r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Technologia Microsoftu wykryje emocje na odległość, wyłapie podejrzanych w tłumie

Strona główna AktualnościSPRZĘT

W ramach Microsoft Research powstają technologie, które niekoniecznie muszą trafić do oferty Microsoftu, a także nie muszą być ściśle powiązane z główną działalnością korporacji. Nie brakuje tam także odważniejszych projektów, w tym także technologii odczytu pulsu i poziomu stresu z większej odległości.

Co prawda, czujnik tętna możemy już znaleźć nawet w smartfonach. Ponadto w wybranych modelach, oprogramowanie na podstawie gromadzonych danych z czujnika, stara się w przybliżeniu określić poziom stresu. Oczywiście podawane wyniki to tylko przypuszczalna wartość, której nie można traktować jako faktycznej kondycji naszego organizmu.

W przypadku smartfonów czy urządzeń ubieralnych do np. zbadania pulsu potrzebny jest fizyczny kontakt z ciałem użytkownika. W Microsoft Research odbywają się prace nad bardziej zaawansowanymi metodami pomiaru biosygnałów. Technologia nazywa się active light sensing i nad jej rozwojem czuwa Dinei Florencio, naukowiec z azjatyckiego oddziału Microsoft Research, z którym współpracuje dr Gene Cheung, profesor Narodowego Instytutu Informatyki w Japonii.

r   e   k   l   a   m   a

Technologia pozwala na wykrywanie tętna, częstotliwości oddechu i zmian temperatury na twarzy, a to wszystko bez wchodzenia w fizyczny kontakt – pomiary odbywają się z odległości. Gromadzone informacje mogą być wykorzystane do wykrycia nastroju, a nawet mają pozwolić na ustalenie czy kłamiemy.

Kolejnym przykładem zastosowania opracowywanej technologii jest jej połączenie z maszynowym uczeniem się. Miałoby to pozwolić na wychwytanie ludzi z tłumu, których zachowanie odbiegałoby od wyznaczonych norm. Z jednej strony dostajemy zapowiedź większego bezpieczeństwa, z drugiej wizje przyszłości z Wielkim Bratem obserwującym nie tylko każdy ruch, ale także odczuwane emocje.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.