Test przeglądarek 2011

Test przeglądarek 2011

Test przeglądarek 2011
Redakcja
27.06.2011 14:09, aktualizacja: 07.01.2012 13:06

Przeglądarka internetowa - na jaką się zdecydować? Na rynku jest sporo rozwiązań. Do najpopularniejszych z nich należą Firefox, Internet Explorer, Google Chrome, Opera i Safari. Każda z nich potrafi wyświetlać strony internetowe i każda z nich spełnia swoje podstawowe zadanie. Dlaczego zatem należy się zastanowić nad wyborem przeglądarki, a nie wybierać pierwszej z brzegu skoro i tak każda z nich robi mniej więcej to samo?

.spistresci .wstep { color:#010101 !important; } .wide .content { background-image:url('/grafiki_artykuly/testprzegladarek2011/watermark/sidebar.jpg');Jaką przeglądarkę wybrać?[image=ikony raw=true]

Przeglądarka internetowa to aplikacja, przy której użytkownicy komputerów spędzają najwięcej czasu. Za jej pomocą możemy odwiedzić nasz ulubiony serwis, odebrać pocztę, wykonać przelew, posłuchać muzyki, czy obejrzeć najnowsze wiadomości. Czym jest więc przeglądarka? Tak naprawdę trudno to zdefiniować. Dla jednych jest narzędziem codziennej pracy i centrum rozrywki, dla innych po prostu programem do przeglądania treści umieszczonych w Internecie. Ale nie to pytanie jest najważniejsze.

Na rynku jest sporo przeglądarek. Do najpopularniejszych z nich należą Firefox, Internet Explorer, Google Chrome, Opera i Safari. Każda z nich potrafi wyświetlać strony internetowe i każda z nich spełnia swoje podstawowe zadanie. Dlaczego zatem należy się zastanowić nad wyborem przeglądarki, a nie wybierać pierwszą z brzegu skoro i tak każda z nich robi mniej więcej to samo? Powodów może być kilka: funkcjonalność, wykorzystanie zasobów systemowych, prędkość uruchamiania czy szybkość działania z aplikacjami webowymi.

Wybór przeglądarki to jedna z najważniejszych decyzji jakie podejmujemy. Postaramy się przybliżyć funkcje najpopularniejszych przeglądarek oraz sprawdzimy, która działa najszybciej zarówno pod kątem uruchomienia jak również w szybkości wczytywania stron. Jak duże mogą to być różnice i czy może być coś lepszego niż przeglądarka z której korzystam? Przekonaj się sam...

Trochę pojęć

Dyskusja na temat działania przeglądarek wymaga znajomości odrobiny teorii. Postęp technologiczny, jaki dokonał się w sieci w ostatnich latach, odbił się na technologiach, z których na co dzień korzystamy. Dogłębna znajomość ich działania nie jest niezbędna, ale oswojenie się ze stosowanymi w tekście terminami jest absolutnie kluczowe. Jesteśmy w związku z tym zdania, że każdy powinien przebrnąć przez odrobinę wiedzy teoretycznej, nim zanurzy się głębiej w niniejszy test. Będzie zwięźle, więc bez dalszych opóźnień, oto lista ważniejszych terminów:

Silnik renderujący - silnik wyświetlania stron internetowych wykorzystywany głównie przez przeglądarki internetowe. Jest fragmentem oprogramowania, odpowiadającym za przetwarzanie zawartości stron internetowych (kod HTML, XHTML, grafika, skrypty) oraz ich elementów formatujących (arkusze CSS i XSL), a następnie renderowanie rezultatu.

JavaScript (JS) – skryptowy język programowania, stworzony przez firmę Netscape, później ustandaryzowany przez Ecma International pod nazwą ECMAScript. To najczęściej stosowany na stronach internetowych język skryptowy. Architekt języka — Brendan Eich — pierwotnie pracownik Netscape, piastuje obecnie stanowisko Głównego Technologa w Mozilla Foundation (producenta przeglądarki Firefox).

HTML 5 – język znaczników wykorzystywany do tworzenia i prezentowania stron internetowych. Piąta wersja rozwijanego przez W3C języka pozwala m.in. na odtwarzanie na stronie dźwięku i klipów wideo bez użycia dodatkowych wtyczek, oraz rysowanie grafik i wykresów za pomocą skryptów.

Przeglądarka internetowa – program komputerowy, służący do pobierania i wyświetlania zawartości stron internetowych.

Platforma testowa

Nasza platforma testowa składała się z następujących elementów:

Procesor Intel Core i7 870 2,93GHz - dostarczyła firma Alsen Płyta Gigabyte GA-P55-UD3 - dostarczyła firma Gigabyte Pamięć Kingston DDR3 2x4GB 1333MHz Karta graficzna Sapphire HD 5770 1GB - dostarczyła firma Sapphire Dysk twardy Samsung HD103SJ 1TB 2x - dostarczyła firma Samsung Zasilacz Sapphire FirePSU 625W - dostarczyła firma Sapphire Monitor Benq V2210 ECO 22 cale - dostarczyła firma Benq

W przypadku testów przeglądarek ważne jest również oprogramowanie jakie zainstalowane jest na naszym zestawie testowym:

System Windows 7 Professional 64 bit Adobe Flash Player 10.3.181.14 Silverlight 4.0.60531.0 Sterowniki ATI Catalyst 11.5

Pretendenci

Testom zostali poddani następujący przedstawiciele pięciu rodzin przeglądarek:

Google Chrome — wersje 11, 12 oraz 14 Internet Explorer — wersje 8, 9 i 10 Technical Preview 1 Firefox — wersje 3.6, 4.0, 5.0 oraz Aurora (6.0) Opera — wersje 11.00 oraz 11.50 Safari 5

Kryterium doboru przeglądarek były statystyki odwiedzin naszego portalu. Testy przeprowadziliśmy na przedstawicielach wszystkich grup przeglądarek, których użytkownicy wygenerowali na naszych stronach powyżej 1% odwiedzin. W teście znaleźli się trzej przedstawiciele poprzedniej generacji przeglądarek: Chrome 11, Internet Explorer 8 oraz Firefox 3.6. Umieściliśmy je w rankingach w celu porównania postępu, jaki dokonał się w ich działaniu w ostatnim czasie. Nie zapomnieliśmy o wersjach, które na światło dzienne wyjdą dopiero za jakiś czas. Z każdej rodziny wybraliśmy po jednej rozwojowej wersji i przetestowaliśmy w dokładnie taki sam sposób, jak pozostałe przeglądarki.

Dla porządku musimy wspomnieć o wyjątkach od tego założenia. W momencie testu nie była dostępna wersja rozwojowa Safari przeznaczona dla systemu Windows. Wyjątek zrobiliśmy również dla testowej wersji Internet Explorera, który nie posiada typowego interfejsu oraz trybu prywatnego, dlatego nie uwzględniliśmy go w testach na wykorzystanie pamięci RAM oraz ochronę prywatności.

Procedura testowa

Przeglądarki poddaliśmy sześciu testom, które sprawdzały ich wydajność, efektywność zarządzania pamięcią, oraz ochronę prywatnych danych użytkowników.

Test I i II: Czas uruchomienia i wykorzystanie pamięci RAM

Przy mierzeniu czasu uruchomienia postanowiliśmy rozróżnić zimny i ciepły start. Liczba sekund przy zimnym starcie mówi nam ile przeglądarce zajmowało pierwsze uruchomienie. Czas ciepłego startu informuje, ile czasu aplikacja się uruchamia podczas kolejnych uruchomień.

Drugi test ma na celu zbadanie ile przeglądarka zajmuje pamięci RAM w dwóch scenariuszach. Pierwszy bada użycie pamięci po uruchomieniu przeglądarki. Do przeprowadzenia drugiego testu stworzyliśmy 5 lokalnych wersji naszych stron. W miejsca, w których były odwołania do serwerów reklamowych wstawiliśmy nasze lokalne bannery Flash: jeden cięższy, animujący obrazy JPEG, a drugi lekki, wykorzystujący jedynie grafiki wektorowe. W przypadku przeglądarek, które izolowały procesy wtyczek od procesu przeglądarki lub kart, wszystkie wartości były sumowane.

Test III: Peacekeeper

Peacekeeper został opracowany przez firmę Futuremark, producenta oprogramowania 3DMark. Test składa się z sześciu odrębnych komponentów, które mają za zadanie sprawdzić wydajność przeglądarki. Rendering sprawdza wydajność przeglądarki przy operacjach w czasie rzeczywistym na drzewie modelu DOM, test Social networking testuje typowe dla wielu stron operacje – w szczególności funkcje skrótu oraz operacje na danych (ładowanie, sortowanie i wyszukiwanie), kolejnym wykonywanym testem jest Complex graphics, który bada jak szybko aplikacja potrafi rysować oraz zmieniać kształty i obrazy rastrowe. Z uwagi na wykorzystanie elementu Canvas, który nie jest obsługiwany przez wszystkie przeglądarki, wyniki testu Complex graphics nie są liczone do łącznej oceny przeglądarki. Pozostałe trzy testy badają wydajność odpowiednio: przetwarzania danych w tablicach (Data), operacji na modelu DOM (DOM operations) oraz manipulacji na ciągach znaków (Text parsing). Na koniec testu wyliczana jest ocena końcowa, która im wyższa, tym lepsza.

Test IV: Sunspider

Sunspider wybraliśmy ze względu na wysoką liczbę testów, które starają się odwzorować możliwie wiernie warunki, na jakie trafia użytkownik przeglądający strony internetowe. Sunspider testuje wyłącznie wydajność silnika JavaScript i jest przygotowywany przez zespół programistów skupionych wokół silnika WebKit. Testowane są powszechnie stosowane operacje na tekście, oferowane przez JavaScript metody matematyczne, ale Sunspider przeprowadza też interesujący test wydajności algorytmów kryptograficznych. Należy pamiętać, że Sunspider jest jedynym benchmarkiem, w którym wyniki niższe są wynikami lepszymi. Odzwierciedla to czas niezbędny na zakończenie testu, a nie arbitralną wartość punktową narzuconą przez twórców testu. W teście wykorzystaliśmy wersję 0.9.1, która została opublikowana w kwietniu 2010 roku.

Test V: V8

Test V8 został przygotowany przez firmę Google na potrzeby testowania silnika przeglądarki Google Chrome. Podobnie jak Sunspider, skupia się na testowaniu wydajności silnika JavaScript aplikacji. Podczas testu sprawdzana jest wydajność operacji na wyrażeniach regularnych (RegExp), śledzenia promieni (ang. ray tracing), operacji kryptograficznych (Crypto), operacji na drzewach rozchylanych (ang. Splay trees), wywoływania funkcji i manipulowania własności obiektów (test Richards), oraz wydajonści aplikacji napisanych obiektowo (DeltaBlue). Test EarleyBoyer sprawdza wydajność alokacji obiektów, operacji na strukturach danych i czyszczenia pamięci z nieużywanych już części aplikacji (garbage collection). Na koniec wyliczany jest łączny wynik, który im większy, tym lepszy. Naszą kontrolną grupę przeglądarek testowaliśmy na szóstej wersji V8.

Test VI: Ile prywatności (nie) jest w trybie prywatnym?

W tym teście wcieliliśmy się w rolę bardzo agresywnej firmy, która chciałaby zbudować profile swoich klientów na podstawie ich działań i reakcji na stronach internetowych. Aby to osiągnąć, firma będzie starała się możliwie trwale przytwierdzić do przeglądarki klienta identyfikator, który przetrwa nawet działanie popularnych w przeglądarkach narzędzi oczyszczania danych oraz oszuka tryb prywatny przeglądarki.

