Teraz każdy może instalować na urządzeniach Apple otwarte oprogramowanie

Strona główna Aktualności

O autorze

Do tej pory o uruchamianiu na urządzeniach mobilnych Apple wszelkiej maści emulatorów, nawet stareńkich konsol, można było zapomnieć. Obce środowiska, pozwalające uruchomić niekontrolowany kod, były z Jabłkowego ogrodu wykluczone, podobnie jak i wiele innych typów aplikacji. Śmiałkom pozostawał jailbreaking i sklep Cydia. Z wydaniem najnowszej wersji środowiska programistycznego Xcode sytuacja diametralnie się zmieniła – teraz każdy, bez ograniczeń, będzie mógł na swoim iPhonie i iPadzie uruchomić zarówno takie emulatory, jak i wszelkie inne niedostępne oficjalnie w AppStore aplikacje.

Już wcześniej możliwe było instalowanie na urządzeniach mobilnych Apple oprogramowania z posiadanego kodu źródłowego za pomocą Xcode. Wymagało to jednak przystąpienia do programu deweloperskiego i płacenia za ten przywilej rocznie 99 dolarów. Wraz z pojawieniem się wersji beta Xcode 7, każdy może budować aplikacje na iOS-a i instalować je na swoich urządzeniach, bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek opłat czy zapisywania się do jakichkolwiek programów deweloperskich. Wymagane jest jedynie posiadanie Apple ID.

Możliwości, jakie daje to użytkownikom zademonstrował programista Bouke van der Bijl, instalując na swoim iPhonie popularny emulator Game Boya Advance (GBA4iOS). Operacja jest banalnie prosta, wystarczy zaimportować kod programu do Xcode, a następnie wysłać go na urządzenie z iOS-em. Co najważniejsze, działa to na wszystkich wersjach systemów iOS i OS X, nie musimy instalować wczesnych wersji iOS-a 9 czy OS-a X El Capitan.

Takie rozwiązanie sprawy z jednej strony daje użytkownikom swobodę korzystania z wolnego oprogramowania na swoich urządzeniach, z drugiej zaś chroni twórców komercyjnego oprogramowania przed piractwem – nie zainstalujemy tak już skompilowanych plików .ipa, dostępnych w pirackich sklepach czy na torrentach.

Zainteresowani wypróbowaniem najnowszego Xcode 7 beta mogą za darmo pobrać go (wraz z kompilatorem języka Swift 2 i całym zbiorem różnych SDK i narzędzi pomocniczych) ze stron deweloperskich Apple.

© dobreprogramy
s