2008. There's Something in the Air...

Strona główna Aktualności

O autorze

Kompleks konferencyjny Moscone Center w San Francisco znów zdobią bannery zapowiadające największą konferencję poświęconą produktom firmy Apple i oprogramowaniu na komputery Macintosh, Macworld Conference & Expo. Na bannerach widać tekst "2008. There's Something in the Air..." (2008. Coś wisi powietrzu...), co wygląda jak wstęp do wydarzenia pełnego rewelacji. Impreza rozpoczęła się dziś o 9 rano czasu PST (18.00 czasu centralno-europejskiego) prezentacją prowadzoną przez Steve Jobsa.

Na poprzednich konferencjach Macworld Expo prezentowane były takie produkty Apple jak iPhone (2007) oraz komputer iMac oparty na procesorze Intel (2006). Tegoroczny keynote Jobsa znów okazał się premierą nowych nowych produktów firmy Apple. Podczas trwającego godzinę i 40 minut wykładu Jobs zaprezentował cztery nowości (w kolejności pojawiania się na prezentacji):

 • Time Capsule

  - Urządzenie przeznaczone do tworzenia kopii zapasowych danych za pomocą programu Time Machine. W praktyce jest to połączenie dwóch produktów - stacji bazowej sieci WiFi AirPort Extreme oraz dysku twardego o pojemności 500GB lub 1TB. Cena modelu z mniejszym dyskiem to 299 dol. a z większy to 499 dol. (ceny w Polsce nie są jeszcze znane).


 • Nowości w oprogramowaniu dla telefonu iPhone, takie jak lokalizacja położenia telefonu na mapie, funkcja wysyłania wiadomości SMS do wielu adresatów jednocześnie, możliwość czytania tekstu piosenki odtwarzanego utworu, możliwość odtwarzania napisów i różnych wersji językowych filmów i inne. Jednak najważniejszą i najbardziej oczekiwaną informacją jest termin wydania Software Developement Kit (SDK) dla iPhone. Będzie to miało miejsce na końcu lutego.


 • Nowe oprogramowanie na iPod Touch - Jako że iPod Touch i iPhone mają ten sam firmware, teraz za pomocą iPoda Touch użytkownik będzie miał możliwość sprawdzić pocztę czy oglądać strony www za pomocą Safari i pisać własne oprogramowanie za pomocą tego samego SDK. Słowem wszystko, co można robić na iPhone, poza dzwonieniem do znajomych.


 • Wypożyczalnia filmów w sklepie iTunes to kolejna nowość. Za cenę od 2,99 dol. do 4.99 dol. będzie można ściągnąć wybrany tytuł do swojej biblioteki i obejrzeć na komputerze (również w HD), iPodzie czy iPhone. Klient ma 30 dni na rozpoczęcie oglądania filmu i po rozpoczęciu 24 godziny na skończenie. Swoje filmy udostępnili między innymi Touchstone, Miramax, MGM, New Line, Lions Gate, Fox, WB, Disney, Paramount, Universal, Sony. Niestety sklep iTunes nie działa jeszcze w Polsce. A szkoda.


 • Apple TV 2

  - urządzenie, które do tej pory służyło do odtwarzania filmów z komputera na zestawie kina domowego, teraz również ma możliwość prezentowania zdjęć z galerii na koncie .Mac lub flickr.


 • MacBook Air

  , ostatnia i najbardziej oczekiwana w tym roku nowość. Jobs przekonuje, że jest to najcieńszy laptop produkowany obecnie na świecie. Ma 13,3 calową matrycę o rozdzielczości 1280x800 pikseli z podświetleniem opartym o LED, baterię litowo-polimerową, pełnowymiarową klawiaturę i procesor Intel Core 2 Duo 1,6 lub 1,8 GHz etc. A co najważniejsze, laptop ma 0,76 cala grubości! Cena tego drobiazgu zaczyna się od 1799 dol. (nie wiadomo jeszcze jaka będzie cena w Polsce).


Zapis wideo z prezentacji będzie dostępny niebawem w internecie.

© dobreprogramy