Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Ubuntu Linux – instalacja bez martwienia się o to, że coś uszkodzimy

WstępWielu ludzi chcących przetestować Linuksa już na samym początku spotyka się ze sporym problemem. Otóż instalacja tego systemu wymaga odpowiedniego typu partycji, a co za tym idzie trzeba ingerować w tablicę partycji na dysku, co może przyczynić się nawet do utraty danych. Dodatkowo w razie niepowodzenia naszej przygody z Linuksem, powrót do stanu poprzedniego bywa trudny. Wychodząc na przeciw tym użytkownikom, którzy chcą tylko wypróbować ten system, bądź nie mają odpowiedniej wiedzy z zakresu partycjonowania dysku, powstał projekt o nazwie Wubi. Jest to instalator najpopularniejszej dystrybucji Linuksa, czyli Ubuntu.

Jak to działa?Wubi instaluje Ubuntu wprost z poziomu systemu Microsoftu. Jak to jest możliwe? Tworzony jest wirtualny dysk, na którym instalowany jest cały system. Widoczny jest on w postaci pliku na istniejącej partycji NTFS. Po instalacji, przy uruchamianiu komputera, program uruchomieniowy pyta, który z zainstalowanych systemów chcemy używać, więc nie trzeba się martwić o to, że nie będzie można wrócić do Windows. Gdyby jednak Ubuntu nie przypadło wam do gustu, to w każdej chwili można usunąć je przez dodaj/usuń w Windowsie.

Instalacja Ubuntu przy pomocy WubiPo pierwsze musimy posiadać komputer spełniający odpowiednie wymagania. Na szczęście nie są one wygórowane.
Potrzebujemy:
- systemem Windows 98, 2000, XP, Vista, bądź 7
- 384 MB RAMu
- 5 GB wolnego miejsca na dysku twardym.

Instalację rozpoczynamy od ściągnięcia ze strony wubi-installer.org programu Wubi i uruchomienia go. Po chwili przywita nas formularz, w którym wypełniamy wszystkie wymagane pola: ustawiamy nazwę użytkownika, jego hasło, wybieramy język instalacji, jej wielkość, partycję (dysk) na której chcemy zainstalować Linuksa, oraz środowisko, w którym chcemy pracować.
Do wyboru mamy:
- Ubuntu - standardowa instalacja tej dystrybucji, użyte środowisko graficzne to GNOME
- Ubuntu netbook – jw. , dodatkowo dostosowane dostosowane do netbooków
- Kubuntu - system przystosowany do pracy ze środowiskiem KDE
- Kubuntu netbook - jw. , dodatkowo dostosowane dostosowane do netbooków
- Xubuntu - w tej odmianie do dyspozycji mamy mniej zasobożerne środowisko XFCE, szczególnie dobre na starsze komputery
- Mythbuntu – system przeznaczony na komputery typu media center

Oczywiście każda z ww. odmian ma swoje wady i zalety, ale jeżeli nie masz jeszcze pojęcia o co w tym wszystkim chodzi, po prostu zostaw Ubuntu.

Po wypełnieniu formularza i kliknięciu na przycisk "Zainstaluj" rozpocznie się ściąganie pliku z internetu (ok. 700MB). Potem następuje tworzenie wirtualnego dysku. Gdy potrzebne składniki zostaną już ściągnięte i przygotowane, Wubi poprosi nas o restart komputera.

Przy ponownym uruchomieniu pojawi się okno wyboru systemu. Wybieramy Ubuntu. W tym momencie instalator automatycznie dokona ostatnich ustawień i po kilku minutach naszym oczom ukaże się ekran logowania. Wpisujemy nazwę użytkownika, potem hasło i naszym oczom ukaże się pulpit naszego nowego systemu.

Kilka słów na zakończenieWydajnościowo to rozwiązanie nie różni się zbytnio od zwykłej instalacji. Jak przekonują twórcy, jedyną różnicą jest odrobinę większy czas dostępu do dysku. Jednak nie przeszkadza to znacząco w codziennym użytkowaniu. Jeżeli posiadacie już płytę z Ubuntu, to dzięki niej również możliwa jest instalacja w ten sposób - po prostu w aplikacji, która uruchamia się na Windowsie po włożeniu płyty, wystarczy wybrać opcję "Instalacja wewnątrz Windows". Wtedy wygląda to podobnie, jedyną różnicą jest pominięcie etapu ściągania potrzebnych plików z internetu. 

Komentarze

0 nowych
Razi   7 #1 11.09.2010 20:37

Tyle że 6 GB to trochę mało:p Mi 15 GB nie wystarczyło na swobodne używanie.
instalowanie przez Wubi nie wymaga nagrywania płyty, co jest przydatne przy testowaniu wersji testowych.

roobal   16 #2 11.09.2010 22:27

"Wydajnościowo to rozwiązanie nie różni się zbytnio od zwykłej instalacji. Jak przekonują twórcy, jedyną różnicą jest odrobinę większy czas dostępu do dysku."

