Testowa wersja mobilnego Outlooka już dostępna. Ale nie dla Windows Phone

Testowa wersja mobilnego Outlooka już dostępna. Ale nie dla Windows Phone

Testowa wersja mobilnego Outlooka już dostępna. Ale nie dla Windows Phone
Redakcja
29.01.2015 09:21, aktualizacja: 30.01.2015 11:54

Microsoft właśnie wydał testowe wersje klienta pocztowego Outlook dla systemów Android i iOS. Zgodnie z naszymi przewidywaniami bazuje ono na oprogramowaniu Acompli, które zostało przez korporację wykupione na początku grudnia ubiegłego roku za 200 mln dolarów. Choć to wersja testowa, już teraz zapowiada się bardzo interesująco, bo oprócz poczty z różnych kont pozwala na zarządzenie kontaktami, kalendarzami, a nawet plikami z chmur internetowych.

Choć program został wydany przez Microsoft, do jego obsługi wcale nie jest potrzebne konto w tej firmie – to zupełnie odrębny klient pocztowy, a nie aplikacja dedykowana dla tylko jednej usługi. Outlook domyślnie wspiera skrzynki w ramach serwera Exchange, Outlook.com, Gmaila, iCloud, a także pocztę Yahoo. Ponadto możliwe jest dodanie własnych kont w oparciu o dane serwerów POP/IMAP i SMTP. Kolejny atut to wsparcie dla chmur OneDrive i Dropbox, dzięki którym użytkownik uzyskuje szybki dostęp do swoich plików. Główne okno przedstawia wiadomości w skrzynce odbiorczej, a gesty przesuwania umożliwiają ich archiwizację i dodanie zaplanowanego spotkania. Wiadomości mogą być filtrowane i wyszukiwane. Rozsuwany panel boczny daje dostęp do folderów ze wszystkich skonfigurowanych kont.

Obraz

Warto wspomnieć, że nie znajdziemy tutaj elementów interfejsu Modern. W wersji dla Androida interfejsowi znacznie bliżej do tego co znamy już z Material Design i programów tworzonych przez Google. Świadczą o tym jasne kolory i wydzielone przyciski do tworzenia nowych zadań. Modern nie uświadczmy także w wersji dla iOS, która jest znacznie bardziej stonowana i przypomina klasyczne aplikacje. Możliwe więc, że Microsoft faktycznie powoli wycofuje się z własnego, dedykowanego interfejsu, który jeszcze do niedawna tak usilnie promował.

Aplikacja to nie tylko klient poczty elektronicznej, ale również kalendarz pozwalający na sprawdzenie zaplanowanych terminów i umożliwiający dodanie zupełnie nowych zadań. Outlook synchronizuje kalendarze z usług takich jak Gmail i konto Microsoft, pozwala na ustawianie powiadomień, dodawanie lokalizacji i listy zaproszonych osób. Moduł plików pozwala z kolei uzyskać dostęp do danych zgromadzonych w ramach wszystkich załączników i chmur internetowych. Inny odpowiedzialny za kontakty umożliwia sprawdzanie ostatniej poczty, spotkań, a także przesyłanych do konkretnej osoby plików. Ustawienia programu pozwalają na wybór powiadomień o poczcie i informowanie np. tylko o wiadomościach najważniejszych.

Obraz

Użytkownik może dokładnie konfigurować kalendarze, a także wybierać dźwięki powiadomień. Możliwe jest również konfigurowanie podpisu, zarówno dla wszystkich skrzynek jak i dla każdej z osobna – tutaj świetnie widać, że jest to niemalże klon oprogramowania Acompli, bo domyślny podpis informuje właśnie o tym kliencie, a nie produkcie od Microsoftu. Program jest aktualnie w wersji testowej i część funkcji może nie działać prawidłowo, tłumaczenie również pozostawia nieco do życzenia. Mobilnego Outlooka znajdziecie w bazie naszego serwisu: wersja dla Androida, wersja dla iOS.

Jeżeli natomiast chodzi o Windows Phone... cóż, jest tak, jak zazwyczaj: Microsoft kompletnie nie pamięta o swojej platformie i zupełnie ignoruje użytkowników tego systemu. Muszą oni czekać aż do zaprezentowania mobilnej odsłony Windows 10. Pytanie więc brzmi: po co kupować telefon z tym systemem, skoro wszystko mamy do dyspozycji na innych, pod wieloma względami lepszych platformach?

Aktualizacja 2015-01-30, 11:50

W związku z polityką prywatności mobilnej wersji Outlooka, która przewiduje przechowywanie danych użytkowników na serwerach w USA (w tym danych logowania do skonfigurowanych przez nas kont), zdecydowanie odradzamy korzystanie z tej aplikacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)