Telefonia internetowa: UE idzie na żywioł

Strona główna Aktualności

O autorze

Nie będzie żadnych unijnych regulacji w sprawie VoIP - zadecydowali narodowi regulatorzy i Komisja Europejska. Przynajmniej na razie.

Europejscy regulatorzy rynku telekomunikacyjnego zrzeszeni w organizacji ERG (European Regulator Group) zadecydowali, że na obecnym poziomie rozwoju telefonii internetowej (znanej jako VoIP - Voice over IP) - nie ma potrzeby poddawania jej jakimkolwiek unijnym regulacjom. Obowiązywać będą jedynie krajowe lokalne unormowania. Komisja Europejska milcząco zaakceptowała decyzję ERG. Zapowiedziała jedynie, że przed końcem 2005 r. należy się spodziewać jej oficjalnego komunikatu, w którym zapowie, jak rynek VoIP może zostać uregulowany w bardziej odległej przyszłości.

Dlaczego ERG oraz Komisja zdecydowały się puścić ten rynek na żywioł? - Usługi typu VoIP zwiększą konkurencję na rynku, także konkurencję na rynku cenowym - stwierdza oficjalny dokument przyjęty 11 lutego przez ERG. Komisja Europejska w swoim oświadczeniu idzie o krok dalej - wprost stwierdza, że liczy na konkurencję między telefonią tradycyjną (zwłaszcza stacjonarną) a VoIP.

Więcej na ten temat przeczytać można na łamach serwisu Gazeta.pl.

© dobreprogramy
s