Na potrzeby testu przygotowaliśmy trzy scenariusze, które w naszej opinii najbardziej odzwierciedlały typowe dla użytkowników przeglądarek zachowania. Aby sforsować popularne tryby prywatne, wykorzystaliśmy wtyczki Adobe Flash (mechanizm Local Shared Objects) oraz Silverlight firmy Microsoft (Isolated Storage). Dodatkowo wykorzystaliśmy większość mechanizmów, które pozwalają na przetrzymywanie danych na naszych komputerach, i które są dostępne dla każdego twórcy witryny. Test wykorzystywał również nowe technologie, które pojawiły się razem obsługą z HTML5: Session Storage, Local Storage, Global Storage oraz Database Storage. Sprawdziliśmy również, czy tryby prywatne mają wspólną z normalnym trybem pamięć podręczną stron (cache przeglądarki).

Pierwszy test polegał na uruchomieniu przeglądarki w trybie normalnym a następnie wygenerowanie danych, które w teorii miały śledzić naszego użytkownika. Po zebraniu danych używaliśmy wbudowanych w przeglądarki narzędzi do wyczyszczenia prywatnych informacji. Jeśli przeglądarka zawiodła nawet w jednym mechanizmie i dostęp do danych był możliwy to uznawaliśmy, że przeglądarka nie przeszła testu.

Celem drugiego testu było zbadanie ile danych wygenerowanych podczas normalnego przeglądania stron da się odczytać w trybie prywatnym testowanej przeglądarki. W tym celu po raz kolejny odwiedzaliśmy spreparowaną stronę w celu wygenerowania danych, które mają podążać za użytkownikiem. Jeśli po przejściu do trybu prywatnego z któregoś testowanego mechanizmu dało się odczytać nasze dane uznawaliśmy, że przeglądarka nie przeszła pomyślnie testu.

Celem trzeciego testu było sprawdzenie ile danych wygenerowanych w trybie prywatnym będzie dostępnych po wyłączeniu przeglądarki, a następnie ponownym przejściu do trybu prywatnego. Obowiązywała tutaj zasada, jaką stosowaliśmy w poprzednich testach: jeśli dane dało się odczytać poprzez jeden z mechanizmów, to przeglądarka kończyła test z wynikiem negatywnym.

[break].spistresci .chrome { color:#010101 !important; } .wide .content { background-image:url('/grafiki_artykuly/testprzegladarek2011/watermark/chrome.jpg');Historia Google ChromeGoogle Chrome to najmłodsza z testowanych przeglądarek internetowych. Jej pierwsza wersja beta pojawiła się 2 września 2008 roku. Od tego czasu Google zdążyło wydać 12 stabilnych wersji i niewątpliwie przyrost cyferkowy nie jest tutaj wyłącznie zabiegiem marketingowym. Jak na projekt wywodzący się z otwartego oprogramowania, Chrome rozwija się w błyskawicznym tempie. Autorzy cały czas dbają o to, by Chrome uruchamiał się i działał jak najsprawniej.

Do renderowania stron Chrome wykorzystuje silnik WebKit stworzony przez firmę Apple. W przypadku wykonywania kodu JavaScript programiści firmy Google stworzyli własny silnik nazwany V8. Według wskazań testu SunSpider JavaScript Benchmark, w dniu premiery był on najszybszym silnikiem na rynku. Wyścig o najszybszy silnik JavaScript nabrał tempa, kiedy deweloperzy Firefoksa opublikowali usprawniony silnik JS TraceMonkey. Silnik ten wykazywał przewagę wydajnościową nad V8. Google nie spoczęło jednak na laurach i kolejne wersje Chrome odzyskały palmę pierwszeństwa. Czy wciąż ją dzierży?

W maju 2009 roku deweloperzy Google Chrome dodali do swojej przeglądarki tajną broń w postaci możliwości instalowania rozszerzeń. Początkowo funkcja ta była dostępna w wersji deweloperskiej, natomiast od edycji 4.0 została ona udostępniona wraz ze stabilnym wydaniem przeglądarki. Kilka miesięcy później firma Google uruchomiła specjalną stronę z około 300 dodatkami. Dzisiaj liczba ta sięga już kilku tysięcy.

Wygląd i podstawowe funkcje

Czy Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów? // Chrome jest relatywnie młodym graczem na rynku przeglądarek. Od samego początku twórcy przeglądarki stawiali na minimalizm w interfejsie użytkownika i ten trend skutecznie jest utrzymywany. W Chrome, jako pierwszej przeglądarce, usunięty został domyślnie dotychczas widoczny pasek statusu. Karty wyświetlane są na pasku tytułowym przeglądarki, a dostęp do menu jest możliwy poprzez charakterystyczny kluczyk.

Funkcje przeglądarki można rozszerzać poprzez instalację wspomnianych wcześniej rozszerzeń. Dzięki temu Chrome stopniowo staje się również platformą do uruchamiania aplikacji internetowych, które coraz bardziej wkraczają w świat komputerów stacjonarnych. Google Chrome daje możliwość przypięcia karty, dzięki czemu ulubione witryny i aplikacje internetowe są zawsze na początku listy kart, nawet po ponownym uruchomieniu przeglądarki. Aplikacja posiada wbudowany menedżer zadań, który pomaga w zlokalizowaniu stron, które nadmiernie obciążają komputer użytkownika. Chrome, jako jedyna przeglądarka, dostarczana jest z aktualną wersją wtyczki Flash. Integracja przeglądarki z wtyczką firmy Adobe owocuje wydajniejszą pracą z materiałami Flash.

Przeglądarka izoluje procesy nie tylko uruchomionych wtyczek, ale również otwartych w programie kart. Tryb Sandbox izoluje aplikacje internetowe od systemu operacyjnego, wprowadzając dodatkową warstwę bezpieczeństwa. Wartą uwagi funkcją jest Click to Play. Funkcja ta blokuje uruchamianie treści, które wymagają zewnętrznych wtyczek – wyświetlany jest w ich miejscu przycisk „Play”, którego kliknięcie spowoduje załadowanie odpowiedniego komponentu do pamięci. Jako jedyna przeglądarka oferuje ułatwiony dostęp do usługi Google Cloud Print, pozwalającej na drukowanie dokumentów w innych, wcześniej skonfigurowanych lokalizacjach.

