Test bezpłatnych programów antywirusowych 2012

Strona główna Aktualności

O autorze

Klasyfikacja końcowa

Bez zbędnego nudzenia: pierwsze miejsce w tegorocznej edycji testu zajął program Ashampoo Anti-Malware. Najwyższa skuteczność silnika oraz szybkość działania to niewątpliwie największe zalety tego programu antywirusowego. Oczywiście mógłby zajmować mniej pamięci RAM, ale rozwiązań idealnych nie ma. Wybór drugiego miejsca nie był również większym problemem. Patrząc na wszystkie dane nie mogłem postąpić inaczej niż przyznać srebrny pucharek aplikacji avast! Free Antivirus. Program spisywał się bardzo dobrze w teście, ale niestety musiał w tym roku ustąpić pierwszego miejsca aplikacji Ashampoo.

Trudniej było wytypować trzecie miejsce na podium, ponieważ dobre wyniki osiągnęły jeszcze cztery programy antywirusowe. Analizując jednak wszytkie wady i zalety programów postanowiłem przyznać ostatnie wolne miejsce na podium aplikacji AVG Anti-Virus Free Edition. Cechuje go wysoka skuteczność i szybkość skanowania. Nie jest on jednak pozbawiony słabości, ale miał ich zdecydowanie mniej niż konkurencja.

Poza trójką zwycięzców warto zwrócić uwagę na nieodbiegające znacząco, również godne polecenia programy: PC Tools AntiVirus Free Edition, Comodo AntiVirus oraz — co może Was zaskoczyć — Microsoft Security Essentials. Każdy z tych programów wykazał się dobrą skutecznością silnika antywirusowego, ale każdy z nich posiada jakieś wady. PC Tools chroni tylko siebie, Comodo bije rekordy w zasobożerności, a MSE może sprawić, że nie uruchomi nam się system. Niemniej taka jest moja opinia odnośnie tych antywirusów. Każdemu z Was udostępniłem wszystkie dane zebrane w teście tak, by każdy mógł wyciągnąć własne wnioski i wybrać najlepszy dla siebie program antywirusowy.

Na zakończenie muszę zaznaczyć, że testy skuteczności nigdy nie są w 100% miarodajne i nie pozwalają definitywnie ocenić skuteczność programu. Być może w przypadku innej konfiguracji bazy próbek zagrożeń wyniki nieco odbiegałyby od tych, które poszczególne programy antywirusowe uzyskały tutaj. Niemniej jednak nasze testy na pewno mogą być wskazówka i pomocą w wybraniu optymalnego rozwiązania dla własnych potrzeb.

Skuteczność silników

Wykorzystanie pamięci

Czas skanowania

Wykorzystanie CPU

Wykrywanie Adware

Wykrywanie Trojanów

Wykrywanie Rootkitów

Wykrywanie Wormów

Wykrywanie Downloaderów

11 12 13 15
© dobreprogramy
s