The Internet Archive prezentuje: klasyczny Macintosh w przeglądarce

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Pomimo starań Jakuba Tatarkiewicza, klasyczne Macintoshe nigdy nie zdobyły w naszym kraju większej popularności. Można śmiało założyć, że wielu naszych Czytelników nigdy ich na oczy nie widziało, nie mówiąc już o używaniu, uruchamianiu klasycznego makowego oprogramowania. Dzięki staraniom The Internet Archive macie teraz taką możliwość. Wystarczy dowolna nowoczesna przeglądarka.

Biblioteka klasycznego oprogramowania w The Internet Archive systematycznie się powiększa. Teraz do dostępnych tam już kolekcji oprogramowania na MS-DOS, Apple II, Windows 3.x, Amigę i maszyny arcade dodano skromną kolekcję klasycznych gier i narzędzi na Mac OS System (w wersjach 6 i 7.1), w większości z czasów barwnych (choć czarno-białych) lat osiemdziesiątych.

Podobnie jak w wypadku poprzednich kolekcji, i tu postawiono na software’ową emulację. Dostępne obrazy oprogramowania możecie nie tylko pobrać na dysk, ale też uruchomić bezpośrednio w przeglądarce, gdzie uruchomione zostaną na prekonfigurowanym emulatorze PCE.js. Jeśli wydaje się Wam, że działa on powoli… no cóż, tak kiedyś działały komputery, niezbyt szybko. Dzisiejsze smartzegarki są o wiele wydajniejsze od pierwszych Maków.

Zestaw dostępnego oprogramowania pozwala poczuć, jak to było kiedyś. Oprócz systemów operacyjnych znajdziemy narzędzia takie jak MacWrite czy MacPaint, klasyczny Microsoft Flight Simulator, a nawet przeniesione na Maka Lemmingi firmy Psygnosis. Niestety nie ma tu ulubionej gry autora newsa z klasycznego Mac OS-a, tj. Balance of Power, ale biorąc pod uwagę to, że The Internet Archive wciąż regularnie rozwija swoje katalogi oprogramowania na muzealne systemy, może kiedyś trafi.

Gdy pobawicie się emulacją starego sprzętu Apple, możecie jeszcze obejrzeć stare magazyny komputerowe poświęcone Macintoshowi – 149 numerów MacWorlda, od pierwszego numeru z kwietnia 1984 roku. A jeśli się to wszystko spodoba – to zapraszamy do skorzystania z Basilisk II, emulatora klasycznego Macintosha, który co by tu nie mówić, potrafi znacznie więcej od przeglądarkowego PCE.js.

© dobreprogramy