Niczym się nie różni, ponieważ Ubuntu instalowane jest na loopback a tym samym na natywnym systemie plików. Ubuntu zainstalowane na partycji Windowsa tak naprawdę niczym się nie powinno różnić, ponieważ nie występuje tu żadna emulacja.

Pozdrawiam!

TheUsh   7 #3 11.09.2010 23:00

@roobal:
Hmm mogę się mylić, ale posiłkowałem się tekstem ze strony głównej Wubi: "The performance is identical to a standard installation, except for hard-disk access which is slightly slower than an installation to a dedicated partition" :)

roobal   16 #4 12.09.2010 04:03

@TheUsh

No wiadomo, że jest dłuższy, ponieważ na partycji Windowsa tworzony jest obraz Gruba. Teraz Grub musi znaleźć na partycji Windowsa obraz jądra Linux i go uruchomić, jądro montuje loopback i rozpoczyna się uruchamianie systemu :)

Pozdrawiam!

  #5 12.09.2010 12:33

@roobal | 11.09.2010 22:27 : Nie wziąłeś pod uwagę fragmentacji systemu plików NTFS ;-) .

dmag   7 #6 12.09.2010 12:59

Od kilku miesięcy korzystam z Ubuntu tak właśnie zainstalowanego - świetna sprawa. Zarówno system, jak i łatwość instalacji spod Windows. :)

max772   5 #7 12.09.2010 21:48

Partycja może mieć 30 GB. Dodam jeszcze, że za pomocą Wubi można również zainstalować Linuksa Minta. Sam korzystam z tego rozwiązania i jestem zadowolony. Jedyna różnica to nieco dłuższy start (sekunda lub dwie)

roobal   16 #8 12.09.2010 22:39

@max772

Ogólnie w ten sposób można zainstalować prawie każdą dystrybucję, bazującą na Ubuntu, które posiada wsparcie dla montowania obrazu ISO w z opcją loop.

Pozdrawiam!

TheUsh   7 #9 12.09.2010 22:50

@roobal:
Ale chyba potrzebne by było do tego jakieś własnoręczne grzebanie w Wubi? ;)

  #10 13.09.2010 02:38

Szkoda, że na raz można zainstalować tylko jedno Ubuntu przez Wubi.

przemo_li   11 #11 13.09.2010 10:36

@robal

NTFS jednak to nie to samo co ext. Spadek wydajność jest, szczególnie gdy porównamy do ext4.

TheUsh   7 #12 13.09.2010 10:52

@przemo_li:
Tylko w zasadzie niewiele wynika z tego, że ten plik znajduje się na NTFSie, bo tak jak pisał roobal cały system w rzeczywistości działa na ext. Jedyną różnicą jest to, że nie jest to fizyczna partycja, a jedynie duży plik i jedynym momentem korzystania z NTFS jest start systemu, gdy ten plik trzeba na danej partycji znaleźć. To, że czas dostępu jest trochę wyższy, może być podyktowany po prostu tym, że przy tak dużych plikach istnieje duże prawdopodobieństwo podzielenia go na kilka części i rozrzucenie po całym dysku, co rzeczywiście będzie skutkować spadkiem wydajności dostępu.

TheUsh   7 #13 13.09.2010 13:56

@womperm:
Nawet mimo tego, że czasem występują słówka po angielsku, to ludzie nawet nie znający tego języka powinni wywnioskować o co chodzi, bo nie są to jakieś bardzo skomplikowane rzeczy :)

oprych   14 #14 13.09.2010 17:46

Kurcze coś mam pecha do tego narzędzia :P
najpierw użyłem go normalnie, ale po ściągnięciu obrazu iso pojawił się problem z dostępem do niego i ściąganie poszło na marne :P
Potem samodzielnie pobrałem obraz ISO, wybrałem instalację wewnątrz, wszystko pięknie, ale po ponownym uruchomieniu kompa i wybraniu Kubunu pojawia się komunikat, że nie ma folderu wubi :)

roobal   16 #15 13.09.2010 21:50

@TheUsh

Może nie tyle grzebać w Wubi co w skryptach, które Wubi instaluje a chodziło mi bardziej o samo montowanie ISO w trybie loop, które wykorzystuje Wubi, bo między innymi Ubuntu posiada takie wsparcie ale fakt trzeba by było pogrzebać w Wubi i jego skryptach albo napisać własny instalator i wykorzystać dystrybucję, która posiada wsparcie dla montowania obrazów ISO przez jądro Linux bez wypalania ich na płycie :)

Pozdrawiam!

  #16 30.12.2010 12:56

"Tworzony jest wirtualny obraz dysku, na którym instalowany jest cały system."

Obraz dysku nie jest wirtualny. To jak najbardziej prawdziwy i namacalny plik na prawdziwym dysku.

TheUsh   7 #17 03.01.2011 12:39

@satan667:
Fakt, hehe :) aż sam się nie mogę nadziwić jakim cudem połączyłem "dysk wirtualny" z "obrazem dysku" ;)
W każdym razie: poprawione

  #18 07.01.2011 07:46

Co do przygotowania dysków (ich partycji,zmiana rozmiaru,konwersja na odpowiedni typ) to polecam program GParted.Sam go używałem już kilka razy i jeśli odpowiednio go się użyje nie straci się ani jednej danej,wymagana jest tylko jego dobra znajomość obsługi.
Sama konwersja partycji na typ linuxowej jeśli jest ona pusta trwa bardzo szybko,dosłownie niecałą minutę.
Natomiast innego rodzaju operacje trwają trochę dłużej,nawet do godziny (np; zmiana rozmiaru partycji).

  #19 06.06.2012 22:42

czytam te wasze madrości i ni hu hu nic z tego nie pojmuję> używam co prawda ubuntu od trzech lat ale biegły w te klocki nie jestem jak dla mnie wystarczy że działa kto z kim po co dlaczego taki a nie inny plik w ogóle mnie nie interesuje i mam to w nosie

  #20 07.06.2012 19:53

Dzięki !
Kurde, 2 lata temu napisane ^^
Pomogliście mi. Szukałem takiego czegoś.

Pozdro.

Miszkurka2000   16 #21 25.09.2012 06:57

Witam. Ja również chciałbym spróbować tej formy instalacji aby bezpiecznie zapoznać się z systemem Linux. Mam tylko jedno bardzo ważne dla mnie pytanie, a mianowicie czy tak zainstalowany Linux znajduje się w jednym katalogu czy może jego pliki są rozrzucone po dysku. Posiadam tylko jedną partycje i nie chciałbym narobić sobie problemów.

  #22 03.04.2013 21:31

no właśnie u mnie po instalacji linuxa ubuntu 10 wewnątrz windowsa xp sp3 wszystko kończy się blue skreenem z jakimś błęndem stopu w którym są same zera a na końcu dwójka.Co to może być>i co zrobić zmienić windows czy zostawić tego linuxa dla biedy??Fajnie by było jakby to działało ale niestety u mnie przy tej konfiguracji jest dokładnie odwrotnie jak ominąć te błęndy??

  #23 19.05.2013 12:22

Słuchajcie, po restarcie nie mogę wybrać systemu, po prostu odpala się Windows. Macie jakieś wskazówki co zrobić?

  #24 07.08.2013 09:43

u mnie pojawia się błąd na początku ściągania Ubuntu pomóżcie

  #25 07.11.2013 14:58

Po co w ogóle instalować jakieś durne linuksy, na których nic nie działa (i do tego mają paskudny interfejs, żadne środowisko dla tego systemu nie jest dopracowane)? Win7 rządzi. Najlepszy ich system. W przeciwieństwie do 8... od tego badziewia wolę już 3.11.

  #26 20.01.2014 03:32

W opisach jest informacja, że trzeba śiągnąć jakiś obraz iso, wypalić na płycie i ją uruchomić. Ściągnałem takie iso - mam to w postaci skompresowanego pliku winrar. Po rozpakowaniu powstaje folder z róznymi plikami.
Nie umiem z tego zrobić "obrazu". Czego nie wiem? Pomożcie!

  #27 17.05.2014 13:58

Ogólnie sprawa jest fajna i też tak używałem ale problemem jest nowe UEFI - mam nowy komputer z UEFI dual (mogłem pomylić kolejność czy coś ale generalnie mam UEFI i podwójny bios w razie awarii podstawowego).
1)I tutaj ściąga wszystko elegancko i wogóle ale po restarcie kaput - Ubuntu się nie odpala wyskakuje mi błąd, że nie może odnaleźć folderu Wubi. To tak z grubsza.
2)W Ubuntu w wersji 13 i 14 jest plik Wubi ale nie ma opcji instalowania "wirtualnego" Ubuntu pod systemem z Redmond.

  #28 12.02.2015 19:39

Czy z poziomu Ubuntu zainstalowanego w ten sposób bede miał możliwość przeglądania plików znajdujacych sie do tej pory na partycjach pod Windowsem?

  #29 07.08.2015 14:42

Ta jasne tylko nic nie działa. Pół dnia się pierdole i wciąż ten sam wynik : za duzo partycji podstawowych.....

  #30 24.05.2016 14:23

Pozdraiwma najlepszego profesora Pana ARTURA :))))))))))))

andrzejjajko   7 #31 28.05.2016 20:06

Wubi już nie jest wspierane niestety a szkoda