Technika w Twojej służbie

Smartfon i komputer – przez wielu używane głównie jako brama do Internetu i żródło wszelakiej rozrywki: pogawędek ze znajomymi na Facebooku, filmów z kotami na YouTube, czy infotainmentu na stronach TVN24.

Czy to jednak ich jedyne zastosowania? Skoro w kieszeni nosimy komputer, który byłby w stanie wysłać człowieka na księżyc, to może można wykorzystać go w sposób, który przyczynił by się do naszego rozwoju, a pecet może ma do zaoferowania coś więcej jak uruchomienie przeglądarki internetowej?

Zdecydowanie tak.

Apple MacBook Pro subiektywnie

W poniższym wpisie chciałbym przedstawić subiektywną recenzję MacBooka Pro z Retiną oraz systemu OS X Mountain Lion z perspektywy wieloletniego użytkownika pecetów - zarówno maszyn z Windowsem jak i Linuksem.

Co pod maską?

Parametry techniczne MacBooka, z którego mam przyjemność korzystać prezentują się następująco:

  • procesor Intel Core i7 2,4 GHz
  • 8 GB RAM DDR3L 1600MHz
  • dysk flash 256GB
  • grafika Intel HD Graphics 4000 oraz NVIDIA GeForce GT 650M z 1 GB pamięci GDDR5
  • 15-calowy wyświetlacz Retina

Edukacyjny bubel. Odrobina przemyśleń na temat uczelnianego życia studenta Informatyki

Obecnie w Polsce panuje przekonanie o tym, że każdy powinien mieć szansę studiować. Co roku tylu ludzi zostaje magistrami. Wielu z nich zapewne słyszało wcześniej od rodziców, że studiowanie to wręcz obowiązek. Pięknie urządzone absolutorium okraszone wykonaniem przez chór pieśni Gaudeamus igitur (Radujmy się więc), powinno zwiastować nadejście nowego, radosnego czasu, w którym to absolwenci uczelni pełni wiedzy, zapału i chęci będą zmieniać świat i tworzyć innowacyjne rozwiązania...

Jednak na tym bardzo często świętowanie się kończy.

Windows 8 – ewolucja nie rewolucja?

Wraz ze zbliżającą się premierą nowej edycji Windowsa docierają do nas zewsząd niepokojące informacje jak te, że np. Windows 8 ma być katastrofą. Hejterzy mają naprawdę duże pole do popisu: nowy interfejs Metr... przepraszam, Modern; Windows Store (aha! z pewnością także całkowite zamknięcie ekosystemu i możliwość instalacji jedynie z oficjalnego sklepu! ;) ) i wiele innych ficzerów takich jak np.

Ubuntu Linux – instalacja bez martwienia się o to, że coś uszkodzimy

WstępWielu ludzi chcących przetestować Linuksa już na samym początku spotyka się ze sporym problemem. Otóż instalacja tego systemu wymaga odpowiedniego typu partycji, a co za tym idzie trzeba ingerować w tablicę partycji na dysku, co może przyczynić się nawet do utraty danych. Dodatkowo w razie niepowodzenia naszej przygody z Linuksem, powrót do stanu poprzedniego bywa trudny. Wychodząc na przeciw tym użytkownikom, którzy chcą tylko wypróbować ten system, bądź nie mają odpowiedniej wiedzy z zakresu partycjonowania dysku, powstał projekt o nazwie Wubi.

Kij w mrowisko...

WstępUprzedzając masę nieprzychylnych komentarzy z uwagami pod moim adresem, że się nie znam i Linuksa pewnie na oczy nie widziałem, zamieszczam poniżej zrzut ekranu z początku pisania tego wpisu (1).

Kilka przemyśleń na temat Linuksa (2)Czytając niedawny news na dobrychprogramach o nowej wersji odtwarzacza muzyki Clementine, wpadła mi do głowy pewna myśl: do czego to już dochodzi w świecie otwartych źródeł, żeby portować oprogramowanie z Linuksa... na Linuksa.

Cyfrowy dźwięk – część druga

Wpis ten jest kontynuacją poprzedniego, który znajdziecie tutaj.

Częstotliwość próbkowania a wierność odtworzenia kształtu pierwotnego sygnałuOd dłuższego czasu zastanawiało mnie dlaczego w procesie nagrywania naprawdę wymagającego materiału audio używa się częstotliwości próbkowania dużo wyższych od standardowej jakości CD-Audio (1), np. rzędu 192kHz. Przecież zgodnie z

Cyfrowy dźwięk

WprowadzenieW dzisiejszych czasach dźwięk zapisany w postaci cyfrowej towarzyszy nam niemalże na co dzień. Poczynając od płyt CD, odtwarzaczy mp3, przez komputery, na dzwonkach w komórkach kończąc. Wielu z nas nawet nie zawraca uwagi na to, w jaki sposób tak naprawdę odbywa się zapisanie i odtworzenie dźwięku w postaci cyfrowej. W poniższym tekście chciałbym przedstawić czytelnikom kilka podstawowych pojęć związanych z tym tematem.

44,1 kHz i 16 bitów

Komputerowa rewolucja...

... czyli o tym jak i na czym pracują współcześni twórcy muzyki elektronicznej i producenci radiowych hitów

Odrobina historiiNiedawno, bo jeszcze w latach 90-tych, muzyk chcąc nagrać utwór musiał skorzystać z usług studia nagraniowego, bądź też samemu wyposażyć się w pokaźną ilość (przeważnie bardzo drogiego) sprzętu. Jednak do branży od dłuższego czasu zaczynały napływać nowe narzędzia, które jak miało się później okazać, przyczyniły się do zmiany sposobu pracy twórców.

Miejsce komputera we współczesnym studiu nagrań – część druga

Poniższy tekst jest kontynuacją poprzedniego wpisu, który znajdziecie tutaj

Oprogramowanie do nagrywania i edycji dźwiękuW tym wpisie skupię się głównie na krótkim opisie dwóch narzędzi do profesjonalnej obróbki dźwięku.Pierwszym z nich będzie edytor o nazwie Sound Forge firmy Sony Creative Software. Jest to jednoślad, tzn. pracujemy tylko na jednej ścieżce.