Test Ubuntu 10.04

Witam!
Zauważyłem, że na vortalu WWW.dobreprogramy.pl jest bardzo wielu osób twierdzących że Linux jest o niebo lepszy od Windowsa Microsoftu.
Chciałbym, zatem przeprowadzić test. Najpierw zainstaluję Linux Ubuntu 10.04 na wirtualnej maszynie za pomocą programu Virtual Box od Oracle. Maszynie ustawiam 512MB pamięci RAM, 62MB pamięci Video i daję dysk 15 GB. Wszystkie czynniki będę oceniał w Windows i Ubuntu w skali od 1 do 10.
Ekran startowy uruchomił się po ok. 2 min czekania i jakiś dziwnych znaczkach. Mam możliwość wyboru instalacji lub trybu Live. Uruchamiam od razu instalacje. Wybieram informacje o czasie i miejscu pobytu użytkownika. Następnie wybieram układ klawiatury. Teraz mam określić partycję. Przykładowo chcę podzielić dysk na dwie partycje. Wybieram zaawansowany tryb tworzenia partycji. Niestety partycje przy instalacji tworzą się długo (jedna ok. 15 sec). Wystąpił pierwszy błąd, który jest w języku angielskim (nieprzetłumaczony). Zrezygnuję z tych dwóch partycji, zrobię to po prostu na jednej partycji. Teraz muszę podać moje Imię i Nazwisko, wybrać nazwę użytkownika, hasło itp. Następnie potwierdzenie, że wszystko wypełniłem jak trzeba. Nareszcie instalacja. Podczas instalacji oglądamy pokaz slajdów. Slajdy dobiegły końca. Nadal trwa pobieranie jakiś plików z Internetu. Instalacja ukończona. Trwała ona PONAD 15 min Muszę ponownie uruchomić maszynę. System uruchamia się ok. 3 min. Uruchomiło się powiadomienie o nie kompletnym języku. Zainstaluje aktualizacje. Trwało to ok. 3 min. Myślę, że instalacja została zakończona.
Instalacja:
XP – 8/10
Ubuntu – 9/10
Pewien użytkownik podał na vortalu WWW.dobreprogramy.pl informację, że Linux jest w stanie chodzić przez 4 lata bez restartu. Ciekawy jestem czy to prawda. Według mnie system chodzi bardzo powolno. Programy uruchomiają się o wiele dłużej niż w Windows. Niestety nagle wyskoczyło mi powiadomienie o aktualizacji. 320MB aktualizacji! Czas pobierania wynosił ok. 1 godz. Zrezygnuję z aktualizacji. Skonfiguruję system i zainstaluję dodatki od VirtualBox. Wszystko poszło OK, jednak był problem, bo aby zainstalować dodatki od Virtualbox muszę uruchomić instalkę jako admin. Niestety, opcja „Uruchom jako administrator…” nie działa poprawnie. Musiałem zrobić to za pomocą konsoli. Aby zainstalować program, trzeba bawić się w konsoli. WIELKI MINUS!
Instalacja nowego oprogramowania/sterowników i prędkość uruchomiania aplikacji:
XP – instalacja 8/10 - prędkość 5/10
Ubuntu – instalacja 1/10 - prędkość 5/10
Zaletą systemu Linux jest bardzo szczegółowe i w miarę proste możliwości zmiany wyglądu wizualnego. Bardzo szybko można zmienić tło pulpitu, czy styl paska zadań. Teraz, po odpowiednim dopasowaniu kolorów i układu, pracuje mi się o wiele łatwiej i szybciej.
Wygląd wizualny i ustawienia grafiki:
XP – 6/10
Ubuntu – 7/10
Po pewnym czasie w systemie Linux włącza się wygaszasz, a aby wznowić pracę trzeba ponownie podać hasło, jeżeli jest ustawione. Bardzo mi się spodobała funkcja zostawiania wiadomości dla zalogowanego użytkownika. Potem jak przyjdzie zalogowany użytkownik może przeczytać pozostawioną wiadomość.
Nie spodobał mi się system plików, jaki stosuje Linux. Na dysku tworzy dużo folderów i plików. Nie można bezproblemowo przeglądać partycji. Jednak w przeglądarce jest możliwość otworzenia nowej karty, to też bardzo duża zaleta.
Pozostawię to bez oceny.
Jakie oprogramowanie dostarcza ze sobą Linux Ubuntu 10.04? Oczywiście wszystkie podstawowe takie jak kalkulator, edytor tekstu itd. Jest jednak wiele ciekawych odpowiedników.
Tux Commander – odpowiednik Total Commander
Furius ISO Mount – odpowiednik Alkohol 120%
OpenOffice.org – odpowiednik Microsoft Office
Dodatkowo mamy wiele zainstalowanych darmowych programów np. Mozilla Firefox. Mozilla Thunderbird, GIMP, Brasero.
Dostarczane wraz z systemem programy:
XP – 4/10
Ubuntu - 8/10
Zauważyłem, że system Linux niestety nie jest w pełni przetłumaczony lub zawiera błędy. W tej kwestii Windows zdecydowanie zwycięża.
Tłumaczenie:
XP – 9/10
Ubuntu – 7/10
A teraz sprawdzimy jak Linux sprawuję się na słabszych komputerach. Ustawiam zatem 128 MB pamięci RAM i 12 MB pamięci Video. Czas załadowania systemu, włącznie z zalogowaniem użytkownika wynosi ok. 4 min. Jednak po tym czasie system sprawuje się bardzo ładnie. Wykorzystanie pamięci RAM zostało ograniczone do 70MB! Jednak jednordzeniowy CPU 1.80Ghz chodzi na 100%.
Wydajność na słabych komputerach:
Windows XP, Windows 7 – 3/10
Ubuntu 10.04 – 5/10
Ważnym czynnikiem systemu jest jego bezpieczeństwo. System Windows XP ma po zainstalowaniu domyślną zaporę internetową, ale antywirusa nie ma żadnego. Informuje nas o konieczności zainstalowania. Windows 7 również nie posiada domyślnie antywirusa. Linux Ubuntu nie pokazał mi żadnego komunikatu o potrzebie antywirusa. Czy on już jest zainstalowany? W zainstalowanych programach pokazał się „Firewall configuration” . Czy to jest antywirus? Niestety jest to tylko zapora. Znalazłem również antywirusa, jednak zainstaluję dodatkowego. -->Wiele jest sporów o luki w systemach. I w Linux i w Windows jest bardzo wiele luk. W obu systemach są one regularnie łatane. W Windows co chwila są aktualizacje z priorytetem dotyczące bezpieczeństwa, tak samo w Linux!

Porównywane systemy to Windows XP (SP2) i Linux Ubuntu 10.04! Obydwa systemy zainstalowane na maszynie wirtualnej.

Pozdrawiam
radbarz