Technologia w Łodzi to nie tylko sterowanie światłami na skrzyżowaniach

Technologia w Łodzi to nie tylko sterowanie światłami na skrzyżowaniach

05.10.2012 12:35

Inteligentne systemy transportowe, czyli automatyczne sterowanie ruchem na sieci ulic i informacje dla pasażerów komunikacji miejskiej wyświetlane na przystankach, są dla większych miast ostatnią deską ratunku przed korkami i chaosem. Wspomaganie projektantów komputerami pozwala tak zaprojektować przestrzeń, aby uniknąć problemów komunikacyjnych. Andrzej Arendarski z Krajowej Izby Komunikacyjnej wyjaśnił, dlaczego miasta powinny inwestować w takie systemy i zwracać szczególną uwagę na planowanie siatki komunikacyjnej, jeśli chcą odnieść sukces również w biznesie. Dobra komunikacja w mieście jest na wagę złota. Jeżeli mamy firmę, gdzie trudno jest przyjechać, gdzie nie ma miejsca, by zostawić samochód, siłą rzeczy obniża to nasze szanse konkurencyjne. Idzie się tam, gdzie łatwy jest dojazd — powiedział Anderski. Jego zdaniem Łódź jest obecnie liderem w tej dziedzinie.

Łódź zainwestowała już w nowoczesne rozwiązania minimalizujące hałas, redukujące emisję spalin i oczywiście regulujące natężenie ruchu w centrum miasta. To miasto, zdaniem prezesa KIG, trzyma się planu, dzięki czemu kierowcy się nie denerwują, bo jakaś modernizacja zajmuje więcej czasu i powoduje zamknięcie drogi na dłużej. Jednak kluczowym punktem w planie jest przebudowa dworca Łódź Fabryczna. Nowy węzeł komunikacyjny ma być w całości schowany pod ziemią i ma wykorzystywać najnowsze technologie z dziedziny multimediów w przestrzeni publicznej. Możemy więc spodziewać się znanych już informacji o transporcie uaktualnianych w czasie rzeczywistym czy nowoczesnych automatów biletowych, ciekawego oświetlenia, atrakcyjnej przestrzeni informacyjnej i reklamowej, dostępu do Intenretu dla oczekujących i tak dalej. Oczywiście ruch przy peronach będzie sterowany przez ten sam system, który w reszcie miasta zmienia światła i pilnuje, aby ulice się nie korkowały. Te wszystkie cuda będzie można zobaczyć już za trzy lata.

Obraz

Ciekawostką jest plan zbudowania w zachodnim budynku elektrociepłowni EC-1 Centrum Nauki i Techniki. W planie są ekspozycje z interaktywnymi urządzeniami umożliwiającymi samodzielne przeprowadzanie doświadczeń. W edukowaniu odwiedzających na temat wytwarzania energii, historii cywilizacji (a więc i techniki) czy w dziedzinie „mikroświat-makroświat” pomagać mają wielkoformatowe projektory holograficzne, lasery i inne urządzenia optyczne, które wciąż kojarzą się bardziej ze Sci-Fi, niż muzeum czy dobrą zabawą. Centrum Kopernik będzie mieć więc kolejnego konkurenta.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)