reklama

Tegra Note od Nvidii wyznacza nowy standard dla małych tabletów

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Przenośna konsola Nvidia Shield wielkiego szału wśród graczy nie zrobiła – nawet wydajny procesor Tegra 4 z czterema rdzeniami Cortex A-15 i 72-rdzeniowym GPU (nawet sześć razy szybszym niż GPU w Tegra 3), nie zmieniał faktu, że to po prostu urządzenie z Androidem, a co za tym idzie, grami odbiegającymi jakością od tego, co oferują na swoim przenośnych konsolkach Sony i Nintendo. Rynek tabletów nie stawia jednak takich wymagań, może więc Tegra 4 tam zdoła odnieść rynkowy sukces? Tegra Note, nowy 7-calowy tablet Nvidii, który będzie sprzedawany nie przez samego producenta procesorów, lecz jego partnerów od kart graficznych, ma tu spore szanse, szczególnie że jego cena ma wynosić ok. 200 dolarów.

Oprócz wspomnianego układu SoC Tegra 4, w nowym tablecie od Nvidii znaleźć można 7-calowy ekran IPS o rozdzielczości 1280x800 pikseli, 16 GB pamięci flash, slot na karty microSDHC, złącze microHDMI, tylną kamerę o rozdzielczości 5 Mpix, przednią kamerkę VGA do wideokonferencji. Tablet ma także świetną baterię, pozwalającą na ponad 10 godzin odtwarzania wideo HD, oraz głośniki daleko odbiegające od tego, do czego przyzwyczaiły nas urządzenia mobilne: zastosowany w nich system bass-reflex pozwala na uzyskanie znacznie większej sprawności dla niższych częstotliwości dźwięku i zmniejszyć nieliniowe zniekształcenia, trapiące głośniki w zamkniętych obudowach. Graficy ucieszą się z obsługi piórka Nvidia DirectStylus z funkcjami pędzla i dłuta.

Nvidia chwali się też możliwościami obróbki wideo w czasie rzeczywistym na swoim tablecie. Połączenie mocy Tegra 4 i architektury fotografii obliczeniowej Chimera pozwolić ma na dodawanie do wideo z kamery efektów na żywo, automatyczne śledzenie obiektów czy nagrywanie wideo z częstotliwością 100 ramek na sekundę, co pozwolić ma na tworzenie realistycznych efektów slow motion. Wśród preinstalowanych aplikacji znaleźć się też ma znana z iOS-a SmugMug Camera Awesome, uznawana przez wielu za najlepszą mobilną aplikację do robienia zdjęć.

Jeśli ktoś szuka niedużego tabletu do gier, to Tegra Note może okazać się lepsza niż iPad mini. Oprócz standardowego zestawu tytułów z Google Play, będzie też miał dostęp do kilkudziesięciu tytułów zoptymalizowanych dla konsolki Shield. Nie wiadomo niestety, czy tak samo jak Shield konsolka pozwoli na strumieniowanie gier z Windows PC działających z kartami GTX 650 i mocniejszymi. Wiadomo za to, że tablet będzie kompatybilny z wieloma bluetoothowymi padami dla stacjonarnych konsol.

Warto pamiętać, że Tegra Note jest urządzeniem referencyjnym – swoje tablety bazujące na nim mają w przyszłych miesiącach wydać m.in. firmy takie jak EVGA, PNY Technologies, Oysters i Zotac, a możliwe też, że zrobią to też HP, Asus i Toshiba. Urządzenia te mogą różnić się nieco od wzorca Nvidii, przynosząc np. wbudowane odbiorniki GPS czy modemy 3G. Będą zapewne droższe – ale bazowa cena jest niezła, niższa od Nexusa 7, a sprzęt wydaje się znacznie ciekawszy, niż to, co oferuje pod swoją marką Google.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama