Tańsze jedenastki od Corela

Strona główna Aktualności

O autorze

Na sklepowych półkach pojawiła się tańsza odmiana pakietu graficznego CorelDRAW Graphics Suite 11 PL oznaczona jako Special Edition. Jednocześnie, ze sprzedaży został wycofany jego poprzednik - CorelDRAW 9 Special Edition PL, o którym pisaliśmy kilka miesięcy temu opisując atrakcyjne cenowo wersje produktów komercyjnych. Ponadto firma Corel wprowadziła licencje edukacyjne Classroom License dla szkół i instytucji prowadzących działalność o charakterze niekomercyjnym, także dla wersji 11 pakietu CorelDRAW.

W skład pakietu CorelDRAW Graphics Suite 11 Special Edition PL wchodzą, analogicznie jak w przypadku pełnej wersji 11, następujące aplikacje: CorelDRAW - najpopularniejszy na świecie program do obróbki grafiki wektorowej, Corel Photo-Paint - do obróbki grafiki rastrowej, Corel R.A.V.E - do tworzenia animacji i filmów (aplikacja nie występująca w wersji 9), a także szereg dodatkowych narzędzi. Pakiet nie posiada żadnych ograniczeń licencyjnych - można go użytkować zarówno w celach komercyjnych jak i niekomercyjnych, a także, co równie istotne, daje prawo do zakupu w przyszłości uaktualnień do kolejnych wersji (tzw. upgrade).

W stosunku do pełnej wersji pakietu, która nadal będzie równolegle sprzedawana, w pudełku nie znajdziemy drukowanej dokumentacji - znajdują się w nim wyłącznie nośniki CD oraz karta rejestracyjna. Cena pakietu, oscylująca w granicach 700 zł brutto (z VAT), wydaje się jednak rekompensować te braki. W stosunku do wycofanego poprzednika warte też jest podkreślenia, że wersja 11 bez problemu powinna pracować na zarówno nowych (Windows 2000/XP), jak i starych (Windows 98/Me/NT) systemach operacyjnych. CorelDRAW 9 Special Edition PL sprawiał niekiedy problemy w nowszych systemach (np. Windows XP z Service Pack 2) ponieważ był stworzony jeszcze przed ich premierą. Wszystko wskazuje więc na to, że CorelDRAW Graphics Suite 11 Special Edition PL ma duże szanse na powtórzenie sukcesu poprzednika.

Jednocześnie firma Corel rozszerzyła ofertę licencji edukacyjnych Classroom License dla szkół i instytucji prowadzących działalność niekomercyjną, także na wersję 11 PL pakietu CorelDRAW Graphics Suite. Będą one sprzedawane równolegle z licencjami Classroom License na wersję CorelDRAW Graphics Suite 12 PL dla tych szkół, które nie posiadają odpowiednich systemów operacyjnych (Windows 2000 lub XP) czy słabszy sprzęt. Podobnie jak w przypadku istniejącej już oferty, klient kupuje zestaw startowy, składający się z 15 + 1 licencji oraz 1 kompletu nośników w cenie 279 EUR netto. Szkoły, które chcą używać oprogramowania na większej ilości stanowisk, mają prawo do zakupu rozszerzenia na kolejne 30 stanowisk również w cenie 279 EUR netto, jednak w tym przypadku nie otrzymują już dodatkowych nośników.

Dodatkowo, w początkowym etapie trwania oferty, klienci otrzymają jeden komplet podręczników użytkownika (komplet zawiera podręcznik do CorelDRAW / Corel R.A.V.E. oraz Corel PHOTO-PAINT, w zestawie nie ma podręcznika do klipartów). Podręczniki będą dodawane do czasu wyczerpania zapasów. Z oferty tej mogą skorzystać: akredytowane szkoły publiczne i prywatne, jednostki nadrzędne dla instytucji edukacyjnych, szpitale, biblioteki, muzea oraz organizacje charytatywne czy religilne prowadzące działalność niezarobkową. Analogicznie jak w przypadku CorelDRAW Graphics Suite 12 PL Classroom License, licencje CorelDRAW Graphics Suite 11 PL Classroom License mogą być wykorzystywane wyłącznie w celach niekomercyjnych.

© dobreprogramy
s