Google Chrome pozwala na synchronizację aplikacji, rozszerzeń, motywów, danych autouzupełniania, haseł, zakładek oraz ustawień przeglądarki w ramach konta Google. W przeglądarkę wbudowana została funkcja wykrywająca język strony, oferująca tłumaczenie w oparciu o usługę Google Translate. Na stronie about:flags użytkownik możne aktywować lub wyłączyć eksperymentalne funkcje. Większość z nich przeznaczona jest jednak dla twórców aplikacji i programistów.

Chrome Web Store Chrome Web Store to sklep internetowy, w którym znajdziemy setki aplikacji webowych, rozszerzeń i motywów do przeglądarki Google Chrome. Co istotne, instalacja dodatków odbywa się bez konieczności restartowania przeglądarki. Menedżer zadań Przeglądarka firmy Google uruchamia każdą stronę i rozszerzenie w osobnym procesie. Z poziomu menedżera zadań przeglądarki możemy łatwo sprawdzić, która z otwartych stron lub aplikaacji nadmiernie obciąża nasz komputer. Ustawienia Google Chrome oferuje dostęp do wszystkich ustawień przeglądarki w tym opcji, historii przeglądanych witryn, ulubionych zakładek, listy zainstalowanych rozszerzeń, menedżera pobieranych plików itp. za pośrednictwem kodu HTML. $('#browsable').scrollable().navigator();Test wydajności Google Chrome[image=qbap raw=true]

Testy czas zacząć. Pod uwagę wzięliśmy 3 wersje przeglądarki Google Chrome: do niedawna jeszcze najnowszą stabilną wersję oznaczoną numerem 11, aktualną 12, oraz przedstawiciela gałęzi rozwojowej, czyli czternaste wydanie Chrome.

Ze szczegółowym opisem niżej przeprowadzonych testów możesz się zapoznać we wstępie naszego artykułu. Tutaj pokrótce przypomnimy procedurę testową. Pierwszy i drugi test sprawdzają szybkość uruchamiania oraz ilość wykorzystywanej pamięci RAM w dwóch scenariuszach: zaraz po uruchomieniu przeglądarki oraz z otwartymi pięcioma kartami w których znajdowały się specjalnie przez nas przygotowane strony internetowe.

Trzeci test bada w różnych aspektach wydajność silnika JavaScript przeglądarki. Przedmiotem czwartego testu jest zbadanie wydajności przeglądarki dla typowych dla wielu stron operacji. Piąty test nieco przypomina trzeci, ale bardziej skupia się na operacjach na ciągach znaków i obiektach w przestrzeni DOM. W ostatnim, szóstym teście sprawdziliśmy popularne tryby prywatne i narzędzia do czyszczenia danych.

[break].spistresci .internet_explorer { color:#010101 !important; } .wide .content { background-image:url('/grafiki_artykuly/testprzegladarek2011/watermark/ie.jpg'); }Historia Internet ExplorerPierwsza wersja przeglądarki Internet Explorer pojawiła się w 1995 roku razem z zestawem dodatków do systemów operacyjnych Windows - Microsoft Plus!. Internet Explorer 1.0, podobnie do zdobywającego coraz większą popularność Netscape Navigatora, bazował na kodzie jednej z pierwszych przeglądarek WWW działających w trybie graficznym - Mosaic. Kod źródłowy przeglądarki Microsoft zakupił od firmy Spyglass.

Trzecia generacja przeglądarki (1996 r.) oferowała sporo nowości w tym obsługę ramek, możliwość wyświetlania grafik GIF i JPG oraz odtwarzania plików MIDI. IE3 było pierwszą wersją, dla której powstał Internet Explorer Administration Kit. Internet Explorer 4.0 przyniósł użytkownikom pakiet Windows Desktop Update, który zawierał pulpit Active Desktop, obsługę Kanałów (przodka obecnych kanałów RSS) czy obsługę folderów WebDAV. Czwarta wersja IE była też pierwszą wyposażoną w silnik Trident, znany i rozwijany do dzisiaj w kolejnych wersjach przeglądarki. W tym samym czasie pojawił się również popularny program pocztowy Outlook Express 4.0.

Piąta wersja wydana została w marcu 1999 roku. IE5 dołączony został do Windows 98 SE i był ostatnią wersją przeznaczoną dla innych niż Windows platform. W „piątce” pojawiła się pierwsza wersja XMLHttpRequest, API JavaScript wykorzystywanego w technologii AJAX. IE5 był pierwszą wersją, która pozwalała na przeglądanie folderów na serwerach FTP. Internet Explorer 6 został wydany w chwilę po premierze Windows XP. W szóstej wersji pojawiła się częściowa obsługa modelu DOM poziomu pierwszego oraz języka SMIL 2.0. Siódma wersja Internet Explorera została wydana dopiero w 2006 roku. W tym wydaniu ulepszono wsparcie dla standardów internetowych, wprowadzono narzędzia anty-phishingowe oraz udostępniono proste narzędzie do czyszczenia prywatnych danych. IE7 to pierwsza wersja, która oferowała przeglądanie w kartach.

W Ósmej wersji przeglądarki pojawił się szereg interesujących udoskonaleń względem poprzedników. Pojawiło się odzyskiwanie kart po awarii, tryb prywatny oraz filtr SmartScreen – przebudowany moduł zapobiegający kradzieży danych przez strony phishingowe. Internet Explorer 8 to także kolejne udoskonalenia obsługi standardów sieciowych. IE8 było też pierwszą wersją z którą domyślnie dostarczono narzędzia dla programistów.

Wygląd i podstawowe funkcje

Czy Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów? // Dziewiąte wydanie Internet Explorera to duże zmiany w interfejsie programu, który lepiej od poprzedników integruje się z wyglądem systemu Windows 7. Wyróżnione zostały dwa duże przyciski „wstecz” i „dalej”, które mogą zmieniać kolory w zależności od witryny internetowej. To jedna z kilku unikalnych funkcji, jakie oferuje Internet Explorer.

