Bezpieczne zakupy? — z COMODO to możliwe

Za nami czas gorących wyprzedaży w ramach tzw. czarnego piątku czy też weekendu. Zapewne nie jeden z nas zakupił wiele produktów w bardzo dobrych cenach. Ale zakupy drogą internetową poza wygodą niosą także niebezpieczeństwa jak np. kradzież danych logowania do bankowości internetowej. W ten sposób możemy zostać stracić wypłatę czy też oszczędności naszego życia. Wiele komercyjnych płatnych programów zabezpieczających posiada opcję ochrony bankowości internetowej...jednak wielu z nas korzysta z darmowych programów antywirusowych, które nie zawsze posiadają taką funkcjonalność. Co zrobić jeśli jesteśmy skazani na te drugie??

Z pomocą przychodzi nam darmowy program (którego nie ma w bazie dobrychprogramów, a szkoda) Comodo Secure Shopping, którego instalujemy obok programu AV.

Comodo Secure Shopping zadebiutował na rynku jako jeden z elementów darmowego pakietu Comodo Internet Security od wersji 10. Jednak od pewnego czasu można go pobrać jako osobny program do ochrony bankowości internetowej ze strony producenta. Program działa na systemach Windows 10, Windows 8/8.1, Windows 7, Windows Vista. Na moim 5 letnim laptopie z Windowsem 8.1 działa sprawnie bez żadnych problemów. Po instalacji zajmuje ok 16 mb, ja nie odczułem żadnego spowolnienia systemu. Przez dwa miesiące użytkowania wykonałem przy jego pomocy ponad 300 przelewów i innych operacji bankowych. 

Na czym polega jego działanie? 

Comodo Secure Shopping otwiera stronę internetową banku/sklepu w bezpiecznym izolowanym środowisku tworząc odporny na zagrożenia tunel pomiędzy tobą a Twoją docelową witryną internetową, który nie może być monitorowany ani atakowany przez wirusy, złośliwe oprogramowanie lub hakerów. Zadaniem aplikacji jest ochrona prywatnych danych (loginów, kont bankowych, numerów kart, itp.) przed keyloggerami, przechwytywaniem ruchu SSL, atakami man in the middle, phishingiem, kradzieżą tożsamości i wstrzykiwaniem złośliwych bibliotek DLL do procesów przeglądarki. 

Jak działa w rzeczywistości??

Po instalacji, która zajmuje ok 3 - 4 min i restarcie komputera aplikacja działa w tle, i jej ikona jest umieszczona w zasobniku systemowym. Przy pierwszym uruchomieniu tego bezpiecznego środowiska pojawia się następujące okno, które jeszcze raz opisuje na czym polega działanie aplikacji:

Klikamy na jedną z przeglądarek umieszczoną w pasku (można w opcjach wybrać jedną z zainstalowanych, bądź też domyślną systemową), która uruchamia się w tym środowisku bez zbędnych rozszerzeń. Wchodzimy na stronę banku (hasło można wpisać przy pomocy wirtualnej klawiatury) i tyle. Dokonujemy przelewu itp. a następnie po wylogowaniu klikamy na krzyżyk i aplikacja zostanie zamknięta. 

W ustawieniach programu można dodać jakie strony mają być uruchamiane w aplikacji Comodo.

Jaka jest jego skuteczność?

Ja sprawdziłem aplikację tylko pod kątem tego czy da się zrobić zrzut ekranu ze stroną internetową w niej uruchomioną. Efekt poniżej:

Dokładny test został przeprowadzony przez portal AVlab.pl gdzie aplikacja Comodo (jako element Comodo Internet Security) zajęła wysokie 2 miejsce w teście modułów do ochrony e-płatności, wyprzedając wiele renomowanych programów zabezpieczających.

PLUSY:

- darmowa

- szybka, nie spowalnia komputera

- wysokie miejsce w testach bezpieczeństwa

- bardzo często aktualizowana

MINUSY:

- po dwóch miesiącach użytkowania żadnych nie zauważyłem.

WNIOSEK:

Śmiało mogę polecić Comodo Secure Shopping jako zabezpieczenie transakcji bankowych. 

P.s. Jest to mój pierwszy wpis na blogu, więc proszę o wyrozumiałość i wskazówki na przyszłość.