Telewizja w Internecie

Strona główna Aktualności

O autorze

Telewizja i Telekomunikacja Polska? Tak, podobne usługi ma już w swojej ofercie główny udziałowiec Telekomunikacji - France Telecom. Warunki techniczne umożliwiają TP świadczenie usług multimedialnych około 80% użytkowników neostrady. Projekt pilotażowych usług Live TV (interaktywna telewizja cyfrowa) oraz Video on Demand (wideo na żądanie) powinien rozpocząć się pod koniec I kwartału 2005 r.

Wówczas około tysiąca użytkowników neostrady tp w Warszawie będzie mogło oglądać telewizję oraz korzystać z usługi wideo na żądanie. Usługi Live TV i Video on Demand będą mogły (przynajmniej na początku) zamówić osoby posiadające już usługę neostrady. W przyszłości TP S.A. rozważa propozycję aby obydwie usługi można byłoby zamawiać oddzielnie.

Usługa Live TV umożliwia dostarczenie programów telewizyjnych, cyfrowej jakości. Podczas oglądania wybranego programu możliwy będzie podgląd innych programów w otworzonych dodatkowo oknach na ekranie telewizora. Video on Demand pozwoli z kolei na oglądanie filmów, koncertów, przedstawień teatralnych bez wychodzenia z domu.

Dzięki tej opcji będzie można zamówić także poszczególne pozycje wybranego programu telewizyjnego, np. gdy spóźnimy się na wiadomości wieczorne, bądź mecz Ligi Mistrzów. Usługi Live TV i VoD będą miały swój przewodnik po oferowanych pozycjach, w którym oprócz zwykłego tekstowego opisu klient będzie miał m.in. dostęp do zdjęć z filmów, czy kilkudziesięciosekundowych fragmentów filmu (tzw. trailerów), by upewnić się, że chce oglądać dany film.

Obie usługi będą miały tzw. kontrolę rodzicielską. Można będzie zdefiniować uprawnienia użytkowników, dzięki czemu rodzice mogą zablokować pewne treści (np. kanały erotyczne) dla dzieci.

Aby móc skorzystać z nowych usług niezbędne będzie urządzenie tzw. set-top-box (do przetwarzania sygnału) podłączone z jednej strony do telewizora, a z drugiej do modemu ADSL. Klient będzie odbierać obraz w telewizorze, ale w znacznie lepszej, cyfrowej jakości.

Telekomunikacja Polska nie jest jedynym operatorem, który planuje wdrożenie 'wideo na żądanie' oraz interaktywnej telewizji - już w lipcu o rozpoczęciu testów takich usług informował Dialog, który podpisał umowę z producentem telewizyjnym ATM Grupa S.A., dotyczącą stworzenia i wdrożenia szeregu usług multimedialnych.

Docelowo klient Dialogu w ramach pakietu usług zwanego Triple Play będzie mógł skorzystać zarówno z usług połączeń głosowych, szerokopasmowego dostępu do Internetu, jak i telewizji interaktywnej oraz video on demand.

W lipcu operator informował również o zakończeniu laboratoryjnych testów usług multimedialnych - zapowiadano wtedy, że jeszcze w tym roku rozpoczęte zostaną testy z udziałem abonentów. Testy abonenckie na pewno uruchomione zostaną jeszcze w 2004 r. Od ich przebiegu uzależnione będzie, kiedy dokładnie Dialog uruchomi komercyjnie nowe usługi.

Uruchomienie usług multimedialnych planuje również Netia. Prace nad nową ofertą już trwają, zaś testy najprawdopodobniej ruszą na początku 2005 roku. Szczegółowych informacji na temat nowych usług na razie nam nie podano.

© dobreprogramy
s