W przypadku niektórych witryn internetowych użytkownik może przeciągnąć ikonę witryny na pasek zadań systemu Windows, uzyskując tym samym bezpośredni dostęp do poszczególnych sekcji witryny internetowej. Kolejną funkcją jest obsługa akceleratorów, których zadaniem jest ułatwianie wyszukiwanie informacji w sieci. Domyślnie możemy przetłumaczyć zaznaczony tekst oraz wyszukać frazę w wyszukiwarce Bing. W Internet Explorerze dostępna jest również funkcja „Dostawcy wyszukiwania”, umożliwiająca wyszukiwanie z podglądem na żywo. Wyniki wyszukiwania nie tylko mogą być automatycznie uzupełnianie, ale także mogą posiadać miniatury rezultatów wyszukiwania.

Internet Explorer może wyświetlić również fragmenty strony w kompaktowym oknie. Web Slice - bo tak ta funkcja się nazywa - umożliwia szybkie podejrzenie listy ostatnich aktualności czy listy ostatnio dodanych na stronie programów. Elementy strony, które użytkownik może wybrać, podświetlają się na zielono i są oznaczone charakterystyczną, zieloną ikoną. Internet Explorer wprowadził także od dawna oczekiwany przez użytkowników, bardziej intuicyjny menedżer pobierania, obsługujący wznawianie pobierania w przypadku problemów z połączeniem internetowym.

Internet Explorer obsługuje wykorzystującą możliwości karty graficznej akcelerację renderowania stron. Pozwala to na zaoszczędzenie zasobów procesora, które mogą być wykorzystane przez inne programy.

Przypinanie witryny sieci Web Internet Explorer 9 oferuje funkcję przypinania ulubionych witryn do paska zadań na pulpicie systemu Windows 7. Przypięcie strony do paska zadań pozwala na przyspieszenie dostępu do jej najczęściej odwiedzanych podstron ulubionej witryny. Dostawcy wyszukiwania Funkcja Dostawcy wyszukiwania pozwala na szybkie wyszukiwanie treści z poziomu paska adresu. Wyniki wyszukiwania nie tylko mogą być autouzupełnianie, ale także mogą posiadać miniatury. Akceleratory Internet Explorer oferuje obsługę tzw. akceleratorów. Za ich pośrednictwem możemy między innymi błyskawicznie przetłumaczyć zaznaczony tekst, wyszukać frazę w wyszukiwarce Bing, przeszukać dany serwis pod kątem zaznaczonego słowa itp. $('#browsable').scrollable().navigator();Test wydajności Internet Explorer[image=qbap raw=true]

Nasze testy pokrywają trzy wersje Internet Explorera. Ósma wersja pojawiła się tutaj, gdyż jest ostatnią wspieraną przez wciąż bardzo popularnego Windowsa XP wersją. Internet Explorer 9 jest od trzech miesięcy najnowszą wersją stabilną przeglądarki z Redmond. Przetestowaliśmy również pierwszą wersję Technical Preview dziesiątej generacji MSIE.

Ze szczegółowym opisem niżej przeprowadzonych testów możesz się zapoznać we wstępie naszego artykułu. Tutaj pokrótce przypomnimy procedurę testową. Pierwszy i drugi test sprawdzają szybkość uruchamiania oraz ilość wykorzystywanej pamięci RAM w dwóch scenariuszach: zaraz po uruchomieniu przeglądarki oraz z otwartymi pięcioma kartami w których znajdowały się specjalnie przez nas przygotowane strony internetowe.

Trzeci test bada w różnych aspektach wydajność silnika JavaScript przeglądarki. Przedmiotem czwartego testu jest zbadanie wydajności przeglądarki dla typowych dla wielu stron operacji. Piąty test nieco przypomina trzeci, ale bardziej skupia się na operacjach na ciągach znaków i obiektach w przestrzeni DOM. W ostatnim, szóstym teście sprawdziliśmy popularne tryby prywatne i narzędzia do czyszczenia danych.

[break].spistresci .firefox { color:#010101 !important; } .wide .content { background-image:url('/grafiki_artykuly/testprzegladarek2011/watermark/firefox.jpg'); }Historia FirefoksaHistoria przeglądarki sięga 2002 roku, kiedy to społeczność zgromadzona wokół Mozilla Organization postanowiła stworzyć lekką, nieobciążającą system operacyjny i pozbawioną zbędnych narzędzi przeglądarkę internetową. Nazwano ją imieniem mitycznego ptaka, uważanego za symbol odradzającego się życia. Ówczesny Phoenix stał w opozycji wobec swojego starszego brata, pakietu Mozilla Suite, zawierającego m.in. przeglądarkę internetową, klienta poczty, klienta sieci IRC oraz program do tworzenia stron internetowych.

W kwietniu 2003 roku Mozilla postanowiła skupić swoją uwagę na dwóch projektach: Minotaur (dzisiaj znany jako Thunderbird) oraz Phoenix. Nieco później, z powodu konfliktu z firmą Phoenix Technologies, zmieniono nazwę przeglądarki na Firebird. Jednakże i ten identyfikator okazał się być kontrowersyjny, ze względu na istnienie bazy danych o tej samej nazwie. Ostatecznie, rok później Mozilla Foudation zmieniła nazwę przeglądarki na dobrze znanego Firefoksa. Pod koniec 2004 roku opublikowana została wersja 1.0 programu.

Firefox 1.0 posiadał możliwość przeglądania stron w kartach, subskrypcji kanałów RSS/Atom oraz dawał użytkownikowi możliwość dostosowania przeglądarki poprzez instalację dodatków i motywów graficznych. Na kolejne duże wydanie użytkownicy przeglądarki czekali niespełna dwa lata. Wprowadzono w nim zapamiętywanie sesji przeglądarki, mechanizmy zabezpieczające przed phishingiem i przebudowano menadżera dodatków. Trzecia wersja Firefoksa pojawiła się półtora roku później, a jej główną nowością był Awesome Bar – pasek ułatwiający przeszukiwanie historii oraz zakładek pasek zintegrowany z paskiem adresu.

