” 1920×1080 pikseli, kamerką webową 720p, Wi-Fi 802.11n z Bluetoothem 4.0, dwoma złączami USB 3.0 (Type-A), złączem Ethernetu 100 Mb/s, wyjściem HDMI, czytnikiem kart microSD, głośnikami stereo oraz wymiennym akumulatorem, który ma zapewnić 9 godzin pracy bez zasilania z sieci.

Ciekawostką jest tu oferta pamięci masowej – standardowo dostajemy dysk talerzowy 512 GB (można go wymienić), ale dopłacając 20 dolarów, dostaniemy dysk 120 GB SSD lub hybrydowy układ z dyskiem SSD 32 GB na system i dyskiem talerzowym 512 GB na dane. Laptop waży ok. 1,3 kg, ma wymiary 34,29×23,6×1,62 cm, i jak można się spodziewać w takiej cenie, zrobiony jest z plastiku. Podobno wytrzymałego, a na pewno kolorowego. W sklepie możemy wybrać oprócz wersji białej i czarnej także ładną czerwoną.

Najciekawszy jest tu jednak wybór systemu operacyjnego. Producent obiecuje, że zrobił co mógł, by zoptymalizować oprogramowanie pod kątem początkujących użytkowników – na komputerze znajdziemy oprócz elementary OS 0.4 także preinstalowane aplikacje Chrome, Skype, Spotify i Steam. Jako pakiet biurowy wykorzystano WPS Office. W razie potrzeby można instalować windowsowe aplikacje poprzez PlayOnLinux.

Trudno ocenić jakość Alpha Litebooka nie mając go w ręku, ale komputerek już wzbudził zainteresowanie. W takiej cenie jest niezłą alternatywą dla słabszych sprzętowo chromebooków. Gdyby jeszcze tylko mógł uruchamiać aplikacje Androida… ale to już wyzwanie dla linuksowych deweloperów, którzy powinni pod lupę wziąć androidowy kontener ChromeOS-a.

Zainteresowanych zamówieniem zapraszamy do sklepu producenta – za przesyłkę do Polski liczy sobie 14 dolarów. Cena (249 lub 269 dolarów) obejmuje roczną gwarancję.

© dobreprogramy