Test komputera Vobis Digital LX i7 920 Gamer

Strona główna Aktualności

O autorze

Najnowsza platforma Intela, czyli Core i7 trafiła pod strzechy. Dzięki uprzejmości firmy Vobis mieliśmy okazję przetestować jeden z pierwszych zestawów sprzętowych wykorzystujących to rozwiązanie – komputer Vobis Digital LX i7 920 Gamer. Oparty on został o czterordzeniowy procesor Intel Core i7 920 z zegarem 2,6GHz i jako ciekawostkę warto od razu wspomnieć, że przywrócono do życia technologię hyper-treading, co w tym przypadku objawi się ośmioma jednostkami logicznymi. Przy okazji do lamusa odeszła magistrala FSB - na jej miejsce pojawiło się QPI (QuickPath Interconnect), czyli odpowiednik rozwiązania AMD HT (Hyper Transport). Procesor Intela pracuje z QPI 2400 MHz.

Podstawą komputera jest płyta na chipsecie Intel X58 - w jego wnętrzu znajdziemy model Platinum (MS-7522) firmy MSI, który potrafi maksymalnie obsłużyć 24GB pamięci RAM obłożonych w 6 slotach. Pasują jedynie kostki DDR3 taktowane zegarem 800, 1066, 1333 i 1600MHz. Na uwagę zasługuje fakt, iż Intel przeniósł kontroler pamięci z płyty bezpośrednio do procesora. To kolejna innowacja wdrożona już wcześniej u konkurencji. Na płycie znalazły się ponadto dwa sloty PCI Express o przepustowości x16 zgodne z technologią ATI CrossFireX. Za dźwięk odpowiada chip Realtek ALC888, pozwalający na 8 kanałowy odsłuch, dodatkowo znajdziemy tutaj także 6 złącz SATA, podwójny Gigabitowy kontroler LAN oraz dwa złącza Firewire (IEE1394) - jedno na panelu tylnim i jedno w postaci pinów do wyprowadzenia z przodu obudowy.

[image source="Galerie/Inne/Test_komputera_Vobis_Digital_i7_920_Gamer:14047" mode="custom" width="440" height="330"]

Kontrolera FDD brak – cóż, znak czasów. W zamian Vobis udostępnił użytkownikom wbudowany czytnik kart wszelakich, od takich formatów kart jak Compact Flash I i II, Secure Digital, Mini SD, MMC, MicroDrive, SM, po Memory Sticki tak promowane przez Sony. Na panelu tylnim poza standardowymi złączami typu PS/2, USB oraz LAN znajdziemy też port eSATA. Bardzo praktyczne rozwiązanie w dobie rosnącego zainteresowania dyskami zewnętrznymi. Pozostałe elementy wchodzące w skład zestawu to pamięci RAM firmy Apacer. Zainstalowano trzy kości taktowane zegarem 1333MHz, po 1GB każda, aby móc wykorzystać potencjał drzemiący w funkcji Triple Channel.

[image source="Galerie/Inne/Test_komputera_Vobis_Digital_i7_920_Gamer:13994" mode="custom" width="440" height="377"]

1 3 4 5
© dobreprogramy