The KDE Store – łatwa instalacja spoza repozytoriów wreszcie na Linuksie

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Desktopowy Linux i oprogramowanie spoza oficjalnych repozytoriów, instalowane na innej dystrybucji? Rzadko kiedy to działało łatwo i dobrze. Co prawda pojawiają się nowe formaty paczek, mające zapewnić większą łatwość przenoszenia oprogramowania, jednak brakuje temu wszystkiemu wygodnej oprawy – tak by po prostu kliknąć i mieć, jak w sklepach z oprogramowaniem dla mobilnych systemów. Jonathan Riddel, dobrze znany społeczności użytkowników KDE jako były opiekun Kubuntu, zaprezentował ostatnio taki właśnie sklep, który obiecuje początek ery bezproblemowego instalowania wszelkiego oprogramowania na linuksowych desktopach.

Pod nazwą The KDE Store debiutuje platforma, na łamach której deweloperzy mogą publikować stworzone przez siebie oprogramowanie i udostępniać je użytkownikom, bez względu na wykorzystywaną dystrybucję. Jest ona bezpośrednim następcą OpenDesktop, serwisu, który od lat służył użytkownikom Linuksa jako repozytorium aplikacji, skórek, widżetów i innych atrakcji, oferowanych w myśl zasady, że powinny one działać niezależnie od dystrybucji. Od lat – i było to widać, że mamy do czynienia z portalem z minionej epoki.

Nowy serwis całkowicie zastępuje OpenDesktop, rozwiązuje też jego poważny problem (poważny przynajmniej z perspektywy Wolnego Oprogramowania). Kluczowa część, od której OpenDesktop zależał, tj. serwer webowy do prowadzenia sklepu z oprogramowaniem, został uwolniony i wydany na licencji AGPL. Będzie on rozwijany pod egidą KDE i pozwoli użytkownikom na łatwe nagradzanie swoich ulubionych twórców, dając szanse lepszego finansowania niekomercyjnych projektów.

Póki co nowy sklep oferuje jedynie widżety, skórki i skrypty dla środowiska KDE/Plasma, ale jak zapewnia jeden z jego opiekunów, niemiecki programista Sebastian Kügler, już niebawem pojawią się nim linuksowe aplikacje, dostarczane w formatach takich jak Flatpak, Snappy czy AppImage. Instalowanie nowych aplikacji i dodatków w Plazmie ma być więc całkowicie przezroczyste dla użytkowników, bez względu na to, czy korzystają z Kubuntu, Archa, OpenSUSE czy innej dystrybucji.

© dobreprogramy

Komentarze