Wygląd i podstawowe funkcje

Czy Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów? // W wersji 4.0 interfejs przeglądarki przeszedł największą metamorfozę w historii produktu. Ukryte zostało menu główne, które zastąpił pomarańczowy Firefox Button, a pasek statusu został całkowicie usunięty z przeglądarki. Firefox Button zapewnia dostęp do najpopularniejszych zadań w przeglądarce.

Przeglądarka wykorzystuje również nowości jakie pojawiły się w Windows 7 – funkcje Aero Peak, Jump listy oraz wskaźnik postępu pobierania na pasku zadań. Firefox 4 posiada możliwość synchronizacji prywatnych danych – zakładek, historii, zapisanych haseł czy ustawień przeglądarek. Przez lata Firefox wzbogacił się o bogatą bibliotekę rozszerzeń – jest ich ponad sześć tysięcy. Dodatkami możemy zarządzać poprzez menedżer dodatków, uruchamiany w osobnej karcie.

Firefox posiada również tryb prywatny, który ma zabezpieczać użytkownika przed śledzeniem przez witryny internetowe. Aplikacja blokuje również natarczywe, wyskakujące samoistnie okna pop-up. Przeglądarka izoluje procesy wtyczek takich jak Adobe Flash czy Silverlight, dzięki czemu w razie awarii wtyczki jedynie odtwarzany element zostaje wyłączony, a przeglądarka pracuje dalej zachowując stabilność.

Przeglądarka jest dostępna w wersji dla systemów Windows, Linux oraz MacOS X. Pod tą samą nazwą rozwijana jest również mobilna wersja przeglądarki, przeznaczona dla telefonów z systemem Android (i procesorami ARMv7 i nowsze) oraz Nokii N900.

Przełączanie kart Pasek adresu został wyposażony w mechanizm wykrywania i przełączania się pomiędzy kartami. Gdy uruchomimy nową kartę i zaczniemy wpisywać adres strony, którą mamy już otwartą, przeglądarka automatycznie wykryje i zaproponuje przełączenie na tę kartę. Zarządzanie kartami Firefox 4 oferuje ciekawą funkcję panoramy pozwalającej na grupowanie i organizowania wielu kart w tym również aplikacji. Funkcja ta umożliwia wizualne grupowanie powiązanych ze sobą kart, przełączanie między tymi grupami i szybkie przeszukiwanie wszystkich kart. Firefox Button Menu główne przeglądarki zastąpił pomarańczowy przycisk Firefox Button. Oferuje on dostęp do popularnych zadań w przeglądarce w tym otwierania nowych kart, przeglądania historii, uruchamiania przeglądarki w trybie prywatnym, funkcji synchronizowania zakładek, haseł itp. $('#browsable').scrollable().navigator();Test wydajności Firefoksa[image=qbap raw=true]

Podobnie jak w przypadku Google Chrome zdecydowaliśmy się przetestować zarówno starsze wersje przeglądarki jak lub nowszymi. Testom poddaliśmy w pierwszej kolejności wciąż popularnego Firefoksa 3.6, który został wydany przeszło półtora roku temu. Z racji tego, że Mozilla przyspieszyła cykl rozwojowy przeglądarki, do rankingu trafiły ostatnio wydane wersje 4.0 oraz 5.0. Na sam koniec przyjrzeliśmy się aktualnie dostępnej wersja z kanału Aurora (6.0).

Ze szczegółowym opisem niżej przeprowadzonych testów możesz się zapoznać we wstępie naszego testu. Tutaj pokrótce przypomnimy procedurę testową. Pierwszy i drugi test sprawdzają szybkość uruchamiania oraz ilość wykorzystywanej pamięci RAM w dwóch scenariuszach: zaraz po uruchomieniu przeglądarki oraz z otwartymi pięcioma kartami w których znajdowały się specjalnie przez nas przygotowane strony internetowe.

Trzeci test bada w różnych aspektach wydajność silnika JavaScript przeglądarki. Przedmiotem czwartego testu jest zbadanie wydajności przeglądarki dla typowych dla wielu stron operacji. Piąty test nieco przypomina trzeci, ale bardziej skupia się na operacjach na ciągach znaków i obiektach w przestrzeni DOM. W ostatnim, szóstym teście sprawdziliśmy popularne tryby prywatne i narzędzia do czyszczenia danych.

[break].spistresci .opera { color:#010101 !important; } .wide .content { background-image:url('/grafiki_artykuly/testprzegladarek2011/watermark/opera.jpg'); }Historia OperyOpera powstała w 1994 w wyniku prac nad projektem badawczym sponsorowanym przez największego norweskiego operatora telefonicznego Telenor. Pierwsze wersje Opery nie były dostępne do użytku publicznego. Niemniej jednak to właśnie w tym okresie został po raz pierwszy zrealizowany pomysł przeglądania wielu stron w jednym oknie przeglądarki (tryb MDI). Pięć lat później udoskonalono to rozwiązanie wprowadzając przeglądanie stron w kartach. Dzisiaj tego typu rozwiązanie spotykamy w każdej nowoczesnej przeglądarce.

W drugim kwartale 1996 roku pojawiła się pierwsza publiczna, opatrzona numerem 2.1 wersja Opery, udostępniona na zasadach licencji shareware. Była to wersja dostępna wyłącznie na platformę Windows. Cztery lata później przepisano jądro przeglądarki w taki sposób by mogło pracować pod różnymi środowiskami. Był to pierwszy krok przygotowujący Operę do zdobywania kolejnych rynków. Na przestrzeni kolejnych lat Opera zmieniała zasady dystrybucji. Wraz z wersją 5 zamiast ograniczeń czasowych w użytkowaniu przeglądarki bez wykupienia licencji wprowadzono banery reklamowe.

Na kolejną drastyczną zmianę w formie licencjonowania aplikacji przyszło użytkownikom czekać do lata 2005, Wtedy to wraz z wydaniem 8.5, Opera stała się całkowicie darmowa i z miejsca zaczęła zdobywać nowych użytkowników. Dzisiaj Opera to przeglądarka, którą znajdziemy niemalże na każdą platformę systemową. W przeciwieństwie do większości alternatyw oferuje szereg niezwiązanych bezpośrednio z przeglądaniem sieci web technologii. Zdaniem części z użytkowników i obserwatorów, są one kompletnie zbędnymi dodatkami, część jednak chętnie z nich korzysta.

Wygląd i podstawowe funkcje

Czy Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów? // Interfejs Opery, podobnie do programów konkurencyjnych, przeszedł niemałą metamorfozę. Menu główne zastąpił przycisk podobny do tego, który pojawił się w czwartej wersji Mozilli Firefox. Menu, które jest powiązane z tym przyciskiem, oferuje dostęp do popularnych zadań i funkcji, jakie ma wbudowane Opera. Przeglądarka wykorzystuje funkcje dostępne w Windows 7: Aero Peak, jumplisty oraz paski postępu.

Jedną z kluczowych cech przeglądarki jest mnogość funkcji, jakie oferowane są zaraz po instalacji przeglądarki. Do dyspozycji użytkownika oddano zintegrowanego klienta poczty, grup dyskusyjnych oraz IRC. Użytkownik może również korzystać z blisko dwóch tysięcy widżetów – w tym pogodowych, informacyjnych, multimedialnych oraz społecznościowych, które są doskonałym zamiennikiem tych wbudowanych w system Windows. W Operze możemy zainstalować również rozszerzenia – udostępniona niedawno funkcja pozwoliła zgromadzić do dziś ponad 500 rozszerzeń.

W Operze dostępna jest również unikalna usługa Opera Unite, umożliwiającej uruchomienie prostego serwera www bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Unite pozwala na łatwą wymianę plików pomiędzy użytkownikami, tworzenie i zapisywanie notatek na „lodówce”, dzielenie się multimediami dostępnymi w komputerze, komunikowanie się przy pomocy komunikatora. Użytkownik może rozszerzać możliwości serwera poprzez system rozszerzeń, które dostępne są na stronach internetowych producenta przeglądarki.Kolejna interesująca funkcja to Opera Turbo – popularna głównie w mobilnych wersjach przeglądarki funkcja, która przekierowuje ruch internetowy na serwery Opery, które kompresują przeglądane strony internetowe, dzięki czemu użytkownik może zaoszczędzić transfer i czas, a zatem płacić mniejsze rachunki za Internet. Przeglądarka posiada funkcję synchronizacji danych użytkownika pomiędzy wieloma komputerami oraz urządzeniami mobilnymi. Opera Link pozwoli na synchronizację zakładek, historii odwiedzonych stron, zakładek w Speed Dial, notatek, wykorzystywanych wyszukiwarek oraz reguł blokowanych treści.

Niewątpliwym plusem Opery jest jej powszechność – przeglądarka jest dostępna na wszystkie popularne systemy operacyjne – zarówno na te, przeznaczone dla komputerów osobistych jak i dla urządzeń mobilnych.

Opera Turbo Opera Turbo jest bezpłatną usługą przyspieszającą przeglądanie stron w wolnych sieciach. Serwery Opery przed wyświetleniem strony kompresują jej zawartość a następnie przekazują dane do przeglądarki. Opera Unite Opera Unite jest technologią zmieniającą przeglądarkę w osobisty serwer WWW. Za jego pośrednictwem możemy łatwo i szybko udostępniać znajomym dokumenty, zdjęcia itp. Możliwe jest również streemowanie materiałów audio i wideo. Zarządzanie kartami Jedną z ciekawszych funkcji oferowanych przez przeglądarkę Opera jest możliwość szybkiego podglądu miniatur kart. Dodatkowo pasek z kartami można przypiąć do lewej lub prawej strony przeglądarki. $('#browsable').scrollable().navigator();Test wydajności Opery[image=qbap raw=true]

W przypadku Opery zdecydowaliśmy się przetestować najnowszą stabilną wersję przeglądarki, wydaną w maju br. Dodatkowo w celu porównania różnic, przetestowaliśmy rozwojową wersję Opery z gałęzi 11.50.

Ze szczegółowym opisem niżej przeprowadzonych testów możesz się zapoznać we wstępie naszego artykułu. Tutaj pokrótce przypomnimy procedurę testową. Pierwszy i drugi test sprawdzają szybkość uruchamiania oraz ilość wykorzystywanej pamięci RAM w dwóch scenariuszach: zaraz po uruchomieniu przeglądarki oraz z otwartymi pięcioma kartami w których znajdowały się specjalnie przez nas przygotowane strony internetowe.

Trzeci test bada w różnych aspektach wydajność silnika JavaScript przeglądarki. Przedmiotem czwartego testu jest zbadanie wydajności przeglądarki dla typowych dla wielu stron operacji. Piąty test nieco przypomina trzeci, ale bardziej skupia się na operacjach na ciągach znaków i obiektach w przestrzeni DOM. W ostatnim, szóstym teście sprawdziliśmy popularne tryby prywatne i narzędzia do czyszczenia danych.

[break].spistresci .safari { color:#010101 !important; } .wide .content { background-image:url('/grafiki_artykuly/testprzegladarek2011/watermark/safari.jpg'); }Historia SafariPierwszą publiczną wersję przeglądarki Safari Steve Jobs przedstawił na konferencji Macworld, 7 stycznia 2003 roku. Od samego początku Safari funkcjonowało w oparciu o dostępny na otwartej licencji silnik renderujący strony - KHTML, rozwijany dalej przez Apple pod nazwą WebKit. Dzisiaj w oparciu o ten silnik wyświetla strony m.in. zdobywająca coraz większą popularność przeglądarka firmy Google. Safari 1 debiutowała jako domyślna przeglądarka systemowa wraz z wydanym w październiku 2003 roku Mac OS X 10.3 (Panther). Nie była ona jednak jedyną przeglądarką instalowaną na systemie. Obok niej znalazł się Internet Explorer for Mac rozwijany przez firmę Microsoft.

