reklama

Taniej niż BlaBlaCar – YanosikTLS łączy kierowców i pasażerów bez prowizji

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Wielu internautów polubiło jeżdżenie BlaBlaCarem; ta łącząca kierowców i pasażerów aplikacja tym pierwszym pozwala przynajmniej pokryć koszty paliwa (a nierzadko i coś zarobić), tym drugim zaś daje tanią i wygodną alternatywę dla komunikacji publicznej. Ceny podróży BlaBlaCarem od marca tego roku znacznie jednak wzrosła – operator usługi weźmie teraz średnio 20% od ceny każdego przejazdu. Co robić? Jak jeździć taniej? Wypróbujcie Tanie Linie Samochodowe, uruchomione przez firmę Neptis SA, lepiej znaną jako producent słynnego Yanosika.

YanosikTLS, bo taka jest pełna nazwa aplikacji zaoferowanej przez Neptis SA, jest próbą wejścia twórców Yanosika na rynek współdzielonej gospodarki, i to sądząc po opiniach pierwszych użytkowników, jak i jakości stworzonego oprogramowania, próbą bardzo udaną. Podobnie jak w wypadku BlablaCara, służy do dzielenia się kosztami przejazdów na dłuższych trasach. W przeciwieństwie jednak do tamtej usługi, nie pobiera prowizji – i otwarcie się tym chwali, korzystając z hasztaga #bezprowizji.

Największym problemem usług sharing economy jest oczywiście efekt sieciowy. Kto będzie korzystał z usługi, z której nikt jeszcze nie korzysta? W wypadku YanosikaTLS wydaje się, że nie będzie z tym większego problemu. Yanosik jest w Polsce ogromnie popularny, pobrano go już kilka milionów razy, jeśli więc producent wykorzysta go do promowania swoich Tanich Linii Samochodowych, to nie będzie najgorzej. Już teraz, na popularnych trasach utrafić przejazd można. Fakt, do BlaBlaCara w tej kwestii wciąż jeszcze daleko, ale wyższe ceny mogą to całkiem szybko zmienić. Już teraz mobilna aplikacja YanosikTLS na Androida przekroczyła liczbę 50 tys. pobrań, mimo że od premiery minęło kilka dni.

Oprócz aplikacji mobilnej możemy oczywiście skorzystać z aplikacji webowej, dostępnej pod adresem yanosiktls.pl. Neptis zachęca do logowania się przez Facebooka, co pozwoli uwiarygodnić nasz profil. Potem pozostaje jeszcze podać nicka i numer telefonu i wyszukać interesującą nas trasę.

Brakuje możliwości zdefiniowania swoich preferencji względem pasażerów czy kierowców (w zasadzie można tylko ustawić, czy godzimy się wozić zwierzęta i czy akceptujemy palaczy – domyślnie oba pola są odznaczone. Kierowcom przydałoby się też móc np. dodać zdjęcia auta, które zabierze pasażerów w trasę. To wszystko jednak drobiazgi, które zapewne zostaną wprowadzone wraz z rozwojem YanosikaTLS.

Aplikację YanosikTLS na Androida znajdziecie już w naszej bazie oprogramowania. Niestety nic nie wiadomo o wersjach na inne mobilne systemy operacyjne.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama