reklama

The 451 Group o Open Source w biznesie

Strona główna Aktualności

O autorze

Podstawową cechą otwartego oprogramowania jest swoboda w jego dystrybucji i otwarty kod. Wiele firm stara się pogodzić te założenia, wraz z chęcią zarobku. Główna różnica pomiędzy oprogramowaniem udostępnianym bezpłatnie, a sprzedawanym to drukowana instrukcja, tłoczone płyty, profesjonalne wsparcie techniczne oraz gwarancja wydania poprawek na ewentualne błędy. Według The 451 Group, takie działanie się nie sprawdza.

Przeanalizowała ona strategie biznesowe 114 dostawców aplikacji Open Source. Wśród nich znalazły się firmy, takie jak Red Hat, czy Alfresco, a także IBM i Oracle, na przykładzie modeli biznesowych, wykorzystywanych strategicznie. Z opracowanego przez grupę raportu wynika, że większość dostawców tego typu programów, korzysta z jednego z rodzajów licencji komercyjnych. Prócz tego, pomimo, że podejmowane decyzje, często powodują wzrost kosztów już na etapie tworzenia, dzięki temu spółki te są w stanie zarabiać więcej wraz z upływem czasu.

Istnieje osiemdziesiąt modeli biznesowych. Działanie większości polega na świadczeniu płatnego wsparcia technicznego, czy sprzedaży licencji. Dochody z pierwszego z nich czerpie 70% badanych korporacji, z czego dla 8%, stanowi ono podstawowe źródło dochodów. Głos w sprawie zabrał także Aaron Fulkerson - CEO specjalizującej w oprogramowaniu wiki - spółki Mindtouch. Wcześniej jego firma zajmowała się wsparciem technicznym, dzisiaj sprzedaje oprogramowanie. Z czasem zdał on sobie bowiem sprawę, że Open Source jest dobrym sposobem, aby zarabiać.

Oprogramowanie Open Source jest niewątpliwie sporą szansą dla małych, przy tym ambitnych w dążeniu do celu, firm. Pełna treść raportu liczy 71-stron i kosztuje ok. 4 tys. USD.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama