The KDE Store – łatwa instalacja spoza repozytoriów wreszcie na Linuksie

The KDE Store – łatwa instalacja spoza repozytoriów wreszcie na Linuksie

The KDE Store – łatwa instalacja spoza repozytoriów wreszcie na Linuksie
05.09.2016 14:44

Desktopowy Linux i oprogramowanie spoza oficjalnych repozytoriów,instalowane na innej dystrybucji? Rzadko kiedy to działało łatwo idobrze. Co prawda pojawiają się nowe formaty paczek, mającezapewnić większą łatwość przenoszenia oprogramowania, jednakbrakuje temu wszystkiemu wygodnej oprawy – tak by po prostu kliknąći mieć, jak w sklepach z oprogramowaniem dla mobilnych systemów.Jonathan Riddel, dobrze znany społeczności użytkowników KDE jakobyły opiekun Kubuntu, zaprezentowałostatnio taki właśnie sklep, który obiecuje początek erybezproblemowego instalowania wszelkiego oprogramowania na linuksowychdesktopach.

Pod nazwą The KDE Store debiutuje platforma, na łamach którejdeweloperzy mogą publikować stworzone przez siebie oprogramowanie iudostępniać je użytkownikom, bez względu na wykorzystywanądystrybucję. Jest ona bezpośrednim następcą OpenDesktop, serwisu,który od lat służył użytkownikom Linuksa jako repozytoriumaplikacji, skórek, widżetów i innych atrakcji, oferowanych w myślzasady, że powinny one działać niezależnie od dystrybucji. Od lat– i było to widać, że mamy do czynienia z portalem z minionejepoki.

Obraz

Nowy serwis całkowicie zastępuje OpenDesktop, rozwiązuje teżjego poważny problem (poważny przynajmniej z perspektywy WolnegoOprogramowania). Kluczowa część, od której OpenDesktop zależał,tj. serwerwebowy do prowadzenia sklepu z oprogramowaniem, został uwolnionyi wydany na licencji AGPL. Będzie on rozwijany pod egidą KDE ipozwoli użytkownikom na łatwe nagradzanie swoich ulubionychtwórców, dając szanse lepszego finansowania niekomercyjnychprojektów.

Interfejs dewelopera w The KDE Store: widoczne opcje płatności
Interfejs dewelopera w The KDE Store: widoczne opcje płatności

Póki co nowy sklep oferuje jedynie widżety, skórki i skryptydla środowiska KDE/Plasma, ale jak zapewniajeden z jego opiekunów, niemiecki programista Sebastian Kügler, jużniebawem pojawią się nim linuksowe aplikacje, dostarczane wformatach takich jak Flatpak, Snappy czy AppImage. Instalowanienowych aplikacji i dodatków w Plazmie ma być więc całkowicieprzezroczyste dla użytkowników, bez względu na to, czy korzystająz Kubuntu, Archa, OpenSUSE czy innej dystrybucji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)