Dwa lata poźniej pojawiła się kolejna wersja Safari. Druga edycja zasłynęła z tego, że jako pierwsza z dostępnych na rynku przeglądarek przechodziła test Acid2 stworzony przez organizację Web Standards Project. Mijały kolejne lata i 11 czerwca 2007 roku Steve Jobs przedstawił trzecią wersję Safari, tym razem przygotowaną nie tylko dla systemu Mac OS X 10.5 (Leopard), ale również na systemy Windows XP i Windows Vista.

Safari 5 to aktualnie najbardziej udana edycja przeglądarki firmy Apple. Aplikacja wspiera szereg funkcji wyspecyfikowanych w języku HTML5, wykorzystuje przyspieszony o 30% względem poprzedniczki silnik JavaScript (Nitro) i oferuje obsługę tzw. rozszerzeń.

Wygląd i podstawowe funkcje

Czy Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów? // Jedną z głównych funkcji, jakie znajdziemy w Safari 5, jest czytnik stron wyświetlający artukuł w jednym, ciągłym widoku, wolnym od wszelkich elementów rozpraszających uwagę, znanym użytkownikom usług Readability lub Instapaper. Artykuły w tej formie mogą być wyświetlane w całości, z paskiem przewijania, tak aby można je było łatwo czytać jako lity tekst.

W Safari 5 wprowadzono również obsługę rozszerzeń. Umożliwiają one programistom wzbogacenie sposobu działania przeglądarki. Każde rozszerzenie Safari jest podpisane certyfikatem cyfrowym, który zabezpiecza rozszerzenia przed nieuprawnionymi manipulacjami i gwarantuje, że uaktualnienia rozszerzeń pochodzą wyłącznie od ich autorów. Rozszerzenia Safari są także wyposażone w mechanizmy obronne, takie jak piaskownica (Sandbox), która uniemożliwia wykorzystanie rozszerzenia do uzyskania informacji z systemu użytkownika.

Top Sites Safari automatycznie identyfikuje ulubione witryny i wyświetla je w postaci „ściany” ładnie wyglądających podglądów graficznych. Każdą z pozycji można w dowolnej chwili edytować a ulubione witryny przypiąć na stałe. Historia przeglądanych witryn W Safari historia wyświetlana jest za pomocą tzw. Cover Flow. Tego typu rozwiązanie po raz pierwszy pojawiło się w aplikacji iTunes. Firma Apple wykorzystała je do wizualnego przeglądania zawartości albumów. Rozszerzenia Safari 5 obsługuje tzw. rozszerzenia umożliwiające programistom dodawanie nowych możliwości do przeglądarki. Rozszerzenia tworzy się na bazie technologii internetowych w tym HTML5, CSS3 i JavaScript. $('#browsable').scrollable().navigator();Test wydajności Safari[image=qbap raw=true]

Test Safari jest wyjątkowy. Przetestowaliśmy jedynie najnowszą stabilną, piątą wersję przeglądarki firmy Apple dla Windows. Ostatnio została zaprezentowana najnowsza rozwojowa wersja przeglądarki, która niestety nie jest dla systemu Windows dostępna. Aby szanse pomiędzy wszystkimi przeglądarkami były wyrównane, nie mogliśmy przetestować jej w środowisku Mac OS X.

Ze szczegółowym opisem niżej przeprowadzonych testów możesz się zapoznać we wstępie naszego artykułu. Tutaj pokrótce przypomnimy procedurę testową. Pierwszy i drugi test sprawdzają szybkość uruchamiania oraz ilość wykorzystywanej pamięci RAM w dwóch scenariuszach: zaraz po uruchomieniu przeglądarki oraz z otwartymi pięcioma kartami w których znajdowały się specjalnie przez nas przygotowane strony internetowe.

Trzeci test bada w różnych aspektach wydajność silnika JavaScript przeglądarki. Przedmiotem czwartego testu jest zbadanie wydajności przeglądarki dla typowych dla wielu stron operacji. Piąty test nieco przypomina trzeci, ale bardziej skupia się na operacjach na ciągach znaków i obiektach w przestrzeni DOM. W ostatnim, szóstym teście sprawdziliśmy popularne tryby prywatne i narzędzia do czyszczenia danych.

[break].spistresci .podsumowanie { color:#010101 !important; } .wide .content { background-image:url('/grafiki_artykuly/testprzegladarek2011/watermark/sidebar.jpg');Podsumowanie[poll=1]Przeglądarka internetowa stała się jednym z kluczowych programów, z jakich korzystamy każdego dnia. Jest oknem na świat, aplikacją, dzięki której możemy kontaktować się ze znajomymi, czytać informacje ze świata i oglądać najnowsze materiały multimedialne. Dzięki najnowszym technologiom korzystanie ze stron internetowych staje się szybsze i wygodniejsze, niż kiedykolwiek wcześniej.

Nie przygotowaliśmy dla Ciebie typowego podsumowania, w którym wskazalibyśmy zwycięzcę naszego testu. Specjalnie przygotowaliśmy dla naszych czytelników nie tylko testy wydajnościowe, ale również prezentacje funkcji i historię każdej przeglądarki. Prawda o tym, która przeglądarka jest najlepsza, jest bardziej złożona i wszystko zależy od sposobu korzystania z aplikacji oraz potrzeb użytkownika. Może się okazać, że najlepszą przeglądarką nie będzie wcale ta, która na wykresach prezentuje się najlepiej. Może też być tak, że docenisz przede wszystkim przeglądarkę, która jest szybsza. Możesz też szukać złotego środka i znaleźć produkt, który jest zarówno szybki, jak i daje duże możliwości dostosowania się.

Przygotowaliśmy sondę, w której możecie oddać głos na swoją ulubioną przeglądarkę, przeglądarkę którą uważacie za najlepszą – pod każdym względem. Głosujemy tutaj na rodzinę przeglądarek, a nie na ich konkretne wersje.

Poniżej prezentujemy ostatnią grupę wykresów, w której znajdziecie wyniki końcowe wszystkich testów, które przeprowadziliśmy na poprzednich stronach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (323)