Teraźniejszość i przyszłość Firefoksa

Strona główna Aktualności

O autorze

Mitchell Baker, CEO w Mozilli, w obszernym wywiadzie uchyliła rąbka tajemnicy na temat stanu obecnego i przyszłości przeglądarki Mozilla Firefox.

W Firefoksie 3.0 będzie łatwiej dla firm takich jak producenci sprzętu czy operatorzy telekomunikacyjni tworzyć odpowiednio zmodyfikowane wersje instalacyjne przeglądarki. Będą mogli np. ustawić stronę startową. Dostosowywanie Firefoksa nie ma jednak wyglądać tak jak to było w przypadku Internet Explorera 4 gdzie firmy zmieniały wiele elementów interfejsu umieszczając swoje logo czy nazwę firmy.

Przy okazji ujawniono skąd wzięła się nazwa kodowa Firefoksa 3.0 - Gran Paradiso. Nazwy kodowe dla przeglądarki są wybierane spośród nazw parków. Przeglądając strony internetowe różnych parków zwrócono uwagę na przycisk 'get Firefox' na stronie Gran Paradiso Park. Decyzja została podjęta natychmiast.

Programiści Firefoksa są zadowoleni z zaproszenia jakie otrzymali od Microsoftu i współpracy w zakresie kompatybilności z Vistą. Firefox na nowym systemie Microsoftu działał dobrze i nie natknięto się na większe problemy.

Firefox jest obecnie dystrybuowany przez Mozilla Foundation i społeczność. W małym zakresie próbowano alternatywnych sposobów dystrybucji, np. preinstalacji na nowych komputerach. W przyszłości twórcy Firefoksa będą szukać kolejnych metod.

Podczas wywiadu poruszono też sprawę nazwy Firefox. Twórcy przeglądarki rozumieją potrzeby wprowadzania modyfikacji aby Firefox mógł działać na różnych platformach i wersjach systemów operacyjnych. Nie zgadzają się jednak aby mocno zmodyfikowane wersje przeglądarki były rozprowadzane jako Firefox.

Jedną z najważniejszych zmian jakie mają się pojawić w Firefoksie 3.0 będzie wsparcie dla Web 3.0, umożliwiające działanie aplikacji webowych bez połączenia z Internetem. Dużo w tym zakresie zrobiono już w Firefoksie 2.0, jednak zmiany te nie są jeszcze widoczne dla użytkownika.

Trwają prace nad stworzeniem oprogramowania dla telefonów komórkowych. W ramach projektu Joey poszukiwane są rozwiązania, które pozwolą odnaleźć i wybrać odpowiednie informacje i przetworzyć je do postaci odpowiedniej dla urządzeń przenośnych. Wymaga to m.in. stworzenia odpowiedniej usługi działającej po stronie serwera oraz opracowania oprogramowania klienckiego.

Obecnie nie ma planów wbudowania mechanizmu blokującego reklamy. Użytkownicy zainteresowani taką funkcją muszą skorzystać z dostępnych rozszerzeń.

Firefox 3 planowany jest na koniec roku, aczkolwiek oczywiście termin ten może ulec zmianie.

© dobreprogramy